Trening medyczny i higieniczny psa lub kota
Zwierzęta poddawane zabiegom higienicznym czy medycznym bywają przekonane, że znalazły się w stanie poważnego zagrożenia.
- Odpowiedzią jest trening kooperacyjny, medyczny albo higieniczny, bo rzeczywiście bardzo wiele jest takich zabiegów codziennych, które musimy regularnie ze zwierzętami przeprowadzać, które, tak jak zauważyliście, mogą generować duży poziom stresu, a nawet może uruchamiać się takie zachowanie, gdzie kot myśli, że on walczy o życie, bo ktoś go przytrzymuje, on się stara wyswobodzić, a chodzi o takie banalne obcinanie pazurków - mówiła Sonia Maciuszek.
Z naszym pupilem warto rozmawiać. Choć nie zawsze ma świadomość, że podcinanie sierści czy pazurków mu służy, to doceni, jeśli uprzedzimy go o planowanym zabiegu i zapytamy o zgodę.
- Badania pokazują, zresztą też badania na zwierzętach w zoo, na hienach, słoniach, że jeśli zwierzę czuje, że ma wybór, że może się wycofać i jest nagradzane za to, że mówi nie, czyli to jest dialog, w którym ja nagradzam zwierzę za to, że odpowiada na pytanie, to wtedy częściej zostaje w treningu, nawet jeśli jest trochę nieprzyjemny i stresujący - powiedziała behawiorystka.
Jak obciąć psu pazury?
Behawiorystka pokazała w naszym studiu, jak przygotowuje swoje pieski do obcinania pazurów. - Potrzebujemy sobie zaplanować wszystko i rozpisać na czynniki pierwsze, czyli jeśli ja na przykład biorę sobie obcinaczkę do pazurów, to nie łapię tego mojego zwierzęcia, nie przytrzymuję, nie proszę męża o pomoc - zaczęła tłumaczyć behawiorystka.
- Komunikujemy i staramy się przygotować zwierzę do każdego elementu naszego treningu. Zwierzęta dużo rozumieją. Nam się wydaje, że musimy mówić komendę, (...) a tymczasem one bardzo dużo z kontekstu wyłapują - dodała.
Następnie ekspertka zaczęła pokazywać swojemu psu obcinanie pazurków na pluszaku. Korzystała przy tym z odliczania "raz, dwa, trzy". Czemu to służy i jak dokładnie przebiega ten rodzaj treningu? Sprawdźcie w materiale wideo na górze strony.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Psy na wózkach w szkołach. "Niepełnosprawność to jest nasz, ludzki problem, nie psi"
- Tworzą azyl dla niepełnosprawnych psów. "Borykamy się z hejtem"
- Czworonogi na kółkach. Jak właściciel może wspierać niepełnosprawnego psa?
Autor: Michalina Kobla
Źródło zdjęcia głównego: Anita Walczewska/East News