Odszkodowanie za ugryzienie przez kleszcza. Sprawdź, czy ci przysługuje

Odszkodowanie za ugryzienie kleszcza. Sprawdź, ile ci przysługuje
Źródło: Dzień Dobry TVN
Kleszcze w natarciu
Kleszcze w natarciu
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Nieodzownym elementem sezonu letniego są kleszcze. Należy więc pamiętać, że ugryzienie przez tego szkodnika może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. W Polsce rośnie świadomość zagrożeń związanych z kleszczami, a co za tym idzie, pojawiają się pytania o możliwość uzyskania odszkodowania za skutki ugryzienia. Sprawdź, w jaki sposób możesz je uzyskać.

Kiedy można dostać odszkodowanie za ugryzienie przez kleszcza?

Kleszcze to pasożyty, które można znaleźć nie tylko w lasach, ale również w wielu innych miejscach, gdzie występują drzewa, krzewy i wysokie trawy. Można je spotkać także w miejskich parkach i na trawnikach osiedlowych. Atakują zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Wiele osób używa więc różnych preparatów odstraszających owady, aby się przed nimi chronić. Jednak te środki nie zawsze są w pełni skuteczne i mimo ich stosowania, można przynieść kleszcza do domu po spacerze.

Niestety, ugryzienie w wielu przypadkach może się skończyć poważnymi komplikacjami zdrowotnymi. Jak się jednak okazuje, możemy wtedy liczyć na odszkodowanie wypłacane przez ZUS. A wynika to z tego, że przez ugryzienie kleszcze nasz organizm może zareagować niemal od razu, a zdarzenie to jest wtedy uznawanie jako wypadek przy pracy.

Warto jednak pamiętać, że to, czy ZUS wypłaci nam odszkodowanie, zależy od momentu ugryzienia. Jeśli do incydentu doszło podczas pracy lub krótko po jej zakończeniu, powinniśmy od razu powiadomić o tym pracodawcę, a wtedy przysługuje nam zadośćuczynienie.

ZUS może być jednak niechętny, do jego wypłacenia. Warto jednak pamiętać, że sądy w większości przypadków stają po stronie pracownika i przyznają odszkodowanie poszkodowanym.

Komu przysługuje odszkodowanie za ugryzienie przez kleszcza?

Ubezpieczenie za ugryzienie przez kleszcza przysługuje każdemu ubezpieczonemu pracownikowi. Musi on jednak udowodnić, że zdarzenie jest powiązane z wykonywaniem pracy i do incydentu doszło podczas pobytu w niej. Najmniejsze szanse na uzyskanie pieniędzy mają jednak pracownicy biurowi. Natomiast najczęściej rekompensatę mogą otrzymać pracownicy fizyczni, żołnierze, leśnicy, a także nauczyciele i opiekuni na wycieczkach szkolnych.

Aby jednak otrzymać zadośćuczynienie, należy złożyć wniosek o jednorazowe odszkodowanie do ZUS-u. Do wniosku trzeba dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia OL-9, protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy sporządzony przez pracodawcę, prawomocny wyrok sądu pracy oraz decyzję o uznaniu choroby zawodowej wydaną przez państwowego inspektora sanitarnego.

Co istotne, wniosek składa pracodawca, czyli płatnik składek. Natomiast decyzja wydawana jest przez ZUS w ciągu 14 dni od złożenia wszystkich dokumentów.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości