"Mówili, żeby nie panikować, bo to chłopiec". U Alka zdiagnozowano afazję

Dziecko nie mówi. Czym jest afazja rozwojowa?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Kiedy dziecko nie mówi… czym jest afazja rozwojowa?
Kiedy dziecko nie mówi… czym jest afazja rozwojowa?
Na dwóch kółkach z Wisły do Warszawy
Na dwóch kółkach z Wisły do Warszawy
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Moc pierwszego dotyku
Moc pierwszego dotyku
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Kiedy boli mały brzuszek
Kiedy boli mały brzuszek
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Alek urodził się jako zdrowy, niedługo później pojawiły się jednak pierwsze problemy. Mało się ruszał i bardzo długo nie wypowiadał nawet prostych słów. U chłopczyka zdiagnozowano afazję rozwojową. Czym jest to zaburzenie? Jakie są jego przyczyny?

Dziecko nie mówi

Alek mało się ruszał, długo potrafił leżeć w jednej pozycji. Kiedy miał 9 miesięcy, przeszedł poważną operację neurochirurgiczną, usunięto mu kilka centymetrów kości. Rodzice zaczęli zwracać baczną uwagę na jego rozwój.

- Nie raczkował, miał problemy, żeby wstać, miał problemy z dużą motoryką, czyli nie turlał się, jak małe dzieci - wspomina Dariusz Ciecierski, tata Alka.

Chłopczyk bardzo długo nie mówił. - W trzecim roku życia nie potrafił jeszcze powiedzieć prostego słowa typu: mama, tata - opowiada mężczyzna.

- Jednym z komentarzy było, że to prawdopodobnie jest autyzm. Drugim, żeby nie panikować, bo to jest chłopiec i może zacząć później mówić - relacjonuje ociec Alka. Po jakimś czasie u chłopczyka zdiagnozowano afazję rozwojową.

Czym jest afazja rozwojowa?

Afazja rozwojowa to zaburzenie, które występuje na skutek nieprawidłowości ośrodkowego układu nerwowego, w przypadku dzieci - doznanych w okresie okołoporodowym lub w pierwszych miesiącach życia.

- Złożona jest specyfika afazji. Podaje się wiele przyczyn, wśród nich m.in. różnego rodzaju choroby mózgowe, uszkodzenia centralnego układu nerwowego - wyjaśnia logopedka Monika Kępska. Jak dodaje, występują trudności w budowaniu zdań, z gramatycznym wypowiadaniem się i artykulacją, ale również z rozumieniem i pamięcią. - Bardzo często osoby z afazją mają trudności z czytaniem - wskazuje specjalistka.

Maluchy z afazją bardzo często mają problem ze zrozumieniem, co się do nich mówi, z koncentracją i skupieniem uwagi. Występują u nich także zaburzenia emocjonalne. - Dosyć trudno znaleźć odpowiedź, jak z takim dzieckiem funkcjonować - przyznaje Dariusz Ciecierski.

Jego syn chodzi do szkoły, w której 70 procent dzieci zmaga się z afazją rozwojową. Nauczyciele prowadzą tam m.in. terapie słuchowe czy indywidualne konsultacje logopedyczne.

- Stymulujemy wszystkie zmysły Alka, bo to jest jedyna droga do sukcesu. Dziecko musi poczuć, nie tylko usłyszeć, dotknąć, to zwiększa prawdopodobieństwo zapamiętania - tłumaczy Katarzyna Pęczek, nauczycielka matematyki. - Nie jest wychowywany w takim przekonaniu: nie rób, bo się przewrócisz. Wręcz przeciwnie: przewrócisz się? Nic nie szkodzi, podniesiesz się. A jak się nie podniesiesz, to chwilkę sobie poleżysz - dodaje z uśmiechem.

Afazja dziecięca a wykluczenie społeczne

Rok temu Alek z tatą pokonali na rowerach prawie 500 km z Helu do Świnoujścia. Odwiedzili ponad 20 szkół, przekazując informacje i materiały edukacyjne o zaburzeniu.

- Dzieci z problemem komunikacyjnym są wyłączane ze społeczeństwa. Często rodzice je wykluczają, bo się wstydzą, że dziecko źle mówi - zaznacza Dariusz Ciecierski. Dlatego mężczyzna uruchomił w Polsce kilka klubo-świetlic dla dzieci i młodzieży z afazją rozwojową, gdzie maluchy i nastolatkowie mają przestrzeń do zabawy, a rodzice mogą wymienić się doświadczeniami.

W tym roku Dariusz i Alek ponownie wyruszyli w rowerową podróż i kontynuują akcję "Z afazją na sportowo". Jadą na dwóch kółkach z Wisły do Warszawy. Choć ich trasa wynosi 570 km, to jednak duży dystans nie jest dla nich problemem. Magdalena Bober z Dzień Dobry TVN spotkała się z Ciecierskimi w czwartym dniu sportowego wyzwania.

- Naszym głównym celem jest odwiedzanie szkół po drodze. Wieziemy takie książeczki, które są skierowane do rodziców i nauczycieli, jak pracować z dzieckiem z afazją, jak z nim się uczyć, jak z nim się bawić - powiedział Dariusz. - Alek dwa lata temu poprosił mnie, żebyśmy pojechali na kilkudniową wycieczkę rowerem, żeby nocować pod namiotem. Taka męska przygoda ojca z synem, która przerodziła właśnie w akcję związaną z mówieniem o afazji dziecięcej, z odwiedzaniem szkół, rozmowami z nauczycielami, pedagogami - dodał tata Alka.

DD_20230606_Rowery_REP
Na dwóch kółkach z Wisły do Warszawy
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości