behawiorysta zwierząt

  behawiorysta zwierząt

  Psie potrzeby to nie tylko pełna miska, świeża woda i spacer trzy razy w ciągu dnia. Czworonożni przyjaciele potrzebują rozrywki i stymulacji, aby prawidłowo się rozwijać i czerpać z życia pełnymi łapami. O tym, jak zadbać o naszego pupila, rozmawialiśmy z behawiorystką Justyną Piesiewicz i Zazie Todd, autorką książki "Rozmerdane. Naukowe podstawy psiego szczęścia".

  Dobry opiekun zwraca uwagę na potrzeby swojego pupila, a także uczy się jego języka. Niestety psychika psów jest nieco bardziej skomplikowana, niż mogłoby się nam wydawać. Czworonogi potrafią odczuwać złość, smutek czy radość. Jak więc umiejętnie odczytywać ich emocje? O tym opowiedzieli nam Zofia Zaniewska-Wojtków i Piotr Wojtków, behawioryści oraz autorzy książki "Szczeka, merda, mówi. Jak być najlepszym człowiekiem swojego psa".

  Na dworze robi się już coraz cieplej, a to oznacza, że niebawem w parkach i na łąkach zobaczymy właścicieli psów bawiących się ze swoimi pupilami. Do klasycznych rozgrywek należy oczywiście rzut patykiem bądź piłką. Czy aport to dobre zadanie dla zwierzaka? O tym rozmawialiśmy z Anetą Awtoniuk, terapeutką zachowań psów, behawiorystką zwierzęcą oraz Julią Chrapowiecką, która odwiedziła nas z uroczym Diego.

  Stwierdzenie "żyć, jak pies z kotem" już lata temu weszło do powszechnego języka. Czy ma jednak słuszność? Okazuje się, że niekoniecznie. Istnieją sposoby, by nasi mali domownicy się akceptowali, a nawet zaprzyjaźnili. Jak tego dokonać? Wytłumaczyły to Katarzyna Frindt, Inspektor TOZ i wolontariuszka w Schronisku w Celestynowie, oraz Sonia Maciuszek, behawiorystka.

  Izolacja spowodowana pandemią z pewnością podoba się naszym czworonogom. Mniej intensywne życie towarzyskie i praca zdalna sprawiają, że więcej czasu spędzamy z naszymi zwierzakami. Co w przypadku, gdy nasz pupil zaczyna przejmować nad nami kontrolę? O tym opowiedział nam behawiorysta zwierząt Radek Ekwiński oraz trener, motywator Daniel Qczaj.

  Jak zareaguje pies na pojawienie się w domu nowego członka rodziny? Jak możemy przygotować naszego czworonoga na taką sytuację? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Olgą Frycz, która zamieściła w mediach społecznościowych zdjęcie swojego dziecka w towarzystwie bulteriera, czym zadziwiła internautów, Pauliną Holtz i Radkiem Ekwińskim, instruktorem szkolenia psów.

  Są osoby, które na czas urlopu decydują się oddać swojego pupila do hotelu dla psów. Mają w czym wybierać, bo takich miejsc jest coraz więcej. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy behawiorystę Radka Ekwińskiego, aby zapytać, na jakie usługi proponowane przez hotele i kompetencje ich właścicieli zwracać uwagę oraz po czym poznać, że pies nie jest gotowy na rozłąkę z panem.

  Ludzie rzadko decydują się na adopcję starszego psa. Tymczasem przygarnięcie takiego psiaka ma również swoje zalety. Jakie? O tym, jak opiekować się psem staruszkiem mówiła w Dzień Dobry TVN behawiorystka zwierzęca Aneta Awtoniuk. Jak często trzeba chodzić z nim do weterynarza? Czym go odżywiać?

  Cesar Millan uznawany jest za największego eksperta od psów na świecie. W Stanach Zjednoczonych ma status gwiazdy. O swojej pracy opowiedział dziennikarce Dzień Dobry TVN Gabi Drzewieckiej. Jak wyglądał początek jego kariery w USA? Kogo nazywa "chodzącym aniołem"? Ma czas dla siebie przy takim nawale pracy?

  Olga Tokarczuk jest jedną z najpopularniejszych, najczęściej tłumaczonych i najbardziej zaangażowanych polskich pisarek. Na podstawie jej powieści "Prowadź swój pług przez kości umarłych" Agnieszka Holland nakręciła swój najnowszy film Pokot. O historii opisanej w książce i współpracy przy tworzeniu filmu Olga Tokarczuk opowiedziała prowadzącej Dzień Dobry TVN Kindze Rusin. Jakie pisarka ma zdanie o myśliwych? Jakich scen w filmie ie chciała oglądać? Jak przyjęła informację, że polska reżyserka chce nakręcić film na podstawie jej książki? Miała wpływ na to, jak wygląda główna bohaterka?

  Niektóre zwierzaki źle znoszą huk petard. Jak zatem pomóc im przetrwać wybuchowego sylwestra? Czy warto dawać pupilom środki uspokajające? O tym w Dzień Dobry TVN aktorka Zofia Zborowska i behawiorysta zwierząt Krzysztof Tatar. Nasi goście przyszli do studia z Wiesławą i Santosem, którzy - jak się okazało - mieli "wywalone" na sławę ;)

  Są osoby, które nie doceniają zwierząt, a tymczasem okazuje się, że ludzie mogą wiele się od nich nauczyć. Czego? Czy zwierzęta są mądrzejsze od ludzi? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN zoopsychologa i behawiorystkę zwierzęcą Antoninę Kondrasiuk oraz fotografa i biologa Łukasza Bożyckiego.

  Bezpańskie psy spotykamy zarówno w mieście jak i poza nim. Te miejskie zazwyczaj nie są agresywne, gdyż na co dzień mają kontakt z ludźmi. A co gdy podczas spaceru w lesie albo biwaku zaatakuje nas dzika wataha? Uciekać czy zastygnąć w jednej pozie? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Ivanem Komarenko, który na wakacjach doświadczył takiego ataku i terapeutką zachowań psów Anetą Awtoniuk.

  Koty słyną z tego, że chadzają własnymi drogami i dają się pogłaskać tylko wtedy, kiedy same tego chcą. Czy zatem tak niezależne zwierzę można wychować? Jak odczytywać sygnały dawane przez kota? I po ilu tygodniach można zabrać małego kotka z hodowli? Zapytaliśmy o to, goszczącą w Dzień Dobry TVN, zoopsychologa i behawiorystę lek. wet. Jolantę Łapińską.

  Pies to najwierniejszy przyjaciel człowieka, który potrafi dostarczyć nam wiele radości. Jakie jeszcze korzyści płyną z posiadania czworonoga? Dlaczego warto namówić babcię i dziadka do przygarnięcia psa? Jaki to ma wpływ na ich zdrowie? Jaka rasa będzie najlepszym kompanem dla osoby w podeszłym wieku? Opowiedział o tym w Dzień Dobry TVN Radek Ekwiński, instruktor szkolenia psów.

  Podobno Polacy lubują się w suplementach diety. Spożywają je na potęgę. Mało tego - zaczęli karmić nimi zwierzaki domowe. Czy psy rzeczywiście potrzebują suplementów diety? Gościem Dzień Dobry TVN była behawiorystka i terapeutka zachowań psów Aneta Awtoniuk.

  Niewiele jest miejsc, do których można pojechać na wypoczynek z psem. W takiej sytuacji najlepiej oddać czworonożnego przyjaciela na przechowanie. Gdzie? Dlaczego hotel dla psów jest dobrym rozwiązaniem? Czym się kierować przy wyborze hotelu? Jak przygotować psa do rozłąki? O tym gość Dzień Dobry TVN behawiorysta zwierząt Radek Ekwiński.

  Otyłość to największy wróg człowieka i choroba cywilizacyjna. Niestety coraz częściej borykają się z nią nasze zwierzęta. Czy otyłość u psów jest związana z ich rasą? Jak przyzwyczaić zwierzaka do prawidłowego jedzenia? Jak pełna miska wpływa na motywację czworonoga? Czy są leki, które ograniczają apetyt zwierząt? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: lekarz weterynarii Norbert Czubaj i behawiorysta zwierząt Radek Ekwiński.