zioła

  zioła

  Pokrzywa zwyczajna przez niektórych uważana jest za chwast. Tymczasem ma ona liczne właściwości prozdrowotne: oczyszcza organizm z toksyn, reguluje poziom cukru we krwi, a także łagodzi stany zapalne. Kiedy najlepiej zrywać roślinę? Jakie jest jej zastosowanie? Na te pytania odpowiedziała Monika Ciszek-Skwierczyńska, która od 10 lat zajmuje się zielarstwem.

  Leki ziołowe na menopauzę sprawdzają się w walce z przykrymi dla kobiety dolegliwościami w tym okresie. Nadpotliwość, uderzenia gorąca czy częste zmiany nastroju są uciążliwe. Na szczęście jest na to rozwiązanie i do tego stworzone przez matkę naturę!

  Tarhun to napój o nietypowym smaku, ponieważ produkowany jest przede wszystkim z estragonu. Pochodzi z Gruzji, jednak dużą popularnością cieszy się w Rosji. Obecnie promowany jest jako zamiennik Coca-Coli. Sprawdź, jak łatwo go przygotować.

  Dziewanna wielokwiatowa jest rośliną od wieków cenioną za swoje właściwości lecznicze. Stosuje się ją przy przeziębieniu, grypie, anginie, stanach zapalnych gardła, a także chorobach wątroby, żołądka i jelit. Syrop z dziewanny nadaje się dla dzieci i dorosłych. Jak zrobić syrop z dziewanny i jak go stosować?

  Cząber to zioło, które niegdyś stosowane było powszechnie w Europie. Dopiero handel zagraniczny spowodował, że na Stary Kontynent przywieziono egzotyczne przyprawy, takie jak czarny pieprz. Od tamtej pory popularność cząbru w kuchni zaczęła maleć, choć jego właściwości zdrowotne są nie do przecenienia.

  Choć dziki majeranek można spotkać wyłącznie w Turcji i na Cyprze, warto zastanowić się nad zasadzeniem rośliny w swoim ogrodzie. Jego uprawa nie jest zbyt wymagająca, dlatego tym bardziej warto bliżej przyjrzeć się, jakie właściwości skrywa to ziele. Sprawdź, jak powinna wyglądać uprawa i na co pomaga majeranek? W jakiej formie przyjmować roślinę na przeziębienie i na wzdęcia?

  30 lat temu Lilianna i Władysław Kowalewscy postanowili przenieść się z Warszawy do małej kieleckiej wsi i stworzyć tam oazę. Nie brakuje w niej roślin i ziół, a miejscem interesują się ludzie z różnych zakątków Polski.

  Dla wielu osób okres jesienno-zimowy kojarzy się ze swetrami, ciepłą herbatą pitą wieczorami, ciepłymi kocami i aromatycznymi świeczkami. Okazuje się, że tylko niewielka liczba miłośników świec ma świadomość tego, jak zapachy wpływają na ich samopoczucie. Możemy wybrać aromaty wyciszające, zachęcające do pracy, czy wywołujące wspomnienia.

  Ziołomiody uznawane są za niezwykle zdrowe, gdyż łączą w sobie właściwości miodu oraz ziół. Na rynku dostępnych jest wiele wariantów, jednak które z nich są najlepsze? Kiedy i jak można ich używać? Znamy odpowiedzi na te pytania. 

  Reumatyzm to określenie wielu różnych schorzeń tkanki łącznej, które prowadzą do upośledzenia funkcjonowania ruchowego chorego. Stany zapalne obejmują stawy, ścięgna i mięśnie. Jak leczyć reumatyzm? Przede wszystkim farmakologicznie, chirurgicznie i poprzez fizjoterapię. Z okazji Międzynarodowego Dnia Reumatyzmu zwracamy uwagę, że pomocne bywają również zioła.

  Olej z ostropestu plamistego wspomaga leczenie wątroby, działa korzystnie na drogi żółciowe, obniża poziom cholesterolu i cukru we krwi, oczyszcza organizm z toksyn, zapobiega nowotworom i namnażaniu się wolnych rodników. Właściwości oleju z ostropestu plamistego jest więc naprawdę wiele. Jakie jeszcze prozdrowotne działania wykazuje ten olej?

  Alchemilla mollis to ziele od wielu lat stosowane w medycynie naturalnej. Stanowi naturalny sposób na pozbycie się wielu przykrych dolegliwości, m.in. takich jak problemy trawienne czy trądzik. Jego właściwości lecznicze docenią również kobiety, które wyjątkowo boleśnie przechodzą menstruację, a także te starające się o dziecko. Poznaj zastosowanie ziela przywrotnika oraz dowiedz się, gdzie je kupić.