Maty głosowe dla psa
Monika Niemczyk nie ukrywa, że do uczenia "mowy", również obecnego w studiu Andiego, zainspirowała ją Natalia. Co teraz umie przekazać psiak? - Potrafi kilka słów - zdążyła przyznać opiekunka, nim zwierzak zeskoczył z fotela, gotowy prezentować swoje umiejętności.
Na czym dokładnie polega działanie mat głosowych? Znajdują się na nich przyciski z przyporządkowanymi słowami lub zwrotami. Pies wciska je łapą.
Tak właśnie było w przypadku Andiego, który - zeskoczywszy z fotela - wybrał przycisk, do którego przyporządkowane było wyrażenie "kocham cię". - No, tu jest ta emocjonalna część. Te guziki mogą odpowiadać za emocje psiaka, ale również podstawowe czynności - tłumaczyła Natalia Zielińska.
Jak nauczyć psa "mówić"?
Andy miał problemy z tym, aby wykonać konkretne polecenia w naszym studiu. Dlaczego?
- Tej alternatywnej metody komunikacji uczymy się w swojej przestrzeni i nie zmieniamy miejsc położenia maty (...). Pies tak naprawdę zapamiętuje miejsce położenia konkretnego słowa, następnie łączy to z czynnością, albo z rzeczą - wyjaśniała Natalia.
Jeżeli zdecydujemy się na zakup maty i uczenie psa komunikacji za jej pośrednictwem, musimy pamiętać o odpowiedniej motywacji.
- Kiedy zaczynamy zabawę z alternatywną metodą komunikacji, to najważniejsze jest to, żebyśmy naszym entuzjazmem i współpracą z psem budowali motywację do używania tego, a nie nagradzali psa jedzeniem. Bo jeśli za każde naciśnięcie nagrodzimy psa jedzonkiem, to on będzie uważał, że to jest maszynka do wydawania pożywienia, a nie żeby porozumiewać się z nami - podkreśliła Natalia.
Nie oglądałeś Dzień Dobry Wakacje na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Gdzie można w Polsce plażować z psem? Oto lista miejsc
- Piszczą i przebierają łapkami. Czy nasze psy mają sny?
- Jak odczytywać zwierzęcą mowę ciała? "Merdający ogon bardzo często jest sygnałem dystansującym"
Autor: Michalina Kobla
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News