Po czym poznać, że pies umiera? Lekarka weterynarii wskazuje objawy nadchodzącej śmierci
Śmierć ukochanego psa to dla opiekuna jedno z najbardziej traumatycznych doświadczeń. Emocjonalna więź, która tworzy się między właścicielem a pupilem, niewiele różni się od tej, która łączy członków rodziny. Czy można ten moment przewidzieć? Jakie są oznaki, że nasz najlepszy przyjaciel odchodzi? O tym porozmawialiśmy z lek. wet. Magdą Firlej-Oliwą.
Nie szczepią swoich psów świadomie, bo boją się powikłań. "Wszyscy cicho siedzą…"
Antyszczepionkowcy to, wbrew pozorom, nie tylko rodzice małych dzieci i wyznawcy teorii spiskowych na temat Covid. Do tej grupy dołączyli właściciele psów. W Polsce szerzy się nowa moda na nieszczepienie czworonogów. Co wywołuje obawy właścicieli? Poprosiliśmy o opinię doświadczonego w pracy ze zwierzętami lekarza weterynarii.
Byki na gigancie. "Mogą być niebezpieczne, ponieważ są zestresowane"
Grupa byków uciekła kilka dni temu z hodowli w Starym Lesie w województwie opolskim. Z 33 osobników udało się schwytać 20, pozostałe wciąż są na wolności. Czy bydło jest zawsze takie rogate? Czy stado byków na gigancie jest niebezpieczne? Jakie są zwyczaje tych zwierząt? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadał lekarz weterynarii Michał Barczykowski.
Gwiazdy kupują "hipoalergiczne psy". Weterynarz wyjaśnia, czy istnieją rasy dla alergików
Pies rasy cavapoo stał się niezwykle popularny wśród gwiazd. Ma go m.in. Julia Wieniawa czy Anna i Robert Lewandowscy. W sieci można znaleźć informacje, że pupil jest hipoalergiczny, więc będzie odpowiedni dla alergików. Czy to prawda?
Co zrobić z dyniami po Halloween? Lepiej wyrzucić do kosza czy zostawić zwierzętom w lesie?
Jesień to czas, kiedy królują dynie. Szczególnie przed Halloween kupujemy je w większej ilości, by stanowiły kolorową ozdobę w naszych domach i ogródkach. Jednak później pojawia się pytanie, co z nimi zrobić? W sieci krąży pomysł, aby przeznaczyć je na pokarm dla leśnych zwierząt. Czy to na pewno dobre rozwiązanie? Zapytaliśmy o to weterynarza.
Leczą i karmią zwierzęta właścicieli, których nie stać na to. Niezwykła inicjatywa
Niezwykła inicjatywa w trosce o zwierzęta. Fundacja Towarzystwo Weterynaryjne otacza opieką koty i psy właścicieli, których nie stać na leczenie lub wykarmienie pupila. Kto może skorzystać z jej usług?
Ratują jeże, wiewiórki, lisy, a nawet wilki. "Anestezjolog dzikich zwierząt myli się tylko raz"
Do Ośrodka Rehabilitacji w Przemyślu trafia bardzo wiele dzikich zwierząt. Tam są leczone, a po dojściu do siebie wypuszczane na wolność. W ostatnim czasie do kliniki trafił wilk, który został potrącony przez samochód. Mogliśmy przyjrzeć się badaniom, jakie przechodził, a także zobaczyć innych pacjentów ośrodka.
"Zaraz się poryczę". Julia Wróblewska przechodzi ciężkie chwile, ale może liczyć na wsparcie fanów
Julia Wróblewska najadła się strachu, kiedy jedna z jej ukochanych fretek poważnie zaniemogła. Stan zwierzaka był bardzo poważny, o czym aktorka poinformowała swoich fanów za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na szczęście mogła liczyć na ich wsparcie.
Rodzina chce uratować udomowione dziki przed wyrokiem śmierci. "To są nasi przyjaciele i chcemy walczyć do skutku"
Rodzina Szydełów z Sępólna Krajeńskiego uratowała pięć zaledwie tygodniowych dzików po tragicznej śmierci ich matki. Teraz wspólnie pragną uchronić zwierzęta przed wyrokiem śmierci, które wydała na nie powiatowa lekarz weterynarii. O szczegółach tej sprawy opowiedzieli w Dzień Dobry TVN.
Najciekawsza praca świata? Weterynarz Łukasz Łebek: "Mimo wszystko wybrałbym ten zawód ponownie"
Kim będziesz, gdy dorośniesz? - to pytanie niejednokrotnie zadawano nam w dzieciństwie. I o ile jednym z czasem marzenia o drodze kariery zmieniły się diametralnie, o tyle drudzy mają szczęście wykonywać zawód tak chętnie wskazywany przez najmłodszych jako najciekawszy. Tak jest w przypadku naszego gościa, Łukasza Łebka - blogera i pisarza dzielącego się wiedzą o swojej pracy. Sam ostrzega - "Nie zadzieraj z Weterynarzem". My podpytujemy - dlaczego?
Wygląda jak książę z bajki, a w sieci obserwują go miliony. Oto Evan Antin, czyli "najprzystojniejszy weterynarz świata"
Evan Antin przypomina Henry'ego Cavilla, odtwórcę roli Supermana i Wiedźmina. Amerykanin nie jest jednak aktorem, ani modelem. To znany na całym świecie weterynarz. Sławę zawdzięcza między innymi swojej ponadprzeciętnej urodzie.
10 szczeniaków zostało wyrzuconych na mróz. Urzędnicy wyznaczyli nagrodę pieniężną za pomoc w schwytaniu sprawcy
W miejscowości Brużyczka Mała w gminie Aleksandrów Łódzki doszło do brutalnego czynu. Na środku pola jeden ze spacerowiczów odnalazł 10 porzuconych jednodniowych szczeniaków. Dzięki szybkiej interwencji zwierzęta udało się uratować. Jaki jest obecnie ich stan? O tym Robert Stockinger rozmawiał z Katarzyną Rezler, urzędniczką do spraw zajmowania się zwierzętami w gminie Aleksandrów Łódzki.
Świąteczna piosenka dla psów podbija sieć. "Wywołuje uśmiech na twarzach ludzi i machanie ogonów u psów"
W legendarnym londyńskim studiu nagraniowym Abbey Road powstała wyjątkowa, bożonarodzeniowa piosenka, której głównymi odbiorcami są... psy. Stała się hitem internetu! A my zadaliśmy w programie pytanie, jak to możliwe, że pupile reagują na "Raise the Woof!"? I czy psy w ogóle lubią słuchać muzyki?
Kot na emeryturze. Jak się opiekować kocim staruszkiem?
Koty to jedne z najpopularniejszych pupili domowych. Gdy będziemy o nie odpowiednio dbać, mogą towarzyszyć nam przez długie lata. Czy da się zatem rozpoznać, że kot jest już seniorem?
Zwierzęce krwiodawstwo. Psy i koty również mogą być dawcami
To, że transfuzja krwi niejednokrotnie może uratować życie, wie każdy. A czy zdajecie sobie sprawę, że zwierzęta również mogą zostać dawcami? Weterynarz Marcin Garbal wyjaśnił, dlaczego pupila warto zapisać do banku krwi dla zwierząt oraz jak w praktyce przebiega taki proces.
Jak rozpoznać, że zwierzę jest chore? Weterynarz obala mity
Zwierzę nie powie, że go boli głowa. Jak zatem możemy rozpoznać, że naszemu pupilowi coś dolega? Agnieszka Leżańska, lekarz weterynarii powiedziała, na co warto zwrócić uwagę. Obaliła też powielane przez właścicieli mity.
Niezwykły ośrodek na Podkarpaciu, który ratuje zwierzęta. "Pamiętaj o tym, ile dla ciebie zrobiły"
Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu to jedyna placówka w województwie podkarpackim, która udziela pomocy dzikim zwierzętom. Dziś na jego terenie opieką otaczane są bociany, lisy, owce, kury, kozy czy kaczki. Jakie były jego początki?
Pomaganie zwierzętom to ich rodzinna tradycja. Wszystko zaczęło się od świnki
Ta rodzina ma się czym poszczycić. Od kilku pokoleń jej członkowie pielęgnują zamiłowanie do weterynarii. Tradycję zapoczątkował w latach 60. Tomasz Kuberka, a w jego ślady poszli syn oraz wnuki. O pasji i miłości do czworonogów porozmawialiśmy z Mirosławem Kuberką oraz jego dziećmi, studentami weterynarii Małgorzatą i Adamem.
Laureat tegorocznej nagrody "Nike" jest weterynarzem. Jak udaje mu się łączyć zawód z pisaniem?
Już od ponad dwóch dekad w plebiscycie "Nike" nagradzani są polscy pisarz. Kilka dni temu poznaliśmy tegorocznego laureata. Został nim Radek Rak. Wyróżnienie otrzymał za "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli". W Dzień Dobry TVN opowiedział, jak łączy swoją pasję do pisania z zawodem weterynarza.
Weterynarz skazany za znęcanie się nad zwierzętami nadal wykonuje swój zawód
Stefan G., który prowadził hotel dla zwierząt i gabinet weterynaryjny został skazany za znęcanie się nad zwierzętami. Dowody świadczą o tym, że mężczyzna bił zwierzęta gumową pałką, kopał, uderzał nimi o podłogę. Okazuje się, że weterynarz cały czas pracuje w zawodzie. Zobacz reportaż Uwagi! TVN.
Forest. Pies z protezami, który uwiódł swojego weterynarza
Dwa lata temu Forest stracił dwie łapy w kłusowniczych wnykach. Jego stan był bardzo zły i szanse na przeżycie miał znikome. A jednak jego wola walki zwyciężyła. Forest przeżył, a dwie brakujące łapki zastąpiły protezy. W operacjach ratujących życie pieska i jego rehabilitacji uczestniczył student weterynarii Jakub Kotowicz. Przyszły weterynarz zakochał się w swoim pacjencie i po miesiącach zajmowania się nim, wziął go do siebie na stałe. Czym Forest uwiódł swojego opiekuna? Jak Forest zareagował, kiedy pierwszy raz przymocowano mu protezy? Jak one działają? Jakuba Kotowicza i Foresta gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Ze spacerów psy, oprócz dobrych wspomnień, mogą przywlec ze sobą pasożyty. Czym jeszcze mogą się zarazić będąc na dworze? Które z tych chorób mogą być śmiertelne? Jak uchronić przed nimi zwierzaka? Czy częste odrobaczanie psa może mu zaszkodzić? Czy psie pasożyty mogą przejść na człowieka? O tym w Dzień Dobry TVN mówił lekarz weterynarii Franek Paśko.
Polka wśród dzikich zwierząt. W Afryce spełnia swoje marzenia
Katarzyna Kołodziejczyk jest studentką szóstego roku weterynarii, która od dwóch lat wyjeżdża do Afryki, aby zdobywać wiedzę na temat leczenia dzikich zwierząt. Z jakimi zwierzętami ma tam do czynienia? Teraz zamierza zabrać do Afryki grupę polskich studentów. O swojej pracy w Afryce i projekcie Kasia mówiła w Dzień Dobry TVN. Obok niej usiadła pielęgniarka dzikich zwierząt z Afryki Megan Sinclair. Jak dziewczyny się poznały?