Niesamowite właściwości grzybów. Jakie okazy znajdziemy latem w lesie?

Jakie grzyby możemy zbierać latem?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Na grzyby nie tylko jesienią
Na grzyby nie tylko jesienią
Grzybiarskie tipy
Grzybiarskie tipy
Trufle – najdroższe grzyby świata
Trufle – najdroższe grzyby świata
Grzyb, który niszczy komórki raka jelita grubego
Grzyb, który niszczy komórki raka jelita grubego
Rey & Roll, czyli emocje jak na grzybobraniu
Rey & Roll, czyli emocje jak na grzybobraniu
Na grzyby!
Na grzyby!
Nietypowe grzyby w polskich lasach
Nietypowe grzyby w polskich lasach

Grzybobranie kojarzy się z jesiennymi spacerami. Jak się okazuje, tych leśnych skarbów można poszukiwać już latem. Michał Konkel od lat związany jest z lasem, o czym opowiada m.in. na swoim kanale Słowiański Zielnik. Grzyboznawca spotkał się z reporterką Dzień Dobry TVN, by zdradzić sekrety swojej największej pasji.

Gdzie szukać grzybów latem?

Przyrodnik Michał Konkel najlepiej czuje się w lesie. Ekspert w naszym reportażu zapewniał, iż choć mało kto o tym wie - grzyby rosną przez cały rok. W cieplejszych miesiącach możemy ich szukać na korzeniach, gałęziach i korze drzew.

- Gatunki, które dzisiaj będziemy obserwować, to pewnie będą w większości grzyby lecznicze, ale na pewno znajdziemy i takie, z których będzie można coś przygotować - tłumaczył grzyboznawca.

Jakie grzyby możemy zbierać latem?

Większość grzybów ma działanie przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne. Przyrodnik, wędrując po lesie znalazł m.in. niszczycę, która zwykle pojawia się na martwych pniach. Nie należy ich jeść, natomiast można zrobić z nich zupę, która będzie miała niezwykłe zdrowotne właściwości.

- Musimy pamiętać, żeby tej zupy grzybowej nie odszumowywać. Jak pojawi taka pianka, to znaczy, że tam się te beta-glukany wydzielają. Beta-glukany bardzo często będą działały modulująco na nasz układ odpornościowy. Wzmacniająco, kiedy mamy za słaby ten układ, a jeżeli on jest za mocny, jeżeli za silnie działa, no to będą go trochę wyciszały - tłumaczył ekspert.

Innym rodzajem grzyba, który znalazł przyrodnik, był wrośniak, który działa antybakteryjnie i wspomaga leczenie onkologiczne. Jak zapewniał ekspert - wrośniak różnobarwny to jeden z najlepiej przebadanych grzybów na świecie i można go znaleźć w wilgotnych, drewnianych miejscach. Innym grzybem, którego można spotkać latem w lesie, jest uszak. Aby go spożyć, należy pamiętać o obróbce termicznej.  - Znasz na pewno grzyba mun? To jego bardzo bliski kuzyn. Można powiedzieć, że to jest taki nasz grzyb mun. To, co w uszaku jest ciekawe, to jego właściwości między innymi powlekające - stwierdził Michał Konkel. 

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Jak przekazać 1,5% na Fundację TVN? Kliknij w obraz
Jak przekazać 1,5% na Fundację TVN? Kliknij w obraz
podziel się:

Pozostałe wiadomości