- Yerba mate, nazywana przez użytkowników TikToka "naturalnym Ozempicem" może poprawiać metabolizm i gospodarkę cukrową.
- Naukowcy udowodnili pozytywny wpływ na zdrowie południowoafrykańskiej herbaty yerby mate.
- Zbyt duża dawka yerby i łączenie jej z antagonistami receptora GLP-1 może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Czy yerba mate to naturalny zamiennik leków na otyłość i cukrzycę?
Tradycyjna południowoamerykańska herbata, yerba mate, przykuła uwagę miłośników TikToka, którzy nazwali ją "naturalnym Ozempicem". Zdobyła ona ich sympatię dzięki możliwości przyspieszania metabolizmu, zahamowania uczucia głodu oraz wspierania procesu odchudzania.
Yerba mate tradycyjnie parzy się w specjalnej tykwie, z liści rośliny o nazwie Ilex paraguariensis (ostrokrzew paragwajski), pochodzącej z południowych obszarów Ameryki Południowej, takich jak Paragwaj, Argentyna, Urugwaj i Brazylia. Od dawna promuje się tę herbatę jako pomoc w odchudzaniu, co potwierdzone jest wieloma badaniami naukowymi.
Ozempic, obecnie popularny lek na otyłość i cukrzycę, często przepisywany w nadmiarze, jest agonistą receptora GLP-1 (glukagonopodobnego peptydu-1). Jest to klasa leków stosowanych w leczeniu cukrzycy typu 2 i zatwierdzonych do kontroli masy ciała. Co ma wspólnego z yerbą mate?
Yerba mate a antagoniści receptora GLP-1
W publikacji z maja 2025 naukowcy zauważyli, że yerba mate może wspomagać odchudzanie poprzez podwyższenie poziomu GLP-1, hormonu odpowiedzialnego za regulację apetytu i stężenia cukru we krwi. Zjawisko to jest powiązane z unikalnymi substancjami zawartymi w roślinie, w tym przede wszystkim z kwasem dihydroferulowym, który wpływa na bakterie jelitowe, stymulując produkcję GLP-1. W świetle tych obiecujących wyników yerba mate może stać się naturalnym wsparciem w terapii otyłości i cukrzycy typu 2.
Inne badanie z 2015 r. sugeruje, że yerba mate ma potencjał w walce z otyłością. Naukowcy doszli do wniosku, że pomaga ona poprawić stężenie lipidów i odbudować ekspresję genów, co pozwala zwalczyć kluczowe aspekty otyłości. Yerba mate wykazała także potencjał w poprawie stanu insulinooporności, która jest powszechnym problemem osób z nadwagą.
Z badań wynika, że yerba mate nie tylko może pomóc w kontroli wagi, ale również działa jako naturalny booster zdrowia. Badanie z 2021 r. dodatkowo potwierdziło, że napój ten hamuje wzrost tkanki tłuszczowej, ogranicza przyrost masy ciała i zmniejsza apetyt. Yerba mate obniża także poziom cukru we krwi, przyspiesza przemianę materii i promuje uczucie sytości poprzez spowolnienie procesu opróżniania żołądka, co może przyczynić się do utraty wagi. Dodatkowo może obniżać poziom cholesterolu i chronić serce.
Czy można stosować zamiennie yerbe z antagonistami receptora GLP-1?
Mimo że yerba mate i Ozempic mogą przynieść podobne korzyści, takie jak wsparcie w procesie odchudzania i poprawa zdrowia metabolicznego, to w istocie są to dwa różne produkty pod względem składu i stopnia zatwierdzenia. Yerba mate, jako ziołowa herbata, nie była poddawana takim samym badaniom klinicznym i regulacjom, jakie dotyczą leków, w tym przypadku amtagonistów receptora GLP-1. Dlatego też nie można stosować jej jako leku.
Niebezpieczne skutki picia yerba mate
Badania naukowe wskazują, że konsumpcja ponad litra yerba mate na dobę może podnieść ryzyko zachorowania na pewne rodzaje nowotworów, zwłaszcza u osób, które palą tytoń lub piją alkohol. Zbyt duża jej ilość może również skutkować efektami ubocznymi związanymi z kofeiną, takimi jak problemy z żołądkiem, trudności ze snem, przyspieszone tętno czy uczucie niepokoju.
Jak przestrzegają naukowcy, yerba mate ma wpływ na poziom cukru we krwi, więc jej jednoczesne stosowanie z lekami, takimi jak Ozempic, może prowadzić do hipoglikemii, objawiającej się zmęczeniem, poceniem się czy drżenia. Odradza się więc jej stosowania przy stosowaniu antagonistów receptora GLP-1.
Należy też pamiętać, że nie wolno diagnozować się samemu i w razie wątpliwości lub podejrzenia występowania chorób konieczny jest kontakt z lekarzem specjalistą.
Zobacz także:
- Sfałszowano popularny lek. GIF apeluje do pacjentów: "Sprawdź ulotkę"
- WHO przestrzega przed popularnym lekiem. Na rynku pojawiły się podróbki
- Odchudzanie lekiem na cukrzycę. Czy to bezpieczne? "Nagle przybywa im 2/3 masy ciała"
Autor: Teofila Siewko
Źródło: natureworldnews.com
Źródło zdjęcia głównego: Javier Ghersi/Getty Images