Właściwości lecznicze krwawnika pospolitego – jak z nich skorzystać?

krwawnik pospolity
Henrik_L/Getty Images

Krwawnik pospolity to zioło o właściwościach leczniczych, wykorzystywane od dawna w medycynie ludowej. Działa bakteriobójczo, bakteriostatycznie i przeciwzapalnie. Krwawnik pospolity znalazł zastosowanie również w kosmetyce – pomaga uporać się z nieestetycznymi zmianami skórnymi.

Krwawnik pospolity służy do przygotowywania herbaty, nalewek, wina, a nawet soku. Właściwości lecznicze mają również maści i kremy do stosowania zewnętrznego. Przed ich użyciem należy być świadomym przeciwwskazań do stosowania krwawnika i ewentualnych efektów ubocznych występujących w sytuacji nieodpowiedniego dawkowania zioła.

Krwawnik pospolity – zioło jakich mało

Krwawnik pospolity (łac. Achillea millefolium ) to zioło nazywane kaszką, które rośnie w strefie klimatu umiarkowanego. Jest rośliną wieloletnią. Można go znaleźć w północnej Azji, Ameryce Północnej i w Europie. W Polsce występuje na łąkach, pastwiskach i w lasach. Łodyga krwawnika pospolitego jest prosta, osiąga 80-100 centymetrów. Wyróżnia się rzadkim ulistnieniem, jest zakończona kwiatostanami - płaskimi baldachogronami złożonymi z koszyczków białego bądź różowego koloru. Krwawnik pospolity jest miękko owłosiony i ma charakterystyczny zapach. Kwitnie od lipca do października.

Właściwości lecznicze krwawnika pospolitego

Właściwości krwawnika pospolitego znane są od dawna i wynikają ze składu chemicznego rośliny. Znaleźć w niej można:

  • olejki eteryczne,
  • kwasy organiczne,
  • flawonoidy,
  • garbniki,
  • sole mineralne (m.in. magnez, potas, cynk, azot, fosfor),
  • witaminę C,
  • triterpeny,
  • cholinę.

Składniki te sprawiają, że krwawnik pospolity ma zastosowanie w medycynie naturalnej. Jest jedynym z ziół wykorzystywanych w hinduskiej ajurwedzie, polecanym jako lek na gorączkę. To jednak nie wszystko, jeśli chodzi o właściwości lecznicze krwawnika pospolitego. Wykazano, że działa on przeciwbakteryjnie, bakteriostatycznie, przeciwkrwotocznie, spazmolitycznie oraz przeciwzapalnie.

Krwawnik pospolity łagodzi stany zapalne zarówno wewnętrzne (błon śluzowych), jak i zewnętrzne (skóry). Polecany jest u chorych z zapaleniem krtani i w przypadku innych chorób układu oddechowego. Krwawnik pospolity gwarantuje skuteczne zwalczanie stanów zapalnych przewodu pokarmowego, hemoroidów i wrzodów żołądka. Pobudza on czynności wydzielnicze układu pokarmowego - stymuluje produkcję soków żołądkowych i żółci, dlatego jest polecany przy niestrawności. Krwawnik pobudza również apetyt i pomaga radzić sobie z wzdęciami.

Zioło skutecznie łagodzi objawy alergii, np. gorączkę sienną. Przyspiesza gojenie się ran i owrzodzeń kończyn. Krwawnik poprawia też stan żył, redukuje stany zapalne żył, ułatwia leczenie dolegliwości wywołanych zaburzeniami krążenia (np. bóle głowy). Pozwala obniżyć ciśnienie krwi, a z uwagi na obecność fitoestrogenów łagodzi objawy menopauzy, reguluje cykle miesiączkowe i obfite krwawienia.

Zastosowanie krwawnika pospolitego w kosmetyce

Działanie krwawnika pospolitego, wynikające z jego składu, wykorzystywane jest także w kosmetyce. Znajdujące się w roślinie sole mineralne cynku i magnezu pozytywnie wpływają na cerę, m.in. pomagają usunąć wypryski. Wyciągi z krwawnika znaleźć można w kosmetykach o działaniu oczyszczającym. W pielęgnacji urody wykorzystywane są również właściwości antyseptyczne, przeciwutleniające, ochronne i ściągające krwawnika pospolitego. Sprawdzają się one w trakcie przejściowych problemów ze skórą. Krwawnik polecany jest przede wszystkim do cery tłustej. Na jego bazie przygotowuje się toniki i maseczki - wystarczy zasuszone kwiaty krwawnika pokruszyć, zalać odrobiną wody i w ten sposób przygotowaną papkę nałożyć na twarz. Tak przygotowana maseczka dokładnie oczyszcza skórę.

Krwawnik pospolity – jak stosować?

Właściwości lecznicze posiadają ulistnione wierzchołki pędów z kwiatami krwawnika. Działanie takie wykazują również same kwiatostany w początkowym okresie kwitnienia. Ważne jest zachowanie odpowiednich warunków w trakcie ich suszenia, które powinno przebiegać w temperaturze 35 stopni Celsjusza.

Krwawnik pospolity może być używany nie tylko doustnie, ale i zewnętrznie - w formie kremów i maści. Największą popularnością cieszy się herbatka z krwawnika pospolitego, która przynosi efekty już po wypiciu jednej szklanki. Miłośnicy ziołolecznictwa przygotowują również wino i nalewki na bazie krwawnika pospolitego. Niektórzy przyrządzają z niego sok, który stosuje się przy anemii w dawce 10-15 ml – 2-4 razy na dzień (przez okres 3 dni). Innym sposobem na zastosowanie krwawnika jest użycie go jako przyprawy.

Skutki uboczne stosowania krwawnika pospolitego

Krwawnik pospolity ma szeroki zastosowanie, nie jest jednak polecany wszystkim. Zrezygnować z niego powinny kobiety w ciąży i matki karmiące. W sytuacji jakichkolwiek wątpliwości przed skorzystaniem z produktów na bazie krwawnika warto zgłosić się do lekarza w celu konsultacji.

W razie nieodpowiedniego stosowania zioła mogą pojawić się skutki uboczne. Krwawnik pospolity może uwrażliwić skórę na działanie światła słonecznego oraz być przyczyną zatruć, objawiających się bólem głowy i lekkim oszołomieniem.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Fitoterapia, czyli ziołolecznictwo. Które zioła warto mieć w apteczce?

x-news

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie