Wiele osób często jest zaskoczonych tym, co umie dwulatek, a potrafi naprawdę wiele.
Skąd nazwa tej metody? Elevator pitch w bezpośrednim tłumaczeniu z angielskiego oznacza "skok windy". Winda na przemieszczenie się z parteru na ostatnie piętro potrzebuje właśnie około 30 sekund, stąd nazwa określająca tę metodę błyskawicznej prezentacji.
Brak mowy u 2-latka może mieć charakter samoistny i/lub niesamoistny. Ten pierwszy wynika z przyczyn środowiskowych, np. niewłaściwe stymulowanie, wzorce wymowy, atmosfera. Zaś drugi przejawia się m.in. w zaburzeniach narządu mowy i słuchu czy ośrodkowego układu nerwowego.
Jeśli maluch sepleni, ucina wyrazy i zamienia litery, wcześniej czy później w głowie rodziców rodzi się pytanie o to, kiedy iść do logopedy. Odpowiedź nie jest oczywista. Istnieją jednak pewne sygnały, które wskazują, kiedy jeszcze warto dać dziecku czas, a kiedy lepiej szukać pomocy.
Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, od kiedy dziecko gaworzy. Każdy maluch rozwija się we własnym tempie, dlatego u jednych cały proces zaczyna się wcześniej, a u innych następuje nieco później. Jedno jest jednak pewne – to jeden z najzabawniejszych etapów rozwoju mowy!
Poznaj porady ekspertki.
Jąkanie utrudnia nawiązywanie kontaktów. Często zdarza się, że osoby, które go doświadczają, są wyśmiewane i stają się obiektem niewybrednych żartów. Skąd się bierze jąkanie i jak można sobie z nim poradzić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały Ramona Rey, wokalistka oraz dr n. społ. Aleksandra Jastrzębowska, Jasińska neurologopedka, psycholożka.
"Najważniejsze, żebyśmy nie nagradzali jedzeniem".
"Nie czekajmy"
Jakie naprawdę są te zwierzęta? Czy potrafią kochać jak psy?
Sprawdź, u kogo może zostać stwierdzona.
Alexis Devine nauczyła swoją suczkę Bunny ludzkiej mowy. Zwierzę posługuje się zasobem ok. stu słów i jak mówi właścicielka, często opowiada o swoich przeżyciach. Tajemnicę psa mówiącego ludzkim głosem poznał Marcin Sawicki.
Jedną z częściej diagnozowanych wad wymowy u dzieci jest seplenienie. Skąd się ono bierze i jak wygląda leczenie? Co powinno zaniepokoić rodzica i skłonić do wizyty u specjalisty? O tym wszystkim w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr n. hum. Anną Zając, logopedą i językoznawcą.
Po przemówieniu, które Oprah Winfrey wygłosiła podczas ceremonii wręczenia Złotych Globów, rozgorzała dyskusja o tym, czy zamierza ona wejść do polityki i wystartować w najbliższych wyborach prezydenckich w USA. Sądząc po komentarzach, miałaby duże szanse na wygraną. O opinię w tej sprawie poprosiliśmy Radosława Sikorskiego: "Ona podobne pieniądze zarobiła, tyle że uczciwie, a nie na praniu brudnych pieniędzy. No i jest sympatyczniejsza, nie jest kompromitująca".
Oprócz wzroku i mowy to jeden z najważniejszych naszych zmysłów. Codziennie narażany na miejski zgiełk i harmider w miejscu pracy. Czy nasz słuch można przeciążyć? Czy polskie społeczeństwo staje się głuche? Jak dbać o słuch i skutecznie go chronić? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi były: Marta Pianko oraz Anna Ratuszniak - ekspert z zakresu protetyki słuchu.
Są takie osoby, które chociaż słyszą to, z różnych powodów, nie potrafią mówić i mają problemy z koordynacja ruchową rąk więc nie mogą też wspomóc swojej komunikacji gestami lub pismem. Taką osobą jest m.in. bohaterka dzisiejszego reportażu Karolinka, która, jak mówi jej mama, w głowie ma cały kosmos, ale musi się nauczyć go nam przekazać.
Borys przez pierwsze dwa lata życia rozwijał się normalnie. Nagle zamknął się w sobie, przestał zauważać rodziców, przestał mówić, przytulać się i chciał oglądać na okrągło tylko jedną bajkę. Specjaliści postawili diagnozę: autyzm. Ojciec Borysa marzy, by kiedyś mógł z nim normalnie porozmawiać. Takie marzenie miał też tata autystycznego Michała, który zaczął mówić, gdy miał 4,5 roku. Jak dbać o autystyczne dziecko?