Dalekie podróże z ukochanym czworonogiem nie muszą być stresujące i skomplikowane, o ile dobrze się do nich przygotujemy. O tym, o co należy zadbać, gdy zabieramy pupila za granicę, mówiła w Dzień Dobry TVN lekarka weterynarii Blanka Watras. O jakich dokumentach i szczepieniach musimy pamiętać?
Zagraniczne wakacje z psem - Co warto wiedzieć?
Wakacje z ukochanym zwierzakiem mogą być przyjemnością, o ile będziemy pamiętać o formalnościach, dzięki czemu ominie nas zbędny stres. Podstawową kwestią, o którą musimy zadbać przed podróżą z psem, kotem lub fretką, jest paszport. Dokument ma stałą cenę w wysokości 100 złotych i może wystawić go lekarz weterynarii, który ma do tego odpowiednie uprawnienia. Ponadto musimy pamiętać o aktualnym szczepieniu na wściekliznę, którego data nie może być wcześniejsza, niż data wystawienia dokumentu uprawniającego do przekroczenia granicy.
- Żeby ten paszport wystawić, to nie robimy odcisku palca, tylko musi być identyfikacja zwierzaka. Jest to mikroczip. Od 2011 roku tylko one wchodzą w grę, kiedyś były jeszcze tatuaże. [...] Czipowanie powinno być wcześniej zrobione, ewentualnie w dniu wydania paszportu. [...] Zamiast linii papilarnej - jest ten czip. Można to zrobić podczas jednej wizyty - tłumaczyła gościni programu.
Podróżowanie ze zwierzakiem poza Unię Europejską
Na granicy mogą nas spotkać kontrole paszportowe. Jak twierdzi weterynarka - zwierzę musi przejść przynajmniej 3 tygodniową kwarantannę między szczepieniem a opuszczeniem kraju, dlatego nie powinniśmy zwlekać z wizytą u weterynarza. Według gościni "ostatni dzwonek", by zadbać o tę kwestię przed wyjazdem to 4 tygodnie przed planowaną podróżą, pod warunkiem, że wybieramy się do kraju europejskiego.
- Turcja, Egipt, bardzo popularny ostatnio Dubaj - to powinniśmy mieć 5 miesięcy na przygotowanie, dlatego że jest dużo więcej formalności. [...] Myślmy zawczasu, sprawdźmy, jakie są wymagania, to jest bardzo ważne - podsumowała lekarka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czy z psem można wejść na plażę? Sprawdź, o czym powinieneś pamiętać
- Marcin Prokop walczył o życie otrutego Rufusa. Jak chronić psa przed zatruciem?
- Co zrobić, żeby pies zaczął reagować na przywołania? Pomóc może piłka
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News