Diety i odchudzanie

Najlepsze suplementy diety i ich wpływ na zdrowie człowieka

Diety i odchudzanie

Autor:
Adrian
Adamczyk

Nadwaga oraz otyłość są bezpośrednią przyczyną wielu chorób, takich jak cukrzyca typu 2. oraz nadciśnienie tętnicze. Głównymi przyczynami nadwagi są: żywność w wysokim stopniu przetworzona, nieregularne posiłki oraz zbyt duża ilość węglowodanów prostych. W zależności od zatłuszczenia organizmu proces odchudzania może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy. Suplementy diety dla mężczyzn oraz dla kobiet pomagają zrzucić zbędne kilogramy, jednak nie mogą stanowić zamiennika zbilansowanej diety oraz ćwiczeń fizycznych.

Ujemny bilans kaloryczny jest niezbędny do redukcji tkanki tłuszczowej. W praktyce oznacza to spożywanie zbilansowanych posiłków składających się z białka, tłuszczów oraz węglowodanów. Nie bez znaczenia są również płyny. Kolorowe słodkie napoje są bardzo kaloryczne, dlatego należy całkowicie wyeliminować je z diety. Najlepszą alternatywą będą niegazowana woda mineralna oraz własnoręcznie przygotowywane soki na bazie warzyw i owoców. Suplementy diety często wzbogacone są o witaminy, które pozytywnie wpływają na organizm podczas odchudzania.

Czym są suplementy diety?

Suplementy diety to w większości skoncentrowane produkty zawierające w swoim składzie minerały, witaminy, substancje pobudzające lub inne składniki. Suplementy diety przeznaczone do budowania masy mięśniowej składają się przede wszystkim z białka, będącego głównym budulcem mięśni. Osoby, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów, powinny wybierać produkty, w których skład wchodzą między innymi:

  • kofeina – występująca w ziarnach kawy oraz liściach herbaty. Ma działanie pobudzające, przyspieszające metabolizm oraz wzmacniające koncentrację;
  • CLA – kwas linolowy naturalnie występujący w mięsie oraz nabiale. Zawierające go suplementy diety mają działanie wspomagające odchudzanie oraz przyspieszające przemianę materii;
  • L-karnityna – naturalnie występuje w mięsie baranim, dziczyźnie oraz wołowinie. Przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej.

Czy suplementy diety są zdrowe? Osoby, które są wrażliwe na substancje pobudzające, powinny stanowczo unikać produktów, w których składzie znajduje się między innymi kofeina i tauryna. Takie specyfiki mogą powodować palpitacje serca, drżenie rąk, skołowanie oraz nerwowość. Specjalistyczne suplementy diety przeznaczone są dla sportowców, których organizm narażony jest na znacznie większy wysiłek fizyczny niż ciało przeciętnego człowieka. Przed rozpoczęciem spożywania środków na odchudzanie warto skonsultować się z lekarzem. Należy pamiętać, że nawet bardzo dobre suplementy diety na odchudzanie jedynie wspomagają cały proces spalania tkanki tłuszczowej.

Zdrowe i naturalne suplementy diety

Skuteczne suplementy diety na odchudzanie ograniczają efekt jo-jo. Ocet jabłkowy to naturalny środek o działaniu prozdrowotnym. Można przyrządzić go samodzielnie lub kupić w sklepie. Stosują go osoby cierpiące na dolegliwości żołądkowe. Spożywa się go zarówno w formie rozcieńczonej, jak i bez żadnych dodatków. Ocet jabłkowy przyspiesza przemianę materii. Spożywany około 30 minut przed głównym posiłkiem, pozytywnie wpływa na procesy trawienne. Podczas kuracji należy pamiętać o zwiększonym spożywaniu płynów, świetnie sprawdzą się herbaty ziołowe oraz soki warzywne. Zdrowe suplementy diety nie zawierają sztucznych barwników oraz konserwantów.

Jakie naturalne produkty pomagają jeszcze w odchudzaniu? Regularne picie zielonej herbaty wspiera przemianę materii. Dodatkowo przyspieszenie metabolizmu jest jednym z kluczowych aspektów skutecznego procesu odchudzania. Najlepszym sposobem będzie umiarkowany wysiłek fizyczny trwający minimum 30 minut, na przykład w postaci jazdy na rowerze lub ćwiczeń na orbitreku. Dodając do tego napar z zielonej herbaty, można przyspieszyć proces spalania tkanki tłuszczowej nawet o kilkanaście procent.

Suplementy diety dla dzieci

Suplementy dla dzieci to głównie preparaty zawierające witaminy i minerały. Zazwyczaj sprzedawane są w formie tabletek rozpuszczalnych w wodzie lub zwykłych kapsułek. Dostosowane są do aktualnego wieku i potrzeb dziecka. W okresach zwiększonego ryzyka zachorowania na choroby wirusowe polecane są suplementy diety wzmacniające naturalną odporność organizmu. Podczas antybiotykoterapii lekarze często polecają probiotyki, które wspomagają odbudowę naturalnej flory bakteryjnej układu pokarmowego. Przed każdym podaniem suplementów diety lub środków spożywczych specjalnego przeznaczenia należy skonsultować się z lekarzem.

Suplementy diety na siłownię

W zależności od postawionego celu – redukcji tkanki tłuszczowej, wzrostu siły lub zbudowania mięśni, spożywa się różne suplementy. Najbardziej popularne jest białko sprzedawane w formie proszku. Producenci oferują różne smaki oraz wielkości opakowań. Najlepsze są te, które nie zawierają w swoim składzie cukrów prostych. Suplementy diety dla kulturystów, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są dla zawodowców. Przez pierwszy rok lub dwa należy szlifować technikę oraz zwiększać objętość treningową. Po tym okresie można zacząć przygotowywać się do zakupu pierwszego suplementu diety. Warto w tym aspekcie skonsultować się z lekarzem, dietetykiem lub wykwalifikowanym trenerem personalnym.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jak stosować suplementy diety? Skin coach radzi, jak mądrze wybrać i które powinniśmy przyjmować

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Thana Prasongsin / Getty Images

Pozostałe wiadomości