Podczas spacerów pies Karoliny Bąk w ogóle nie reagował na przywołania, dlatego każde wyjście z nim było stresujące. Opiekunce czworonoga postanowił pomóc Radek Ekwiński. Behawiorysta wyjaśnił, dlaczego niektóre rasy tak się zachowują i jak to zmienić.
Karolina Bąk opiekuje się Thorem od szczeniaka. Choć zbudowała z pupilem silną więź, to czworonóg nie chciał reagować na swoje imię. Kobieta obawiała się, że gdy spuści go ze smyczy, to wydarzy się coś złego. Wyznała, że już raz taka sytuacja miała miejsce. - Podbiegł do dużego psa i ten duży pies go ugryzł - powiedziała. Dodała, że brak kontroli nad Thorem podczas spaceru jest dla niej męczący i stresujący.
Dlaczego pies nie reaguje na swoje imię?
W domu to my jesteśmy dla naszego psa najciekawsi, kiedy wychodzimy na zewnątrz wszystko się zmienia. To tam zwierzak jest "u siebie" i to my jesteśmy trochę gośćmi. - Bo liczba bodźców, które przemawiają do jego instynktów - to jest coś niesamowitego. Kolejna rzecz jest taka, że są tutaj pewne uwarunkowania rasowe. Mamy psy, które ze swojej natury przygotowywaliśmy przez setki pokoleń do tego, żeby były blisko nas, np. owczarki niemieckie. Dlatego przy nich problem uciekania, odbiegania, potem przywoływania jest o wiele prostszy. Ale jest cała olbrzymia grupa psów [...], które przez dziesiątki, setki lat my sami uczyliśmy, że mają pracować kilkadziesiąt metrów od nas. Zwracać na nas uwagę, ale nie muszą być ciągle przy naszym kolanie. Teraz zabraliśmy te psy do miast [...] i czasami dziwimy się, że jego natura zagrzebana głęboko w genach, każe mu odwracać się na nas raz na 15 sekund - powiedział Radek Ekwiński.
Jak nauczyć psa reagowania na imię
Na szczęście z takim zachowaniem psa można sobie poradzić. Przydatne są ćwiczenia, które muszą być wykonywane systematycznie każdego dnia.
Radek Ekwiński wyjaśnił, że podczas pracy z Thorem chodziło przede wszystkim o to, żeby znaleźć coś, co będzie ciekawe dla jego rasy i temperamentu. - Dzięki Thorowi mogliśmy pokazać, że to nie zawsze musi być parówka pokrojona na kawałki albo kiełbaska krakowska, to może być też piłka, to może być frisbee, to może być też szarpak, albo zabawka, którą ten psiak uwielbia - tłumaczył.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Nie mogła się zdecydować, jakie imię wybrać dla dziecka. O pomoc poprosiła swojego psa
- Co trzeci pies w Polsce ma nadwagę. Jak z tym walczyć?
- Jakiej opieki wymaga duży pies?
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Katarzyna Chętnik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN