"Mówili, żeby nie panikować, bo to chłopiec". U Alka zdiagnozowano afazję

Autor:
Luiza
Bebłot
Reporter:
Szymon Brózda
Kiedy dziecko nie mówi… czym jest afazja rozwojowa?
Kiedy dziecko nie mówi… czym jest afazja rozwojowa? Dzień Dobry TVN
wideo 2/19

Alek urodził się jako zdrowy, niedługo później pojawiły się jednak pierwsze problemy. Mało się ruszał i bardzo długo nie wypowiadał nawet prostych słów. U chłopczyka zdiagnozowano afazję rozwojową. Czym jest to zaburzenie? Jakie są jego przyczyny?

Dziecko nie mówi

Alek mało się ruszał, długo potrafił leżeć w jednej pozycji. Kiedy miał 9 miesięcy, przeszedł poważną operację neurochirurgiczną, usunięto mu kilka centymetrów kości. Rodzice zaczęli zwracać baczną uwagę na jego rozwój.

- Nie raczkował, miał problemy, żeby wstać, miał problemy z dużą motoryką, czyli nie turlał się, jak małe dzieci - wspomina Dariusz Ciecierski, tata Alka.

Chłopczyk bardzo długo nie mówił. - W trzecim roku życia nie potrafił jeszcze powiedzieć prostego słowa typu: mama, tata - opowiada mężczyzna.

- Jednym z komentarzy było, że to prawdopodobnie jest autyzm. Drugim, żeby nie panikować, bo to jest chłopiec i może zacząć później mówić - relacjonuje ociec Alka. Po jakimś czasie u chłopczyka zdiagnozowano afazję rozwojową.

Czym jest afazja rozwojowa?

Afazja rozwojowa to zaburzenie, które występuje na skutek nieprawidłowości ośrodkowego układu nerwowego, w przypadku dzieci - doznanych w okresie okołoporodowym lub w pierwszych miesiącach życia.

- Złożona jest specyfika afazji. Podaje się wiele przyczyn, wśród nich m.in. różnego rodzaju choroby mózgowe, uszkodzenia centralnego układu nerwowego - wyjaśnia logopedka Monika Kępska. Jak dodaje, występują trudności w budowaniu zdań, z gramatycznym wypowiadaniem się i artykulacją, ale również z rozumieniem i pamięcią. - Bardzo często osoby z afazją mają trudności z czytaniem - wskazuje specjalistka.

Maluchy z afazją bardzo często mają problem ze zrozumieniem, co się do nich mówi, z koncentracją i skupieniem uwagi. Występują u nich także zaburzenia emocjonalne. - Dosyć trudno znaleźć odpowiedź, jak z takim dzieckiem funkcjonować - przyznaje Dariusz Ciecierski.

Jego syn chodzi do szkoły, w której 70 procent dzieci zmaga się z afazją rozwojową. Nauczyciele prowadzą tam m.in. terapie słuchowe czy indywidualne konsultacje logopedyczne.

- Stymulujemy wszystkie zmysły Alka, bo to jest jedyna droga do sukcesu. Dziecko musi poczuć, nie tylko usłyszeć, dotknąć, to zwiększa prawdopodobieństwo zapamiętania - tłumaczy Katarzyna Pęczek, nauczycielka matematyki. - Nie jest wychowywany w takim przekonaniu: nie rób, bo się przewrócisz. Wręcz przeciwnie: przewrócisz się? Nic nie szkodzi, podniesiesz się. A jak się nie podniesiesz, to chwilkę sobie poleżysz - dodaje z uśmiechem.

Afazja dziecięca a wykluczenie społeczne

Rok temu Alek z tatą pokonali na rowerach prawie 500 km z Helu do Świnoujścia. Odwiedzili ponad 20 szkół, przekazując informacje i materiały edukacyjne o zaburzeniu.

- Dzieci z problemem komunikacyjnym są wyłączane ze społeczeństwa. Często rodzice je wykluczają, bo się wstydzą, że dziecko źle mówi - zaznacza Dariusz Ciecierski. Dlatego mężczyzna uruchomił w Polsce kilka klubo-świetlic dla dzieci i młodzieży z afazją rozwojową, gdzie maluchy i nastolatkowie mają przestrzeń do zabawy, a rodzice mogą wymienić się doświadczeniami.

W tym roku Dariusz i Alek ponownie wyruszyli w rowerową podróż i kontynuują akcję "Z afazją na sportowo". Jadą na dwóch kółkach z Wisły do Warszawy. Choć ich trasa wynosi 570 km, to jednak duży dystans nie jest dla nich problemem. Magdalena Bober z Dzień Dobry TVN spotkała się z Ciecierskimi w czwartym dniu sportowego wyzwania.

- Naszym głównym celem jest odwiedzanie szkół po drodze. Wieziemy takie książeczki, które są skierowane do rodziców i nauczycieli, jak pracować z dzieckiem z afazją, jak z nim się uczyć, jak z nim się bawić - powiedział Dariusz. - Alek dwa lata temu poprosił mnie, żebyśmy pojechali na kilkudniową wycieczkę rowerem, żeby nocować pod namiotem. Taka męska przygoda ojca z synem, która przerodziła właśnie w akcję związaną z mówieniem o afazji dziecięcej, z odwiedzaniem szkół, rozmowami z nauczycielami, pedagogami - dodał tata Alka.

Na dwóch kółkach z Wisły do Warszawy
Na dwóch kółkach z Wisły do Warszawy Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Luiza Bebłot

Reporter: Szymon Brózda

Źródło zdjęcia głównego: Dzień DobryTVN

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości