Twój pies ma czkawkę? Sprawdź, jak mu pomóc

Pies w żółtym kocyku
Twój pies ma czkawkę? Sprawdź, jak mu pomóc
Źródło: Vera Vita/Getty Images
Czkawka u psa często jest powodem niepokoju opiekunów. Zwykle dopada ona szczenięta, chociaż może się przydarzyć również dorosłym czworonogom. Dowiedz się, dlaczego pies ma czkawkę? Jak pomóc pupilowi?

Czkawka to niekontrolowane skurcze podrażnionej przepony. Powstaje w wyniku zbyt łapczywego jedzenia, podczas którego pupil łyka powietrze. Weterynarze jako powód wskazują również spożywanie suchej karmy bez popijania jej wodą. O ile sporadyczne czkawki są przypadłością normalną, tak stale nawracające powinny skłonić opiekuna do zwrócenia się o pomoc do weterynarza. U niektórych psów czkawka jest jednym z symptomów alergii pokarmowej. Bagatelizowanie problemu może doprowadzić do rozwinięcia się chorób jamy brzusznej lub klatki piersiowej.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Ciekawostki o zwierzętach

DD_20231222_Zwierzeta_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Odwiedzamy zwierzaki z warszawskiego ZOO
Odwiedzamy zwierzaki z warszawskiego ZOO
Dzikie zwierzęta przedwcześnie czują wiosnę
Dzikie zwierzęta przedwcześnie czują wiosnę
Zwierzęce amory
Zwierzęce amory
Zwierzęca załoga Daru Pomorza - napisy
Zwierzęca załoga Daru Pomorza - napisy
Małe zwierzęta, wielka odpowiedzialność
Małe zwierzęta, wielka odpowiedzialność
Gdzie są TE wróble?
Gdzie są TE wróble?
Czy zwierzęta czują już wiosnę?
Czy zwierzęta czują już wiosnę?
Przyjaźń w świecie zwierząt
Przyjaźń w świecie zwierząt

Przyczyny czkawki u psa

Przyczyny występowania czkawki u psów dorosłych i szczeniąt mogą mieć różne podłoże. Najczęściej wynikają z łapczywego jedzenia i połykania powietrza. Niekiedy pupile dostają ataku czkawki na skutek nagłej ekscytacji lub też chronicznego zmęczenia. Weterynarze wskazują ponadto na:

  • podłoże emocjonalne – czkawka może przydarzyć się psom żyjącym od pewnego czasu w stresie, np. w wyniku rozłąki z opiekunem, przeprowadzki w nowe miejsce, w którym zwierzak jeszcze się nie zaaklimatyzował;
  • choroby płuc i towarzyszące nim bezdechy – szczególną uwagę powinny zwrócić towarzyszące czkawce charakterystyczne świszczenie i odruchy wymiotne;
  • alergie (w tym astmę), które mają związek z trudnościami z oddychaniem, które prowadzą do skurczu przepony;
  • zbyt gwałtowne zmiany temperatury – ma to miejsce głównie zimą, kiedy zwierzę po kilkunastominutowym spacerze na mrozie wraca do ciepłego pomieszczenia;
  • zbyt zimną wodę do picia;
  • zbyt dużą ilość suchej karmy;
  • pasożyty wewnętrzne, atakujące głównie układ pokarmowy i oddechowy;
  • połknięcie ciała obcego i próba wymuszenia przez zwierzę skurczów żołądka w celu oczyszczenia;
  • zachłyśnięcie się wodą, która trafia do dróg oddechowych.

Co zrobić, gdy pies ma czkawkę?

Czkawka jest przypadłością, która zwykle mija samoistnie po kilku minutach. Nawet jeśli trwa kilkanaście minut, nie niesie za sobą poważnych konsekwencji zdrowotnych. Niektórzy z opiekunów na czkawkę podają pupilowi dwie łyżeczki cukru. To sposób, który co prawda pomoże zwierzęciu w regulacji oddechu, jednak nie ma żadnego wpływu na zahamowanie przypadłości.

Na pewno złym pomysłem jest próba wystraszenia psa, podanie cukierków miętowych lub zmuszanie zwierzęcia do picia zimnej wody. Sporadyczna czkawka nie jest chorobą, nie jest groźna. Do wizyty u weterynarza natomiast powinna skłonić ta stale nawracająca, która trwa powyżej 30 minut. To wyraźny sygnał o nieprawidłowościach ze strony układu pokarmowego lub oddechowego.

Jak pomóc psu, który ma czkawkę?

Niepokojącym objawem występującym wraz z czkawką są wymioty lub odruch wymiotny. U starszych psów dodatkowo może pojawić się charakterystyczne świszczenie płucne i niebieskie zabarwienie dziąseł. Chcąc ulżyć zwierzęciu, warto w pierwszej kolejności zastanowić się, co może powodować czkawkę, a następnie usunąć jej przyczyny.

Jeśli czkawka jest następstwem nieprawidłowej diety, opartej głównie na suchej karmie, konieczne jest jej wzbogacenie o świeże produkty. Zaleca się, by pupil przynajmniej raz dziennie spożywał pokarm samodzielnie przygotowany przez właściciela. Ważna jest również ilość wypijanej przez czworonoga wody. Prawidłowo zbilansowana dieta eliminuje bezdech i reguluje prawidłową pracę układu pokarmowego zwierzęcia.

Jeśli pupil cierpi na nawracającą czkawkę, trwającą za każdym razem powyżej 30 minut, należy natychmiast skonsultować się z weterynarzem. Stan ten jest objawem jednej z toczącej się w jego organizmie choroby, najpewniej wywołanej przez pasożyty. Bagatelizowanie może jedynie pogorszyć ogólne zdrowie psa i osłabić jego odporność. U niektórych czworonogów czkawka jest objawem alergii, która pozostawiona bez kontroli lekarza weterynarii prowadzi do rozwoju astmy. Leczenie stanów zapalnych płuc lub oskrzeli polega najczęściej na podaniu antybiotyków i obserwacji zwierzęcia przez około 10 dni. Pies, u którego stwierdzono alergię bądź astmę, zwykle do końca życia pozostaje pod kontrolą weterynarza i przyjmuje leki ułatwiające mu swobodne oddychanie.

Jeżeli chodzi o czkawkę występującą na tle nerwowym, to kluczową rolę w jej zwalczeniu odgrywa opiekun psa, który powinien okazać pupilowi uwagę i zainteresowanie. Ważne jest odwrócenie uwagi zwierzęcia i skierowanie jego zainteresowania na inną czynność. Warto do jego rozkładu dnia wprowadzić nowy element zabawy, wspólnego treningu lub dodatkowe chwile pieszczot.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości