Paraliż u psa – objawy. Jak go rozpoznać? Sprawdź, jak przebiega leczenie

Paraliż u psa – objawy. Jak go rozpoznać? Sprawdź, jak przebiega leczenie
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak poradzić sobie z uporczywym szczekaniem psa?
Jak poradzić sobie z uporczywym szczekaniem psa?
Pies, kaczka, gęś i on
Pies, kaczka, gęś i on
Piękni mężczyźni i kochane zwierzaki
Piękni mężczyźni i kochane zwierzaki
Agresja u psa – jak nad nią zapanować?
Agresja u psa – jak nad nią zapanować?
Jak rozmawiać z psem – agresja lękowa
Jak rozmawiać z psem – agresja lękowa
Zadbaj o dietę swojego pupila
Zadbaj o dietę swojego pupila
Te psy lubią biegać
Te psy lubią biegać
O czym warto pamiętać podróżując z psem
O czym warto pamiętać podróżując z psem
Jak nauczyć psa “mówić”?
Jak nauczyć psa “mówić”?
Paraliż u psa może wystąpić w każdym momencie. Choć wiele zależy od rasy i wieku czworonoga, porażenie lub niedowład kończyn zdarza się również u zwierząt, które na co dzień są wesołe, ruchliwe i zdrowe. Sprawdź, co może być przyczyną paraliżu u psa.

Niedowłady i porażenia dotykają również czworonogi. Głównymi czynnikami, które zwiększają ryzyko wystąpienia tych dolegliwości, są oczywiście wiek oraz rasa zwierzęcia. Zdarza się jednak, że paraliż stanowi rezultat doświadczeń z przeszłości, takich jak wcześniejsze urazy czy wypadki. Jak rozpoznać paraliż u psa i w jaki sposób przebiega leczenie? Czy pies z porażoną kończyną może odzyskać pełną sprawność?

Nagły paraliż u psa – jak dochodzi do niedowładu lub porażenia?

Nagły paraliż u psa to skutek szybkiego, niespodziewanego zaburzenia prawidłowego funkcjonowania nerwów obwodowych. Problem ma swoje źródło nie w nerwach, lecz w innym miejscu – w receptorach, które nie doprowadzają do ośrodka układu nerwowego odpowiednich sygnałów. Nerwy obwodowe są czymś w rodzaju przekaźnika informacji między fizycznymi bodźcami a możliwością ich faktycznego odczuwania.

Jeśli ośrodkowy układ nerwowy przestaje działać prawidłowo, u czworonogów zaczynają pojawiać się problemy, takie jak niedowład kończyn, zaburzenia czucia oraz niemożliwość poruszania daną partią ciała. Termin porażenia lub paraliżu odnosi się do zaburzeń czucia, które mogą występować zarówno na jednym, jak i na wielu obszarach ciała. Dolegliwość ta stanowi rezultat niedowładu, który zazwyczaj pojawia się dużo wcześniej.

Paraliż u psa – jakie są jego przyczyny?

Przyczyn paraliżu u psa oraz niedowładu kończyn jest naprawdę wiele. Oprócz wrodzonych predyspozycji do tego typu schorzeń, które powszechnie występują u ras takich, jak jamniki czy buldogi francuskie, a także zwiększonego ryzyka zachorowania na dyskopatię (np. ze względu na skłonności wrodzone, przekazywane z pokolenia na pokolenie), porażenie mogą powodować również wcześniejsze urazy, podczas których doszło do uszkodzeń poszczególnych nerwów lub urazu kręgosłupa.

Paraliż u psa może pojawiać się także w związku z rozwijającym się nowotworem, wylewami, zapaleniem rdzenia kręgowego, zatorami albo zapaleniem mózgu.

Objawy paraliżu u psa

Paraliż szybko można zauważyć. Zarówno nagłe porażenie nerwów, jak i chwilowy niedowład nie powinien umknąć uwadze właściciela. Zaburzone działanie nerwów obwodowych przejawia się na różne sposoby, w zależności od partii ciała, której dotyczy problem. Wśród pierwszych sygnałów dość często pojawiają się również mniej niepokojące objawy, takie jak apatia czy wolniejsze poruszanie się, które właściciele starszych psów zazwyczaj przypisują wiekowi pupila. Inne symptomy są jednak dość jednoznaczne.

Zaburzenie pracy nerwów obwodowych znajdujących się w udzie powoduje paraliż tylnych łap u psa. Zwierzę zaczyna mieć poważne trudności z przemieszczaniem się, czasem zupełnie przestaje się samodzielnie poruszać (jeśli problem dotyczy wszystkich kończyn).

Paraliż nerwów nadłopatkowych objawia się poprzez zaburzenia chodu oraz zanik mięśni w okolicach łopatek czworonoga. Jeśli porażone zostały nerwy pachowe, pies unika zginania łokcia, a kiedy już musi to zrobić – wywołuje to ogromny ból. Podobne objawy pojawiają się również w przypadku zaburzenia pracy nerwów promieniowych – pupil nie jest w stanie utrzymać ciężaru ciała na kończynie, znacznie trudniej jest mu ją wyprostować.

Niedowład w okolicach piszczeli objawia się problemami ze stawem skokowym, bólem przy poruszaniu się, a także utratą czucia w dolnej powierzchni łapy. Sparaliżowane nerwy kulszowe powodują problemy z przemieszczaniem się, uniemożliwiają poruszanie okolic stawu biodrowego. Często również oddziałują na kończyny i utrudniają utrzymywanie ciężaru całego ciała.

Paraliż u psa – jak wygląda leczenie?

Niezwykle istotna w leczeniu paraliżu u psa jest szybka reakcja. Im wcześniej właściciel zabierze pupila do weterynarza, tym większe są szanse na skuteczne leczenie. Jeśli zostaną zauważone jakiekolwiek niepokojące objawy związane z trudnościami w poruszaniu się, które mogłyby świadczyć o niedowładzie lub porażeniu, natychmiast trzeba skontaktować się z lekarzem. Zwłaszcza jeśli pies znajduje się w wysokiej grupie ryzyka ze względu na wrodzone predyspozycje.

Weterynarz z pewnością dokładnie przebada pupila, wykona wszystkie niezbędne badania i podejmie decyzję o możliwie najlepszym leczeniu. Następnie zaś zaleci rehabilitację. Po odpowiednim leczeniu czworonóg może wrócić do pełni zdrowia.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości