odszkodowanie

  odszkodowanie

  Tomasz Komenda postanowił, że nie będzie odwoływać się od wyroku sądu, zgodnie z którym ma otrzymać ponad 800 tys. zł odszkodowania i 12 mln zł zadośćuczynienia za 18 lat niesłusznego pobytu w więzieniu. - Chce wreszcie zacząć nowy etap w swoim życiu. Urodził mu się syn i chce się poświęcić rodzinie, a nie chodzić po sądach i prokuraturach - wyjaśnił pełnomocnik mężczyzny, mec. Zbigniew Ćwiąkalski.

  W Sądzie Okręgowym w Opolu zapadł wyrok w sprawie Tomasza Komedy. Mężczyzna spędził 18 lat za gwałt i morderstwo, którego nie popełnił. W ramach rekompensaty sąd przyznał mu blisko 13 mln złotych odszkodowania. O sprawie oraz wyroku, który w końcu zakończył sprawę Tomasza Komendy rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z prof. dr hab. Zbigniewem Ćwiąkalskim, byłym ministrem sprawiedliwości i byłym prokuratorem generalnym.

  Minister zdrowia poinformował, że powstanie funduszu kompensacyjnego, który ma zabezpieczyć obywateli w przypadku pojawienia się niepożądanych negatywnych skutków szczepienia na COVID-19. Adam Niedzielski wyjaśnił, że nowy fundusz ma uprościć drogę dochodzenia odszkodowania przez pacjenta oraz uczynić całą procedurę tańszą. Kwoty rekompensat mają sięgać 100 tysięcy złotych.

  To nie były wakacje marzeń. 148 polskich turystów, którzy wylądowali 6 października w Egipcie, po wykonaniu tam obowiązkowego testu na koronawirusa, otrzymało wynik pozytywny. Przy ponownym teście po kilku dniach taki sam wynik stwierdzono tylko u 4 osób. Przez co musieli przejść? Jak obecnie wygląda ich sytuacja? O tym opowiadali nam Gabriela Siembab i Konrad Pollesch, a o przysługujących turystom prawach mówił adwokat Eryk Bogdas.

  Kasia miała 13 lat, kiedy ksiądz uwięził ją w mieszkaniu i przez kilkanaście miesięcy gwałcił. Dziewczynce udało się uciec. Od tego czasu, z powodu ogromnej traumy, próbowała cztery raz popełnić samobójstwo. Kiedy sprawa wyszła na jaw, ksiądz został aresztowany, a następnie, w 2010 r. skazany na 4 lata więzienia. Ale to nie wszystko. Niedawno Sąd Okręgowy w Poznaniu wydał wyrok, w którym nakazuje wypłacić Kościołowi milion złoty odszkodowania na rzecz Kasi. Organ sprawiedliwości przyznał jej również 800 złotych dożywotniej, comiesięcznej renty.

  Tomasz Komenda został niesłusznie skazany za zgwałcenie i zabójstwo 15-latki. Po 18 latach odsiadki w więzieniu został uniewinniony, a teraz zamierza walczyć o 18 mln zł odszkodowania. Zaprosiliśmy go do Dzień Dobry TVN, aby zapytać, jak wygląda jego codzienność po wyjściu z więzienia, kto go wspiera, czy umie cieszyć się życiem i czy korzysta z pomocy psychologa. Tomasz - oprócz odszkodowania - domaga się również przeprosin. Od kogo? Naszym gościem był również dziennikarz "Uwagi" i "Superwizjera" Grzegorz Głuszak, który długo przed uniewinnieniem Tomka, jako jeden z niewielu - wierzył w jego niewinność i wspierał rodzinę uwięzionego. Przez jaki czas Grzegorz musiał zdobywać zaufanie Tomka?

  Zdarza się tak, że nie zawsze dobrze wspominamy nasze wakacje. Wszystko przez opóźnione, przełożone, a czasem odwołane loty. Z czego wynikają te opóźnienia? Czy w takich sytuacjach możemy liczyć na odszkodowania? Gdzie się o nie ubiegać? I ile mamy na to czasu? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy mecenasa Eryka Bogdasa oraz podróżnika Łukasza Szudrowicza.

  Tomasz Komenda, który niesłusznie przesiedział w więzieniu 18 lat będzie ubiegał się o odszkodowanie i zadośćuczynienie. Jak wycenić ludzką krzywdę? Czy sędziowie, którzy wydają niesłuszne wyroki ponoszą jakieś konsekwencje? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN adwokat Elizę Kunę.

  Wczoraj, po 18 latach w więzieniu, na wolność wyszedł Tomasz Komenda. Został skazany za brutalny gwałt i zabójstwo nastoletniej Małgosi. Teraz prokuratura doszła do wniosku, że Tomasz Komenda został skazany za zbrodnię, której nie popełnił. O komentarz w Dzień Dobry TVN poprosiliśmy reportera programu "Uwaga" Grzegorza Głuszaka, który tą sprawą zajmował się przez wiele lat i, który najbliższe dni spędzi z Tomaszem Komendą i jego rodziną. O zawiłościach sprawy rozmawialiśmy też z kryminologiem dr. Pawłem Moczydłowski. Kto jest odpowiedzialny za to, że Tomasz Komenda spędził w więzieniu 18 lat? Czy będzie się domagać odszkodowania?

  Strażak z Czystej Dębiny w ubiegłym roku samodzielnie ugasił bardzo niebezpieczny pożar. Po tej akcji doznał zawału, a ZUS odmówił wypłaty odszkodowania rodzinie, twierdząc że stres jest ryzykiem wpisanym w ten zawód. Koledzy zmarłego strażaka nie mogą uwierzyć w to, co się stało. Ze strażakami Ochotniczej Straży Pożarnej w Czystej Dębinie spotkał dziennikarz Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.

  Niejednemu z nas przytrafiła się wywrotka na śliskim chodniku, w wyniku której doznaliśmy uszczerbku na zdrowiu. Niestety nie każdy wie, że w takiej sytuacji możemy starać się o odszkodowanie. A możemy. Od kogo? Jak udowodnić, że istnieje związek między upadkiem a uszczerbkiem na zdrowiu? Jakiej wysokości odszkodowania możemy żądać? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN mec. Zbigniewa Romana.

  W 2012 roku sztangiście Bartłomiejowi Bonkowi i jego żonie Barbarze urodziły się bliźniaczki - jedna z powodu odmowy cesarskiego cięcia doznała ciężkiego niedotlenienia i po kilkunastu miesiącach zmarła. Małżeństwo domagało się odszkodowania za cierpienie i śmierć córki. Sąd przyznał im milion złotych. Czy takie zakończenie sprawy daje im choć trochę satysfakcji? Czy lekarka, która odbierała poród została ukarana? Czy ktoś ze szpitala przeprosił za błąd? Małżeństwo i ich pełnomocnika Bartłomieja Janygę gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

  Wracamy do historii Krystiana Brolla i Feliksa Meszka, którzy po bezprawnym przetrzymywaniu w szpitalu psychiatrycznym domagali się odszkodowania. Niestety obaj panowie nie doczekali sprawiedliwości. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy ich pełnomocnika mec. Piotra Wojtaszaka, by zapytać, czy rodziny zmarłych mogą domagać się odszkodowania. Czy do osadzenia kogoś w szpitalu psychiatrycznym potrzebny jest wyrok? Dużo jest takich spraw w Polsce?

  Są osoby, które w wyniku błędów lekarskich poniosły uszczerbek na zdrowiu. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy prof. Dorotę Karkowską z Instytutu Praw Człowieka i Edukacji Zdrowotnej, aby zapytać, co może zrobić rodzina poszkodowanego lub sam poszkodowany, aby dochodzić sprawiedliwości w przypadku błędów medycznych, czy polscy lekarze są ubezpieczeni.

  Krzysztof Sałajczyk kilka lat temu uległ wypadkowi samochodowemu. Doszedł do zdrowia, chociaż lekarze dawali mu tylko 1 proc. szansy na przeżycie. Jak mówi, wypadek zmobilizował go do tego, aby pomagać innym. Do Zielonych Drzwi zaprosiła Krzysztofa Anna Maruszeczko. Zapytała go, jak długo dochodził do zdrowia, kto mu pomagał podczas rehabilitacji i w jaki sposób on sam wspiera potrzebujących. Powiedział również o batalii, jaką stoczył, aby uzyskać odszkodowanie.

  Gość Dzień Dobry TVN aktywista, lider Wolnych Konopi Andrzej Dołecki bez wyroku przesiedział w areszcie 84 dni. Za niesłuszny areszt sąd zasądził mu odszkodowanie w wysokości 93 tys. zł. Został również oczyszczony z zarzutów, które mu stawiano. Powiedział nam o powodach aresztowania, absurdach panujących w areszcie, skutkach izolacji i walce o legalizację medycznej marihuany.

  W 2002 r. Michał Kłys był na obozie sportowym w Zamościu. Na jednym z treningów doszło do tragedii - młot rzucony przez jedną z zawodniczek uderzył go w głowę. Przeżył wypadek, ale ze śpiączki obudził się dopiero po siedmiu miesiącach. W 2011 r. przyznano Michałowi odszkodowanie w wysokości miliona złotych oraz rentę. Pieniądze miały pomóc w rehabilitacji Michała. Niestety do tej pory odszkodowanie nie zostało wypłacone. Sprawą postanowił zająć się dziennikarz Uwaga! TVN Endy Gęsina-Torres.

  78-letni Feliks Meszka 11 lat spędził w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym w Rybniku. Trafił tam, bo był podejrzany o groźby karalne wobec sąsiadów. Według pełnomocnika Pana Feliksa - adwokata Piotra Wojtaszaka postępowanie prokuratury i sądów obu instancji miało błędy. Potwierdził to Sąd Najwyższy, który wytknął brak postępowania dowodowego w sprawie. W wyniku kasacji Pan Feliks opuścił szpital i teraz będzie starał się o odszkodowanie. Jak się okazuje, nie jest to jedyna tego typu sprawa w Polsce. Oto historia Pana Feliksa.

  W środę w Dzień Dobry TVN: Edyta Herbuś subiektywnie w obiektywnym przeglądzie prasy m.in. o samej sobie. Następnie, historia jak z filmu: 12 mln zł w zamian za 11 lat pobytu w szpitalu psychiatrycznym - u nas Feliks Meszka, który walczy o odszkodowanie za niesłuszne umieszczenie w zakładzie zamkniętym. A na koniec: czy po 16 latach małżeństwa można znów chodzić na randki z własnym mężem? Zobaczcie na przykładzie pary, która na nowo uczy się okazywać sobie uczucia. Bądźcie z nami o 8.00!

  W Stanach Zjednoczonych można z powodzeniem walczyć o odszkodowania w sprawach, które w Polsce wydają się być absurdalne. Na przykład, pewien amerykański biznesmen otrzymał 21 milionów dolarów odszkodowania za zderzenie się z drzwiami. Dla porównania, w Polsce osoba zakażona paciorkowcem otrzymała od sądu sto tysięcy złotych. Skąd te wielkie różnice? Czym różni się odszkodowanie od zadośćuczynienia? Od czego zależy wysokość odszkodowania? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN adwokata Elżbietę Bansleben.