Działanie i właściwości lecznicze mięty pieprzowej

Mięta świeża i suszona
alicjane/Getty Images
Źródło: Getty Images
Mięta pieprzowa znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej i w kosmetyce. Usprawnia pracę jelit i reguluje metabolizm. Mięta pieprzowa działa przeciwbakteryjnie i antyseptycznie, łagodzi stres oraz skutecznie zwalcza dolegliwości związane z zaburzeniami trawienia. 

Mięta pieprzowa jest ziołem cenionym za swoje właściwości zdrowotne, a także za charakterystyczny, intensywny zapach oraz smak. W medycynie naturalnej znajdują zastosowanie wyciąg z mięty pieprzowej i jej liście będące źródłem związków o dobroczynnym wpływie na organizm. Poznaj zastosowania mięty pieprzowej – herbata, olejek, nasiona.

Mięta pieprzowa - uprawa

Mięta pieprzowa jest jedną z najpopularniejszych roślin o właściwościach leczniczych. W stanie naturalnym występuje głównie na terenie Europy i Ameryki Północnej. Uprawa mięty pieprzowej może być z powodzeniem prowadzona w przydomowych ogródkach. Ta wieloletnia i zimotrwała roślina preferuje stanowiska słoneczne, ciepłe, odchwaszczone oraz osłonięte w okresie zimy. Wymaga gleby żyznej, bogatej w wapń i wodę, lekko wilgotnej i dobrze przepuszczalnej. 

W uprawie mięty pieprzowej wskazane jest zasilanie rośliny za pomocą kompostu lub nawozów mineralnych. Surowcem zielarskim pozyskiwanym z mięty pieprzowej są liście, które suszy się w warunkach naturalnych lub w specjalnych suszarniach. Suszone liście mięty pieprzowej należy przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w suchym i chłodnym miejscu. Innym surowcem wykorzystywanym w lecznictwie jest wyciąg z mięty pieprzowej, czyli olejek eteryczny. 

Mięta pieprzowa – właściwości, działanie, zastosowanie 

Właściwości mięty pieprzowej są wykorzystywane w medycynie ludowej od wieków. W starożytności napar z rośliny znajdował zastosowanie m.in. w łagodzeniu objawów migreny. Mięta pieprzowa działa przeciwbakteryjnie i antywirusowo. Jest skutecznym środkiem wspomagającym walkę z infekcjami bakteryjnymi wywołującymi dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Wykazuje właściwości kojące, uspokajające i tonizujące układ nerwowy. 

Ta lecznicza roślina działa rozkurczająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, zwalcza podrażnienia żołądka, likwiduje zaburzenia trawienne objawiające się bólami brzucha, wzdęciami i zaparciami. Działanie mięty pieprzowej wykorzystywane jest również przy schorzeniach wątroby i dróg żółciowych. Znajduje też zastosowanie przy zmniejszonym wytwarzaniu żółci, w kamicy żółciowej oraz w okresie rekonwalescencji po zapaleniu wątroby. Mentol pozyskiwany z mięty pieprzowej posiada silne właściwości antyseptyczne. Działa znieczulająco, wywołuje przyjemne uczucie chłodu oraz zmniejsza świąd. Można go stosować zewnętrznie na skórę. 

Mięta pieprzowa – olejek 

Olejek z mięty pieprzowej jest ceniony głównie za swoje dobroczynne działanie na układ oddechowy. Można go stosować m.in. przy nieżytach górnych dróg oddechowych oraz w stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej. Olejek eteryczny z mięty pieprzowej stosuje się najczęściej w formie inhalacji i maści do wcierania. Wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i ułatwia odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. 

Działa przeciwbólowo, dlatego jest powszechnym składnikiem tabletek na ból gardła i głowy. Olejek z mięty pieprzowej jest wykorzystywany również w kosmetyce. Stanowi składnik kremów, balsamów i preparatów o działaniu odświeżającym i przeciwgrzybiczym. 

Mięta pieprzowa – herbata 

Herbata z mięty pieprzowej jest wskazana przy nawracających dolegliwościach ze strony przewodu pokarmowego w postaci wzdęć, nadmiernej produkcji gazów, zaparć, skurczowych bólów brzucha. W takich przypadkach zaleca się ją pić trzy razy dziennie. Herbata z mięty pieprzowej wspomaga procesy trawienne, dlatego warto po nią sięgać po ciężkostrawnych, tłustych posiłkach. Przygotowuje się ją poprzez zalanie łyżki suszonych liści półtorej szklanki wrzącej wody.

Napój zaparza się pod przykryciem przez około 10 minut, a następnie przecedza. Tak przygotowana herbata z mięty pieprzowej działa rozkurczowo, żółciopędnie i wiatropędnie. Napar z mięty pieprzowej można również stosować do płukania jamy ustnej i gardła. 

Mięta pieprzowa – przeciwwskazania 

Mięta pieprzowa w nadmiernych ilościach może wywołać skutki uboczne, m.in. bóle brzucha, wymioty, a nawet zaburzenia równowagi. Olejek z mięty pieprzowej stosowany zewnętrznie niekiedy odpowiada za podrażnienia i zaczerwienienie skóry, dlatego przed zastosowaniem na skórę warto go rozcieńczyć z oliwą z oliwek lub olejkiem z migdałów. Przeciwwskazaniem do stosowania mięty pieprzowej jest ciąża. Zarówno olejek, jak i ekstrakty z rośliny mogą mieć niekorzystny wpływ na osoby w starszym wieku oraz małe dzieci. 

Mięta pieprzowa na odchudzanie 

To lecznicze zioło usprawnia procesy trawienne, reguluje perystaltykę jelit, a dzięki temu przyspiesza metabolizm. Z tego powodu osoby dążące do redukcji masy ciała lub utrzymania wagi powinny włączyć napary z mięty pieprzowej do swojej codziennej diety.

Gdzie kupić miętę pieprzową?

Miętę pieprzową w formie saszetek z herbatą można kupić praktycznie w każdym sklepie z żywnością. Suszone liście mięty pieprzowej są sprzedawane w sklepach stacjonarnych i internetowych. Nasiona mięty pieprzowej są natomiast dostępne w sklepach ogrodniczych w cenie około 2–3 zł za opakowanie. W aptekach można znaleźć miętę pieprzową w kapsułkach – zalecaną przy dolegliwościach trawiennych. 

Zobacz wideo: Pachnące duety

12906256_pachnace-duety-czyli-jak-laczyc-przyprawy-i-potrawy_720P
Pachnące duety, czyli jak łączyć przyprawy i potrawy
Źródło: x-news

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości