Jak reanimować psa? Pierwsza pomoc dla zwierząt – przydatne wskazówki

ciężko chory pies
Jak przeprowadzić reanimację u psa?
Źródło: Justin Paget/Getty Images
Reanimacja psa nie jest skomplikowana, o ile stosuje we właściwej kolejności poszczególne jej kroki. Sztuczne oddychanie i masaż serca mogą uratować życie pupila, dlatego warto przygotować się na wypadek nagłych sytuacji. Sprawdź, jak reanimować psa krok po kroku.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej.

DD_20221108_Zwierzaki_REP
Objawy choroby u pupila
Źródło: Dzień Dobry TVN

Właściciele psów powinni być przygotowani do udzielenia swojemu pupilowi pierwszej pomocy. Reanimacja psa nie zawsze kończy się powodzeniem, jednak zawsze warto ją przeprowadzić, aby spróbować uratować życie pupila. Znajomość odpowiednich czynności przydaje się również podczas porodów, kiedy jedno ze szczeniąt nie reaguje prawidłowo. Zobacz, jakie czynności i w jakiej kolejności należy wykonać, aby skutecznie i prawidłowo wykonać sztuczne oddychanie oraz masaż serca u psa.

Jak wykonać sztuczne oddychanie u psa?

  • Przed przystąpieniem do sztucznego oddychania ułóż psa w pozycji bezpiecznej (połóż czworonoga na prawym boku).
  • Otwórz pysk zwierzęcia, aby zobaczyć, czy nie ma w nim żadnych przedmiotów, które mogłyby uniemożliwić lub utrudnić przeprowadzenie sztucznego oddychania. Wyciągnij z gardła resztki jedzenia, usuń nadmiar śliny lub krew.
  • Wyciągnij język psa nieco do przodu i zamknij pysk czworonoga.
  • Jeśli masz chusteczkę, przyłóż ją do nosa zwierzęcia, a następnie pięć razy wdmuchnij powietrze. Moc wdechów zależy od rasy i wielkości psa. Im mniejszy czworonóg, tym delikatniej trzeba wdmuchiwać powietrze. Podczas wdechów kontroluj, czy klatka piersiowa zwierzęcia się unosi.
  • Jeśli sztuczne oddychanie nie pomogło, ale wyczuwasz pracę serca, spróbuj zwiększyć częstotliwość wdechów (jeden wdech na każde 3 sekundy) i przetransportuj zwierzę do najbliższej kliniki weterynaryjnej.

Jak reanimować psa? Masaż serca krok po kroku

  • Połóż jedną dłoń na drugiej i umieść je na klatce piersiowej w okolicy serca. Wykonując masaż serca u szczeniaków lub małych ras, zamiast dłoni użyj dwóch palców.
  • Uciśnij klatkę piersiową dziesięć razy w ciągu 1 minuty.
  • Wykonaj wdech przez nos, a po 5–6 sekundach powtórz czynność.
  • Jeśli serce nadal nie pracuje, ponownie wykonaj uciski i wdechy.
  • Czynności powtarzaj aż do momentu przywiezienia psa do kliniki weterynaryjnej lub przywrócenia czynności życiowych (w zależności od tego, co nastąpi wcześniej).

Reanimacja psa – dlaczego warto ją przeprowadzić?

Sztuczne oddychanie i masaż serca nie wymagają dużego wysiłku, a z ich przeprowadzeniem poradzi sobie każdy. Ważne jest, aby znać kolejność kroków i umieć je zastosować w nagłym wypadku. Niezależnie od tego, czy pierwszej pomocy będzie potrzebował twój pupil, zwierzę przyjaciela czy przypadkowo spotkany czworonóg, warto podjąć próbę jego ratowania. Odpowiednio szybka reakcja już nie raz uratowała życie psa, dlatego nigdy nie rezygnuj z przeprowadzenia pierwszej pomocy. Możesz wykonywać ją nawet w trakcie jazdy do weterynarza. Jednak nawet jeśli uda ci się przywrócić czynności życiowe czworonoga wcześniej, należy zabrać psa na wizytę kontrolną.

Nie wiedząc, jak przeprowadzić reanimację, można przypadkiem wyrządzić zwierzęciu krzywdę (zdarzają się przypadki złamania żeber), ale mimo to warto podjąć próbę ratowania czworonoga – bez niej pies nie ma żadnych szans na przeżycie.

Pierwsza pomoc dla zwierząt – jak reanimować szczeniaka?

Zdarza się, że tuż po porodzie szczeniaki przestają oddychać lub mają trudności ze złapaniem oddechu. Zazwyczaj psy same świetnie sobie radzą z udzieleniem pomocy swojemu potomstwu, czasami jednak trzeba im w tym pomóc. Jeśli suka zaczyna intensywnie lizać swoje dziecko, prawdopodobnie przeprowadza coś w rodzaju masażu serca. Aby pomóc szczenięciu, najpierw udrożnij jego drogi oddechowe. Oczywiście w razie konieczności możesz podjąć próbę masażu serca oraz sztucznego oddychania, zwykle znacznie skuteczniejsze okazuje się jednak pocieranie całego ciała zwierzęcia. Zaleca się energiczne i intensywne pocieranie grzbietu szczeniaka, najlepiej za pomocą papierowego ręcznika lub innego kawałka materiału. Jeśli sytuacja na to pozwala, najlepiej trzymać czworonoga tylko jedną ręką i po obróceniu go głową w dół rozpocząć próbę przywrócenia czynności życiowych poprzez energiczne pocieranie. W krótkim czasie szczenię powinno zacząć wydawać dźwięki i piszczeć. Podobny rezultat daje również intensywne lizanie ciała psa przez jego matkę, warto jednak przez cały czas towarzyszyć swojemu pupilowi – zarówno przed porodem, jak i tuż po nim, aby w razie potrzeby móc zareagować odpowiednio szybko.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości