Drawieński Park Narodowy powstał 1 maja 1990 roku, zlokalizowany jest na terenie trzech województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. Drawieński park, choć niezwykle atrakcyjny, jest drugim najrzadziej odwiedzanym przez turystów. W herbie parku widnieje wydra.
Park narodowy to teren szczególnie cenny, z bogactwem flory i fauny. Drawieński Park Narodowy położony jest w dolinie rzeki Drawy i jej dopływu, rzeki Płocicznej, a także Puszczy Drawskiej. Swym kształtem przypomina literę V. Największą powierzchnię terenu chronionego zajmują lasy, które stanowią aż 80% parku. Znajdują się tam także charakterystyczne torfowiska, łąki i ekosystemy wodne. Obszar parku zamieszkuje aż 8 gatunków nietoperzy, liczna populacja bobrów i wydry, a także ponad 160 gatunków ptaków, w tym: zimorodek, bielik, bocian czarny czy dzięcioł zielony. Drawieński Park Narodowy stał się ostoją gatunków ryb skrajnie zagrożonych wyginięciem – minoga rzecznego czy troci wędrownej.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Zwierzęta
Drawieński Park Narodowy – położenie, ciekawostki
Drawieński Park Narodowy to fragment Równiny Drawskiej znajdującej się na Pojezierzu Pomorskim. Teren parku ma kształt litery V i zajmuje powierzchnię 11.535,66 ha, z czego ścisłej ochronie podlega część o wielkości 1.391,62 ha. Te najcenniejsze fragmenty oznaczone zostały niebieskimi opaskami na drzewach lub postawionych słupkach. W parku dominują powierzchnie porośnięte lasami, które obejmują 80% terenu, następnie charakterystyczne torfowiska, łąki, a także tereny wodne.
Drawieński Park Narodowy to miejsce, gdzie spotkać można rzadkie, a nawet zagrożone wyginięciem okazy fauny i osobliwe gatunki flory. Park ten jest jednym z najciekawszych przyrodniczych terenów w północno-zachodniej Polsce. Wśród drzew dominują buczyny, łęgi olszowe, olsy i bory sosnowe. Przez teren parku biegnie aż 90 km szlaków pieszych i rowerowych, które dostępne są przez cały rok. Na logo Drawieńskiego Parku Narodowego wybrane zostało zwierzę herbowe parku, wydra.
Drawieński Park Narodowy – zwierzęta
Teren parku zamieszkuje ponad 160 gatunków ptaków i ponad 40 gatunków ssaków. Na uwagę zasługuje również ichtiofauna wraz ze swymi gatunkami zagrożonymi wyginięciem. Wśród ptaków zamieszkujących Drawieński Park Narodowy wymienić należy: bociana czarnego, kanię czarną i rudą, bielika, orlika krzykliwego, rybołowa, puchacza, jarząbka, włochatkę, a także kormorana, gągoła, kobza, derkacza, czy żurawia. Inne rzadkie gatunki, które można spotkać na obszarze parku, to: kszyk, samotnik, dzięcioł zielony i średni, srokosz, czyż, pliszka górska, strumieniówka i kobuz.
Wśród ssaków istotne miejsce zajmują wilki, bobry i wydry, a także aż 8 gatunków nietoperzy. Warto również zwrócić uwagę na reprezentantów ichtiofaun zamieszkujących obszar rzeki Drawy. To tu można spotkać zagrożone wyginięciem gatunki, takie jak minóg rzeczny i strumieniowy, łosoś, troć i certa. Wciąż funkcjonują populacje pstrąga potokowego, strzebli potokowej, lipienia i głowacza białopłetwego. Gniazda łososi zaczęły pojawiać się w Drawie w 1997 roku. Pierwsze zarybienia przeprowadzano w roku 1995, po tym, jak ryba ta zniknęła z naturalnego środowiska parku na skutek odmulania z lat 1982–83 (odmulano zbiornik zaporowy mieszczący się przy elektrowni Kamienna).
Drawieński Park Narodowy – rośliny
Szacuje się, że park jest miejscem występowania około 900 gatunków roślin – to niesamowita różnorodność, ewenement na skalę kraju. Królują tu buczyny i bory sosnowe. Lasy stanowią zdecydowanie największą część parku (około 80%). Jednocześnie miejsce to jest obszarem występowania osobliwości roślinnych, takich jak: lilia złotogłów, chamedafne północna, lipiennik Loesela. Natknąć się można także na rosiczkę czy storczyki. Bogatą roślinność można podziwiać także w pobliżu torfowisk, jezior czy rzek.
Drawieński Park Narodowy – informacje dodatkowe
Park Narodowy to także miejsce, gdzie organizowane są lekcje przyrody, realizowane są programy edukacyjne dla dzieci i dorosłych. Na terenie parku przygotowano kilka ścieżek edukacyjnych: jedna prowadzi brzegiem rzeki, inna biegnie przez park, aż do starej osady leśnej. Każda ścieżka to zupełnie inne atrakcje. Przy okazji można również obejrzeć zabytki architektury, takie jak zabytkowe kościoły w Drawnie i Barnimie, zamek w Tucznie czy ruiny pałacu w miejscowości Konotop.
Park narodowy daje także możliwość przemierzania ścieżek konno, zorganizowania spływu kajakiem, biwakowania i wędkowania. To tylko niektóre pomysły na zaplanowanie rodzinnego wypadu czy choćby szkolnej wycieczki, które łączą w sobie elementy edukacji, rozrywki i są doskonałym sposobem na odpoczynek. Drawieński Park Narodowy warto zwiedzać wraz z przewodnikiem, który poprowadzi do najbardziej interesujących miejsc i opowie ciekawe historie o tym niezwykłym miejscu.
Zobacz także:
Źródło zdjęcia głównego: gettyimages/ Tomasz Domanski