Rozwój mowy dziecka. Kiedy może nas martwić? "Nie czekajmy"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak wspierać rozwój mowy dziecka?
Jak wspierać rozwój mowy dziecka?
Dzieci na podsłuchu
Dzieci na podsłuchu
Rodzice poprzez codzienną interakcję odpowiadają za naukę i rozwój mowy dziecka. Kiedy możemy zacząć podejrzewać, że ten proces nie przebiega tak, jak powinien? W Dzień Dobry TVN wyjaśniała to logopedka, Karina Mikulska-Hofman.

Rozwój mowy u dzieci

Mowa dziecka rozwija się stopniowo. Kiedy maluch zaczyna wypowiadać pierwsze słowa? - To jest pierwszy rok życia. Dla nas powszechnie słowo to jest np. "mama", a dla logopedy np. "muuu!" powiedziane na krowę to już jest słowo - tłumaczyła w logopedka, Karina Mikulska-Hofman.

- Z dziećmi 1,5 czy 2-letnimi można się dogadać. Zaznaczają tonację głosu, więc wiemy, kiedy się np. na coś zdenerwują albo co ich bardzo zadowala - zaznaczyła opiekunka dzieci w wieku żłobkowym, Joanna Błaszczyk.

Logopedka wskazała, że w wieku 3 lat dzieci powinny używać mowy zdaniowej, zrozumiałej dla obcej osoby, a czterolatek powinien twardo wymawiać głoski s, c, z i dz. To jest tzw. szereg syczący.

Jak wspierać dziecko w rozwoju mowy?

Do pociechy należy mówić wolno i robić przerwy, by dać jej możliwość powtórzenia wypowiadanych przez nas słów.

- Rodzice bardzo szybko próbują uczyć, próbują mówić o kształtach, kolorach, a mniej znaczy więcej, a nawet kwestia tego, jak dobierzemy wyraz czy sylabę ma znaczenie - wyjaśniła Karina Mikulska-Hofman.

Uważa się, że przy maluchach należy bezwzględnie unikać wszelkiego rodzaju spieszczeń. Dlaczego? - Zdrobnienia to są rzeczy okej, tego w polskim języku jest dużo, jednak one wydłużają wyraz, utrudniają go, a tego nie chcemy. [...] Ale spieszczenia pokazują nam mowę, która w ogóle nie istnieje - podkreśliła logopedka.

Kiedy rozwój mowy może zacząć nas martwić? Zdaniem naszej gościni, o opóźnionym rozwoju mowy mówimy, gdy sposoby komunikacji dziecka są opóźnione w stosunku do wieku o co najmniej 6 miesięcy.

- Komunikacją też są gesty, patrzenie w oczy. Jeżeli tego nie ma dużo wcześniej, to nie czekajmy tych 6 miesięcy. Specjalista już w wieku 2-4 miesięcy potrafi powiedzieć, że coś z tą mową jest nie tak. [...] Jeżeli nie widzimy kontaktu wzrokowego, to ważne jest, by reagować szybciej - podsumowała specjalistka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Reporter: Radosław Męczykalski

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości