Pola pełne lawendy kojarzą się głównie z Prowansją. Okazuje się jednak, że piękne rośliny o fioletowych kwiatkach można z powodzeniem uprawiać także w naszym kraju. Za co pokochali ją Polacy? Co z niej wyrabiają? Sprawdzili to reporterzy Dzień Dobry TVN.
Pola lawendowe w Polsce
Polacy pokochali lawendę. Amatorzy tego fioletowego skarbu założyli już kilkadziesiąt plantacji w naszym kraju. - Staramy się wprowadzać minimalistyczny klimat Prowansji - powiedziała Ewa Nosek. Uprawa tej rośliny nie jest za bardzo skomplikowana. - Trzeba jej dać tylko jakieś fajne miejsce, zaciszne, bo niektóre sadzonki potrafią przemarznąć w okresie zimowym - wyjaśnił Radosław Nosek.
- Mamy odmiany, które pachną 5, 6 lat. To jest świetne w tej roślinie - dodała Anna Mazur.
Wyroby z lawendy
Właściciele pól lawendowych wykorzystują roślinę do produkcji olejku eterycznego czy wody aromatycznej. - Kolejną rzeczą, bardzo ważną, są wyroby rękodzielnicze, czyli dekoracje florystyczne, no i klasyczne wianki lawendowe z kokardkami - wyjaśniła Ewa Nosek.
Z rośliny wykuje się również wrzeciona lawendowe, które mają takie samo zastosowanie jak woreczki z suszem lawendowym. - Można je zgnieść co jakiś czas, żeby pięknie pachniało. (...) Można je położyć przy łóżku, na komodzie czy powiesić na ścianie - powiedziała Anna Mazur.
Innym, wartym wspomnienia wyrobem są tabliczki zapachowe. - Idealnie pasują do pomieszczenia. Można je powiesić w szafie, ponieważ lawenda ma działania związane z tradycyjną walką z molami, ale ze względu na swój efekt wizualny są również ładnym podarunkiem dla bliskich osób, a już na pewno dla lawendomaniaków - powiedziała Ewa Nosek.
Z kolei Joanna Posoch dodaje lawendę do chleba, ciasteczek, herbatek ziołowych czy lemoniady.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Werbena – jakie są jej właściwości lecznicze?
- Miłorząb japoński - chińska metoda na długowieczność
- Najlepsze suplementy diety i ich wpływ na zdrowie człowieka
Autor: Izabela Dorf
Reporter: Ł. Kowalski, M. Buchla, S. Repeła
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN