weterynarz

  weterynarz

  Kim będziesz, gdy dorośniesz? - to pytanie niejednokrotnie zadawano nam w dzieciństwie. I o ile jednym z czasem marzenia o drodze kariery zmieniły się diametralnie, o tyle drudzy mają szczęście wykonywać zawód tak chętnie wskazywany przez najmłodszych jako najciekawszy. Tak jest w przypadku naszego gościa, Łukasza Łebka - blogera i pisarza dzielącego się wiedzą o swojej pracy. Sam ostrzega - "Nie zadzieraj z Weterynarzem". My podpytujemy - dlaczego?

  W miejscowości Brużyczka Mała w gminie Aleksandrów Łódzki doszło do brutalnego czynu. Na środku pola jeden ze spacerowiczów odnalazł 10 porzuconych jednodniowych szczeniaków. Dzięki szybkiej interwencji zwierzęta udało się uratować. Jaki jest obecnie ich stan? O tym Robert Stockinger rozmawiał z Katarzyną Rezler, urzędniczką do spraw zajmowania się zwierzętami w gminie Aleksandrów Łódzki.

  To, że transfuzja krwi niejednokrotnie może uratować życie, wie każdy. A czy zdajecie sobie sprawę, że zwierzęta również mogą zostać dawcami? Weterynarz Marcin Garbal wyjaśnił, dlaczego pupila warto zapisać do banku krwi dla zwierząt oraz jak w praktyce przebiega taki proces.

  Ta rodzina ma się czym poszczycić. Od kilku pokoleń jej członkowie pielęgnują zamiłowanie do weterynarii. Tradycję zapoczątkował w latach 60. Tomasz Kuberka, a w jego ślady poszli syn oraz wnuki. O pasji i miłości do czworonogów porozmawialiśmy z Mirosławem Kuberką oraz jego dziećmi, studentami weterynarii Małgorzatą i Adamem.

  Dwa lata temu Forest stracił dwie łapy w kłusowniczych wnykach. Jego stan był bardzo zły i szanse na przeżycie miał znikome. A jednak jego wola walki zwyciężyła. Forest przeżył, a dwie brakujące łapki zastąpiły protezy. W operacjach ratujących życie pieska i jego rehabilitacji uczestniczył student weterynarii Jakub Kotowicz. Przyszły weterynarz zakochał się w swoim pacjencie i po miesiącach zajmowania się nim, wziął go do siebie na stałe. Czym Forest uwiódł swojego opiekuna? Jak Forest zareagował, kiedy pierwszy raz przymocowano mu protezy? Jak one działają? Jakuba Kotowicza i Foresta gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

  Ze spacerów psy, oprócz dobrych wspomnień, mogą przywlec ze sobą pasożyty. Czym jeszcze mogą się zarazić będąc na dworze? Które z tych chorób mogą być śmiertelne? Jak uchronić przed nimi zwierzaka? Czy częste odrobaczanie psa może mu zaszkodzić? Czy psie pasożyty mogą przejść na człowieka? O tym w Dzień Dobry TVN mówił lekarz weterynarii Franek Paśko.

  Katarzyna Kołodziejczyk jest studentką szóstego roku weterynarii, która od dwóch lat wyjeżdża do Afryki, aby zdobywać wiedzę na temat leczenia dzikich zwierząt. Z jakimi zwierzętami ma tam do czynienia? Teraz zamierza zabrać do Afryki grupę polskich studentów. O swojej pracy w Afryce i projekcie Kasia mówiła w Dzień Dobry TVN. Obok niej usiadła pielęgniarka dzikich zwierząt z Afryki Megan Sinclair. Jak dziewczyny się poznały?

  Pod opieką Fundacji Serce dla Zwierząt znalazł się roczny Marcepan. Pies wymaga kilku operacji, ponieważ jego prawa tylna łapa - z powodu wady genetycznej - jest wykręcona o 180 stopni, a lewa też jest w bardzo złym stanie. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy specjalistę chirurgii weterynaryjnej lek. wet. dra Krzysztofa Zdeba, Martę Jakoniuk z fundacji i opiekunkę pieska Martę Knobelsdorf, aby zapytać o historię i leczenie Marcepana. Kto znalazł psa? Ile czeka go operacji? Ile będzie kosztowało leczenie i rehabilitacja zwierzaka? W studiu naszym gościom towarzyszył Marcepan. Pomóżmy znaleźć mu dom.

  W Przemyślu znajduje się lecznica, w której weterynarze ratują również dzikie zwierzęta. Ich pacjentami są m.in. sarny, lisy i bociany. Weterynarze ratują swoich pacjentów nawet jeśli ci mają tylko 1 proc. szansy na przeżycie. Tej wiosny otworzyli też przedszkole dla małych sarenek. Zobaczcie, jak wygląda praca weterynarzy z Przemyśla.

  Ministerstwo rolnictwa planuje wprowadzenie obowiązku czipowania zwierząt. Dlaczego warto to robić? W jakich miejscach umieszcza się czip? Czy zwierzę go czuje? Czy urządzenie może wywołać stan zapalny? Jakie dane zawiera czip? Czy na rynku są gpsy, które można wszczepić pod skórę zwierzaka? Na pytania odpowiadał gość Dzień Dobry TVN lekarz weterynarii Franek Paśko.

  Natalia Strokowska to była modelka i popularna w mediach społecznościowych weterynarz. Pracuje w jednej z londyńskich klinik weterynaryjnych. Spotkała się z nią dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Senkara. Dlaczego Natalia zrezygnowała z kariery modelki? Z czego robi doktorat? Czym różni się podejście Brytyjczyków do zwierząt od podejścia Polaków?

  Wielu młodych ludzi zastanawia się nad wyborem studiów. Wśród nich są zapewne tacy, którzy myślą o weterynarii. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy prezesa Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej lek. wet. Jacka Łukaszewicza, by przybliżył informacje na temat studiów i zawodu weterynarza. Czy w dzisiejszych czasach opłaca się zostać lekarzem weterynarii? W jakich miejscach mogą pracować weterynarze? Co należy do ich obowiązków? Jakie cechy charakteru powinna mieć osoba wykonująca ten zawód?

  Dr n. wet. Tomasz Piasecki i dr n. wet. Marcin Wrzosek z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z oddaniem ratują zwierzęta. Zaprosiliśmy ich do Dzień Dobry TVN, aby powiedzieli o swojej niezwykłej pracy. Jakie zabiegi wykonują w klinice? Jakie są specjalizacje w weterynarii? Jakimi egzotycznymi zwierzętami się zajmowali?

  Wielu właścicieli psów i kotów zastanawia się, czy warto je kastrować. Jak wygląda zabieg kastracji? Jakie są zalety kastracji, a jakie wady? Kto decyduje o tym, że nadszedł właściwy moment na wykonanie zabiegu? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła weterynarz Dorota Sumińska.

  Olga Tokarczuk jest jedną z najpopularniejszych, najczęściej tłumaczonych i najbardziej zaangażowanych polskich pisarek. Na podstawie jej powieści "Prowadź swój pług przez kości umarłych" Agnieszka Holland nakręciła swój najnowszy film Pokot. O historii opisanej w książce i współpracy przy tworzeniu filmu Olga Tokarczuk opowiedziała prowadzącej Dzień Dobry TVN Kindze Rusin. Jakie pisarka ma zdanie o myśliwych? Jakich scen w filmie ie chciała oglądać? Jak przyjęła informację, że polska reżyserka chce nakręcić film na podstawie jej książki? Miała wpływ na to, jak wygląda główna bohaterka?

  Często się zapomina, że wojna dotyka także zwierząt. Przykładem jest suczka Agnes, która w ramach programu Pomoc psom wojny została wysłana z Ukrainy do Polski. Kiedy trafiła do naszego kraju jej stan był poważny. Co jej dolegało? Jak polscy weterynarze i pracownicy Politechniki Śląskiej jej pomogli?

  "Cieszę się z każdego pozytywnie zakończonego procesu leczniczego, ale (...) o wiele większą radość sprawia mi to, że pies, który do tej pory gdzieś leżał, był przemarznięty, brzydki czasami śmierdzący i nikt go nie chciał ... ZNAJDUJE DOM". Rok temu weterynarz Artur Różycki został ukarany przez sąd za ... działania związane z pomocą bezdomnym zwierzętom. Wyrok wywołał burzę w internecie pod petycją broniąca weterynarza podpisało się ponad 40 tysięcy internautów. Niedawno sąd uniewinnił weterynarza. Poznajcie człowieka o wielkim sercu.