Mieszkańcy stołecznego Mokotowa od kilku tygodni są zaniepokojeni masowym zatruciem psów. Choć liczba poszkodowanych czworonogów nadal rośnie, warszawiacy nadal nie wiedzą, co może stać za pogorszeniem stanu zdrowia ich pupili. O zagadkowym pomorze zwierzaków opowiedział w Dzień Dobry TVN mieszkaniec dzielnicy Łukasz Ostoja-Kasprzycki oraz Martyna Posłuszny - lekarka weterynarii.
Tajemnicza choroba psów na Mokotowie
Od końca sierpnia mieszkańcy warszawskiej dzielnicy Mokotów alarmowali, iż w popularnych parkach, gdzie często wyprowadzane są na spacer czworonogi, dochodzi do zatruć. Psiaki trafiały do gabinetów weterynaryjnych z podobnymi objawami, które w skrajnych przypadkach prowadziły do śmieci. Łukasz Ostoja-Kasprzycki, właściciel suczki Moko, opowiedział w mediach społecznościowych o swoim doświadczeniu w tym temacie. Jego pies miał objawy rozstroju żołądka. Niedługo później okazało się, że wiele innych osób zauważyło podobne zatrucie u swoich pupili.
- Psiarze są jak młode matki, wszystkie informacje przekazują sobie z prędkością światła. [...] Wykorzystując swoje zasięgi, które mam w Internecie, postanowiłem to wykorzystać. [...] Mój pies, młody owczarek, zdrowy i silny, zaczął się gorzej czuć. [...] Gdy okazało się, że psy po prostu umierają, to poszedłem z psem do weterynarza, gdzie dostał zastrzyki. [...] Nie wykryto choroby, ale to pomogło bardzo mojemu psu - tłumaczył nasz gość.
Leptospiroza - czy jest groźna?
W sieci pojawiło się podejrzenie, że za zatruciem psów stoją opryski lub skażenie roślin. Zarząd Zieleni w Warszawie wykluczył tę możliwość i ostrzegł przed groźną chorobą bakteryjną zwierząt o nazwie leptospiroza. Do jej objawów zaliczamy m.in.: wymioty, uszkodzenie nerek i wątroby, gorsze samopoczucie, wzrost parametrów wątrobowych i nerkowych. O szczegółach mówiła w Dzień Dobry TVN lekarka weterynarii - Martyna Posłuszny.
- To nie jest nowość w Polsce. Najwięcej przypadków było w Stanach i stamtąd prawdopodobnie to do nas przyszło. [...] Ona jest jak kameleon, nie ma żadnych specyficznych objawów tylko uszkadza narządy. […] To choroba ciężka do zdiagnozowania – przyznała.
Według ekspertki choroba przenoszona jest wraz z moczem gryzoni, które są licznymi gośćmi warszawskiego Mokotowa. Bakterie przenosi się głównie przez błonę śluzową i uszkodzone tkanki oraz spożytą wodę. Weterynarka poleca zaszczepienie zwierzaka, by uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji choroby, którą może zarazić się również człowiek.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Fotograf, którego kochają wszystkie psy. "Z dnia na dzień moje zdjęcia obiegły cały świat"
- Została mistrzynią Europy w psim frisbee. Niezwykła pasja Bezy i jej opiekuna
- Pasożytniczy pierwotniak atakuje psy. "Choroba ta może się stać istotnym problemem w naszym kraju"
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News