odszkodowanie

  W Polsce powstaje coraz więcej firm specjalizujących się w pozyskiwaniu rekompensat dla rodzin ofiar wypadków komunikacyjnych. Reporterzy "Superwizjera" sprawdzili, na jak dużą skalę dochodzi do takiego precedensu i jak on się odbywa. O kulisach w Dzień Dobry TVN opowiedział Jarosław Jabrzyk, redaktor naczelny redakcji.

  "Będzie w jakiś sposób mniej sprawną osobą".

  Emilie Hofferber pasażerka samolotu amerykańskich linii lotniczych opublikowała na Twiterze zdjęcie swojego bagażu po tym, jak przeżyła kompletny szok przy jego odbiorze.

  Będą dotyczyły również zatrudnionych na podstawie umów cywilno-prawnych.

  Rozczarowani rodzice żądają astronomicznego zadośćuczynienia za to, że nie zostali dziadkami.

  Czy przebój "Shape Of You" jest plagiatem?

  Na sejmowych stronach pojawił się projekt poselskiej ustawy. Zakłada on, że pracodawca w czasie epidemii będzie miał prawo wymagać okazywania wyników testów. Z kolei pracownikom pozwoli ubiegać się o odszkodowanie za zakażenie w miejscu pracy.

  Przez 150 lat, aż do 1996 roku, działały w Kanadzie szkoły rezydencjalne, czyli placówki z internatem. Trafiały do nich dzieci rdzennych mieszkańców. Były odbierane rodzicom, a następnie maltretowano je tam psychicznie i fizycznie. Po wielu latach negocjacji państwo wypłaci rekompensaty za krzywdy dokonane w przeszłości.

  Tak zdecydował Europejski Trybunał Praw Człowieka.

  Kobieta, która jako dziecko została podmieniona w jednym z hiszpańskich szpitali doczekała się odszkodowania. Proces toczył się sześć lat, jednak kwota jaką otrzymała powódka była zdecydowanie niższa od tej, której się domagała.

  Pani Katarzyna zdecydowała się zabezpieczyć przyszłość jedynego syna opłacając co miesiąc składki ubezpieczeniowe tak, aby w razie śmierci otrzymał on odszkodowanie. Niestety, kiedy czarny scenariusz się sprawdził, ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania twierdząc, że mimo odprowadzanych co miesiąc składek, umowa nie została zawarta. Jak to możliwe?

  Upalnym dniom zwykle towarzyszą silne burze. W ostatnim czasie przez Polskę przetaczają się fale upałów, a zaraz za nimi gwałtowne nawałnice, a nawet trąby powietrzne. Szkody przez nie powodowane mogą być bardzo poważne, dlatego warto wiedzieć, o jakie odszkodowanie można się w tej sytuacji ubiegać.

  Tomasz Komenda postanowił, że nie będzie odwoływać się od wyroku sądu, zgodnie z którym ma otrzymać ponad 800 tys. zł odszkodowania i 12 mln zł zadośćuczynienia za 18 lat niesłusznego pobytu w więzieniu. - Chce wreszcie zacząć nowy etap w swoim życiu. Urodził mu się syn i chce się poświęcić rodzinie, a nie chodzić po sądach i prokuraturach - wyjaśnił pełnomocnik mężczyzny, mec. Zbigniew Ćwiąkalski.

  Sąd Okręgowy w Opolu zasądził na rzecz Tomasza Komendy 12 mln zł zadośćuczynienia oraz 811 tys. 533 zł odszkodowania od Skarbu Państwa. Choć mężczyzna był niewinny, spędził 18 lat za kratami. O tym, czy można wycenić ludzką krzywdę, rozmawialiśmy z Katarzyną Klimko–Damską, psychoterapeutką, seksuologiem klinicznym i sądowym.

  W Sądzie Okręgowym w Opolu zapadł wyrok w sprawie Tomasza Komedy. Mężczyzna spędził 18 lat za gwałt i morderstwo, którego nie popełnił. W ramach rekompensaty sąd przyznał mu blisko 13 mln złotych odszkodowania. O sprawie oraz wyroku, który w końcu zakończył sprawę Tomasza Komendy rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z prof. dr hab. Zbigniewem Ćwiąkalskim, byłym ministrem sprawiedliwości i byłym prokuratorem generalnym.

  Minister zdrowia poinformował, że powstanie funduszu kompensacyjnego, który ma zabezpieczyć obywateli w przypadku pojawienia się niepożądanych negatywnych skutków szczepienia na COVID-19. Adam Niedzielski wyjaśnił, że nowy fundusz ma uprościć drogę dochodzenia odszkodowania przez pacjenta oraz uczynić całą procedurę tańszą. Kwoty rekompensat mają sięgać 100 tysięcy złotych.

  Tomasz Komenda, zanim został uniewinniony, spędził w więzieniu osiemnaście lat. Teraz walczy o odszkodowanie i zadośćuczynienie. Komenda domaga się od skarbu Państwa blisko 19 mln złotych. W pierwszych dniach lutego przyszłego roku ma odbyć się sprawa sądowa.

  W ciągu pół roku spowodował 90 kolizji i w ten sposób wyłudził od poszkodowanych 250 tys. złotych. 27-letni oszust został zatrzymany przez warszawską policję. Co powinno wzbudzić naszą czujność w momencie stłuczki? Jak nie dać się nabrać? O tym mówił w naszym programie radca prawny Paweł Janc.

  To nie były wakacje marzeń. 148 polskich turystów, którzy wylądowali 6 października w Egipcie, po wykonaniu tam obowiązkowego testu na koronawirusa, otrzymało wynik pozytywny. Przy ponownym teście po kilku dniach taki sam wynik stwierdzono tylko u 4 osób. Przez co musieli przejść? Jak obecnie wygląda ich sytuacja? O tym opowiadali nam Gabriela Siembab i Konrad Pollesch, a o przysługujących turystom prawach mówił adwokat Eryk Bogdas.

  - Wypuściła Tomka prawda – tak w reportażu Superwizjera "Historia człowieka, który uwolnił Tomasza Komendę", wypowiedział się Remigiusz Korejwo, funkcjonariusz CBŚP, który pomógł niesłusznie skazanemu mężczyźnie. Tomek w więzieniu spędził 18 długich lat. Dziś walczy o odszkodowanie i zadośćuczynienie.

  22-latka została skazana na dwa lata więzienia za to, że chciała wyłudzić ok. 1,2 mln euro od firm ubezpieczeniowych. Jak ustalono w czasie dochodzenia, kobieta specjalnie się okaleczyła, a w dokonaniu przestępstwa pomagał jej partner i ojciec.

  62-letni Stanisław B. spędził osiem lat w szpitalu psychiatrycznym w Rybniku za kradzież kilku paczek kawy, których wartość wynosiła 337 zł. Mężczyzna poddawany był elektrowstrząsom.

  Justin Bieber domaga się gigantycznego odszkodowania od kobiet, które oskarżyły go na Twitterze o molestowanie seksualne. Kanadyjski wokalista postanowił wyjaśnić sprawę na drodze sądowej.

  Kasia miała 13 lat, kiedy ksiądz uwięził ją w mieszkaniu i przez kilkanaście miesięcy gwałcił. Dziewczynce udało się uciec. Od tego czasu, z powodu ogromnej traumy, próbowała cztery raz popełnić samobójstwo. Kiedy sprawa wyszła na jaw, ksiądz został aresztowany, a następnie, w 2010 r. skazany na 4 lata więzienia. Ale to nie wszystko. Niedawno Sąd Okręgowy w Poznaniu wydał wyrok, w którym nakazuje wypłacić Kościołowi milion złoty odszkodowania na rzecz Kasi. Organ sprawiedliwości przyznał jej również 800 złotych dożywotniej, comiesięcznej renty.

  Tomasz Komenda został niesłusznie skazany za zgwałcenie i zabójstwo 15-latki. Po 18 latach odsiadki w więzieniu został uniewinniony, a teraz zamierza walczyć o 18 mln zł odszkodowania. Zaprosiliśmy go do Dzień Dobry TVN, aby zapytać, jak wygląda jego codzienność po wyjściu z więzienia, kto go wspiera, czy umie cieszyć się życiem i czy korzysta z pomocy psychologa. Tomasz - oprócz odszkodowania - domaga się również przeprosin. Od kogo? Naszym gościem był również dziennikarz "Uwagi" i "Superwizjera" Grzegorz Głuszak, który długo przed uniewinnieniem Tomka, jako jeden z niewielu - wierzył w jego niewinność i wspierał rodzinę uwięzionego. Przez jaki czas Grzegorz musiał zdobywać zaufanie Tomka?

  Zdarza się tak, że nie zawsze dobrze wspominamy nasze wakacje. Wszystko przez opóźnione, przełożone, a czasem odwołane loty. Z czego wynikają te opóźnienia? Czy w takich sytuacjach możemy liczyć na odszkodowania? Gdzie się o nie ubiegać? I ile mamy na to czasu? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy mecenasa Eryka Bogdasa oraz podróżnika Łukasza Szudrowicza.

  Tomasz Komenda, który niesłusznie przesiedział w więzieniu 18 lat będzie ubiegał się o odszkodowanie i zadośćuczynienie. Jak wycenić ludzką krzywdę? Czy sędziowie, którzy wydają niesłuszne wyroki ponoszą jakieś konsekwencje? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN adwokat Elizę Kunę.

  Wczoraj, po 18 latach w więzieniu, na wolność wyszedł Tomasz Komenda. Został skazany za brutalny gwałt i zabójstwo nastoletniej Małgosi. Teraz prokuratura doszła do wniosku, że Tomasz Komenda został skazany za zbrodnię, której nie popełnił. O komentarz w Dzień Dobry TVN poprosiliśmy reportera programu "Uwaga" Grzegorza Głuszaka, który tą sprawą zajmował się przez wiele lat i, który najbliższe dni spędzi z Tomaszem Komendą i jego rodziną. O zawiłościach sprawy rozmawialiśmy też z kryminologiem dr. Pawłem Moczydłowski. Kto jest odpowiedzialny za to, że Tomasz Komenda spędził w więzieniu 18 lat? Czy będzie się domagać odszkodowania?

  Strażak z Czystej Dębiny w ubiegłym roku samodzielnie ugasił bardzo niebezpieczny pożar. Po tej akcji doznał zawału, a ZUS odmówił wypłaty odszkodowania rodzinie, twierdząc że stres jest ryzykiem wpisanym w ten zawód. Koledzy zmarłego strażaka nie mogą uwierzyć w to, co się stało. Ze strażakami Ochotniczej Straży Pożarnej w Czystej Dębinie spotkał dziennikarz Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.

  Niejednemu z nas przytrafiła się wywrotka na śliskim chodniku, w wyniku której doznaliśmy uszczerbku na zdrowiu. Niestety nie każdy wie, że w takiej sytuacji możemy starać się o odszkodowanie. A możemy. Od kogo? Jak udowodnić, że istnieje związek między upadkiem a uszczerbkiem na zdrowiu? Jakiej wysokości odszkodowania możemy żądać? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN mec. Zbigniewa Romana.