Ziele poziewnika było znane już w starożytności, a do dziś jest stosowane w medycynie naturalnej. Właściwości lecznicze rośliny pomagają uporać się m.in. z infekcjami górnych dróg oddechowych, bezsennością i bólami reumatycznymi. Sprawdź, jak stosować poziewnik.
Poziewnik to roślina, która od lat jest stosowana w ziołolecznictwie. W starożytności używano jej na skaleczenia i otwarte rany, w średniowieczu była wykorzystywana przy chorobach płuc oraz gruźlicy. Obecnie stanowi popularny środek wspomagający leczenie infekcji górnych dróg oddechowych, a także źródło łatwo przyswajalnej przez organizm krzemionki. Występuje naturalnie w polskich lasach (głównie lasach wilgotnych), na polach uprawnych oraz w pobliżu rzek. Spośród rodzajów tej rośliny w celach leczniczych najczęściej wykorzystywany jest poziewnik szorstki. Jak go stosować i w jakim celu?
Ziele poziewnika - co wpływa na jego właściwości lecznicze?
Właściwości lecznicze poziewnika wynikają przede wszystkim z dużej zawartości krzemionki. Oprócz tego poziewnik szorstki stanowi dobre źródło flawonoidów, terpenoidów, garbników, saponiny, irydoidów, soli mineralnych, a także kwasów organicznych, takich jak: waniliowy, salicylowy, kawowy oraz cynamonowy. Ze względu na zawartość olejów roślina może być również wykorzystywana do produkcji olejków eterycznych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zioła - naturalne metody leczenia
Zioła - naturalne metody leczenia
Poziewnik szorstki - gdzie kupić ziele?
Ziele poziewnika można dostać w sklepach ekologicznych oraz zielarskich, czasami również w aptekach. Zazwyczaj roślina przeznaczona jest do spożywania w formie herbaty ziołowej, jednak wprowadza się ją do diety także na wiele innych sposobów. Chociaż ziele można kupić, warto zdecydować się na samodzielne zbieranie poziewnika. Należy pamiętać przy tym pamiętać, aby unikać roślin rosnących przy drogach.
Ziele poziewnika zbiera się latem i jesienią, zwykle w okresie od czerwca do października. Zaleca się korzystanie z rękawiczek podczas tej czynności (ze względu na kłujące łodygi rośliny). Do wykorzystania w celach leczniczych wystarczy zbierać górne części poziewnika, tzn. kwiaty i kilka par liści. Można spożywać je od razu po zebraniu lub po uprzednim wysuszeniu w ciemnym, dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Wysuszone ziele poziewnika szorstkiego powinno się przechowywać w szklanym pojemniku lub w papierowych torebkach, w miejscu nienarażonym na działanie światła słonecznego.
Poziewnik szorstki - właściwości i zastosowanie
Ze względu na działanie odkażające oraz wykrztuśne zioła regularne spożywanie naparów z rośliny pomaga w walce z przeziębieniem i grypą. Ziele poziewnika pomaga zwalczać stany zapalne gardła i łagodzi kaszel. Wykazuje działanie moczopędne oraz obniża ciśnienie krwi.
Poziewnik szorstki może być stosowany również w formie okładów na skórę twarzy, ponieważ działa antybakteryjnie oraz na otwarte rany czy blizny, które dzięki roślinie znacznie szybciej się goją.
Jak przygotować ziele poziewnika? Sposoby
Ziele poziewnika najczęściej pije się w formie naparu, który można przygotować zarówno z samodzielnie zebranych roślin, jak i z tych kupionych w sklepie. Do jego przygotowania wystarczy 1 lub 2 łyżeczki ziela poziewnika (suszonego lub świeżego), które należy zalać wrzątkiem (około 200 ml wody), a następnie przykryć i odstawić na około 10–15 minut. Tak przygotowany napar powinno się spożywać trzy razy dziennie w ramach walki z podwyższonym ciśnieniem tętniczym, migreną, infekcjami górnych dróg oddechowych, a także jako środek zmniejszający wypadanie włosów oraz stymulujący wzrost paznokci. Napar z poziewnika można wykorzystać również do użytku zewnętrznego na trudno gojące się rany lub jako tonik do twarzy. W połączeniu z innymi ziołami (np. ze skrzypem polnym, pokrzywą) bywa stosowany także jako płukanka wzmacniająca do włosów.
Dość często ze świeżego poziewnika przygotowuje się również nalewkę. Rozdrobnione na proszek ziele trzeba zalać alkoholem (można użyć zarówno wina, jak i wódki czy spirytusu rozcieńczonego z wodą) w stosunku 1:1. Całość należy zagotować, odstawić na około 30 minut, po czym dokładnie odcedzić i przelać do szklanego naczynia. Nalewkę powinno się spożywać po upływie około 2–3 tygodni, po 5 ml dwa lub trzy razy dziennie. Nalewka z poziewnika szorstkiego nadaje się do uzupełnienia niedoborów krzemionki w organizmie, pomaga wzmocnić włosy i paznokcie, bywa też wykorzystywana jako produkt do przemywania twarzy (po uprzednim rozwodnieniu).
Poziewnik w proszku może również być spożywany samodzielnie. W tym celu wystarczy zmielić na sypki proszek suszone ziele i spożywać dwa razy dziennie po 1 łyżeczce, popijając szklanką ciepłej wody.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zioła na odporność. Które pomogą nam uniknąć infekcji?
- Pokrzywa indyjska – właściwości, działanie, zastosowanie i skutki uboczne jej spożywania
- Spokój ukryty w ziołach. "Pomagają nam ukoić nerwy"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Miguel Angel Soutullo/GettyImages