WHO ostrzega przed fałszywymi lekami
Mimo że Ozempic wydawany jest na receptę i tylko w określonych sytuacjach, to niestety wiele zdrowych osób zdobywa farmaceutyk, aby szybko i bezboleśnie pozbyć się zbędnych kilogramów. Ta ogromna popularność i zapotrzebowanie na preparat sprawiły, że na rynku zaczęły pojawiać się podróbki.
Z danych WHO wynika, że fałszywy Ozempic pojawił się m.in. w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, a także w USA i Brazylii. - WHO informuje pracowników służby zdrowia, organy regulacyjne i pacjentów, by byli świadomi istnienia sfałszowanych partii leku - podkreślił dr Yukiko Nakatani, zastępca dyrektora generalnego WHO.
WHO w swoim komunikacie ostrzega, aby nie sięgać po leki niewiadomego pochodzenia, a także aby z dużą ostrożnością podchodzić do kupowania farmaceutyków w internecie. Eksperci uczulają pacjentów, że przyjmowani farmaceutyków niewiadomego pochodzenia stanowi zagrożenie dla zdrowia.
Jak działa Ozempic?
Ozempic przeznaczony jest dla osób, które chorują na cukrzycę typu 2. Preparat pomaga obniżyć poziom glukozy we krwi oraz minimalizuje ryzyko wystąpienia problemów ze strony układu krążenia. Co więcej, substancja czynna w leku - semaglutyd - hamuje łaknienie, dlatego stosowany jest również u pacjentów, którzy mają trudności z redukcją masy ciała.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Polscy lekarze wycięli pacjentce ogromnego guza. "Stanowił 1/3 masy jej ciała"
- Odszkodowanie za ugryzienie przez kleszcza. Sprawdź, czy ci przysługuje
- Między jego nogami wisiał 60-kilogramowy guz. Pomoc otrzymał po 12 latach. "Potworny ciężar"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: polsatnews.pl/WHO
Źródło zdjęcia głównego: Kseniya Ovchinnikova/Getty Images