konie

  W Polsce dokonuje się uboju 30 tys. koni rocznie. Ostatnie chwile życia tych dostojnych zwierząt zwykle okupione są niewyobrażalnym cierpieniem. Poprawa ich losu jest jednak możliwa.

  Bartek Jędrzejak długo czekał na dzień, w którym zacznie realizować jedno ze swoich marzeń. Przełomowym momentem były dla niego 45. urodziny. Kiedy w prezencie dostał bryczesy i oficerki, nie było już odwrotu.

  Małgorzata Skupień jest zawodniczką Polskiej Kadry Narodowej w powożeniu. Już wkrótce będzie reprezentować nasz kraj na Mistrzostwach Świata we Francji. W Dzień Dobry TVN opowiedziała o swojej pasji.

  Jak oceniane są konie arabskie podczas pokazu?

  Miłośnicy historii z okolic Zielonej Góry utworzyli Szwadron Ułanów. Nasza reporterka udała się do Łagówka, by poznać ich historię. Na miejscu spotkała się ze Szwadronem im. 24 Pułku Ułanów z dowódcą Przemysławem Siwakiem na czele.

  Teraz chcą zacząć wszystko od nowa w Polsce.

  Po obronie trenerka wyjechała do Stanów, aby pracować na obozie jeździeckim. To właśnie tam poznała swojego męża.

  Nachrapnik to część ogłowia, który łączy w sobie funkcję zapobiegania mimowolnego otwierania się końskiego pyska i przesuwania lub wypadania wędzidła. Powinien być dopasowany do charakteru i budowy konia.

  "Możemy odpowiednio wcześnie zareagować".

  Na pewno wielu z Was widziało je w filmach westernowych. Nosili je kowboje, a dziś noszą je także miłośnicy jazdy konnej. Mowa oczywiście o czapsach, które są częścią ekwipunku każdego wytrawnego fana tego sportu.

  Na co dzień jeździ z jednego planu zdjęciowego na drugi, ale w wolnych chwilach oddaje się swoim pasjom. A ma ich sporo, co pokazał w Dzień Dobry TVN.

  Pielęgnacja sierści to podstawa, aby zapewnić jej zdrowy wygląd. Zgrzebło dla konia to narzędzie, które sprawdzi się nie tylko do czesania grzywy, ale także do usuwania błota czy innych zanieczyszczeń. W zależności od tworzywa, z jakiego jest zrobione, można wykorzystywać je na różne sposoby.

  Zooterapia zwraca uwagę na wieloaspektowe korzyści, jakie zwierzęta wywierają na ludzi. Już samo posiadanie zwierzaka domowego i opieka nad nim dobroczynnie wpływa na rozwój i kondycję psychoruchową i emocjonalną właściciela i odwiedzających gości. Dlatego zooterapia może stanowić uzupełnienie kompleksowej rehabilitacji pacjenta.

  Magdalena Stanik jest nazywana polską zaklinaczką koni. Mieszka na farmie pod Wrocławiem i pokazuje, jak ważna jest komunikacja ze zwierzętami. - Potrafią pomóc zrozumieć człowiekowi samego siebie

  Właśnie teraz, kiedy przyroda budzi się do życia, rodziny koników polskich powiększają się. Na świat przychodzą źrebaki.

  Ewa Rot-Buga na co dzień bada literaturę staropolską. Kilka razy w roku oddaje się jednak swojej pasji i wyrusza w dalekie podróże. Które kraje zwiedziła jeżdżąc konno? O tym opowiedziała teraz w Dzień Dobry TVN.

  Praca w schronisku dla zwierząt to bardzo wymagające zajęcie i ciągła walka o zdrowie, a czasem nawet życie podopiecznych. Agata Zjawińska postanowiła sprawdzić jak wygląda praca wolontariuszy i opiekunów.

  "To wszystko działo się równolegle".

  W Musułach prężnie działa schronisko Pegasus. To najstarszy w Polsce azyl dla koni,

  Janczary konne to we współczesnych czasach rzadko używany element, jeśli chodzi o akcesoria jeździeckie. Dawniej były one bardzo popularne jako ozdoba sań spacerowych czy wyścigowych.

  Lejce to w połączeniu z dosiadem i pracą łydek element prowadzenia konia. Przez jeźdźców powinny być jednak stosowane jako dodatek. Połączone ściśle z wędzidłem bezpośrednio oddziałują na pysk konia. Wodze powinny być prowadzone delikatnie i luźno. Do czego służą wodze? Jak wybrać odpowiednie lejce?

  Stęp to rodzaj chodu konia. Jazda stępem jest powolna, spokojna, choć są też rodzaje stępu bardziej energiczne, a nawet traktowane jak sztuczki, których przy odrobinie wysiłku można nauczyć konia. Czym się różnią chody konia dwutaktowe od czterotaktowych? Jak szybki jest stęp? Jakie są inne rodzaje chodów konia?

  Kopystka została stworzona z myślą o pielęgnacji końskich kopyt. Pomaga utrzymać je w czystości lub pozbyć się ciał obcych, które w nich utkwiły. Kopystki powinno się używać przed każdym treningiem ze zwierzęciem, a także po jego zakończeniu.

  Derka dla konia to rodzaj wierzchniego okrycia, które chroni zwierzę przed wychłodzeniem, nagłym spadkiem temperatury, deszczem, mrozem i owadami. Używa się jej głównie po treningu lub długiej jeździe w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Wykonana jest z różnych materiałów, umożliwiających dopasowanie jej do pogody. Sprawdź, jakie są rodzaje okrycia dla koni i jak wybrać odpowiednie?

  Karolina Ferenstein-Kraśko jest trzecim pokoleniem słynnej rodziny "koniarzy". Pasję do jeździectwa zatem ma we krwi. Żona Piotra Kraśki opowiedziała fanom o początkach stadniny, w której mieszka dzisiaj prawie sto koni.

  W Janowie Podlaskim rozpoczęło się wielkie święto miłośników koni czystej krwi arabskiej. Podczas aukcji Pride of Poland będziemy mogli przyjrzeć się prezentacjom zwierząt, które swoją kondycją i dostojnym wyglądem budzą zainteresowanie najbardziej majętnych osób z całego świata.

  Kłus jest jednym z podstawowych rodzajów chodu konia, podczas którego dwie przeciwległe kończyny jednocześnie odrywają się od ziemi. Kłus zwany jest dynamicznym chodem dwutaktowym z fazą zawieszenia. Wyróżnia się 4 rodzaje kłusa: roboczy, pośredni, wyciągnięty, zebrany.

  Sezon urlopowy w pełni. Każdy stara się złapać choć trochę oddechu od codzienności i wybiera różne kierunki podróży. Część osób wyruszyła w dalszą drogę i zwiedza nieznane tereny za granicą, ale są też miłośnicy Polski, którzy potrafią na łonie natury naładować baterie na cały rok.

  Karolina Ferenstein-Kraśko jest szczęśliwą mamą trójki dzieci. W mediach społecznościowych nie kryje dumy ze swych pociech. W najnowszym wpisie możemy zobaczyć urocze zdjęcie z córeczką Laurą. Fani są zachwyceni niezwykłymi umiejętnościami 5-latki.

  Daria Ładocha jest mamą dwóch córek. Starsza z nich, Laura, uwielbia jeździć konno. Kulinarna ekspertka opowiedziała nam, jak to się stało, że nastolatka pokochała ten sport. Okazuje się, że wszystko się zaczęło, gdy jej pociecha miała zaledwie kilka miesięcy.