zaburzenie

  zaburzenie

  Wyuczona bezradność to zaburzenie, w wyniku którego pacjent nie podejmuje określonych działań, ponieważ jest przekonany, że nie przyniosą one żadnych skutków. Bezradność wynika z przyjętej postawy poznawczej zakładającej, że pewnym nieprzyjemnym doświadczeniom nie można zapobiec.

  W powszechnej świadomości ADHD to przypadłość przypisywana dzieciom i młodzieży. Tymczasem mierzą się z nią także dorośli. Ich codzienność bywa trudna. Nie wybacza im się tak łatwo nadpobudliwości, kładąc jej przyczyny na karb wieku. Uważa się ich za kłótliwych, leniwych, roztargnionych. Powszechne myślenie sugeruje przecież, że z ADHD się wyrasta. Z jakimi stereotypami muszą się więc mierzyć dorośli z tą przypadłością?

  Od kilku lat obserwuje się wzrost liczby dzieci i młodzieży, które mają objawy cyberzaburzenia, czyli uzależnienia od gier komputerowych i internetu. Jak można im pomóc wyjść z tego nałogu? O tym w Dzień Dobry TVN mówili: socjolog prof. Mariusz Jędrzejko i Krzysztof Piersa, który zmagał się z uzależnieniem od komputera.

  Czym różni się norma od zaburzenia w sferze seksualności? Jednym z najpopularniejszych fetyszyzmów jest podofilia czyli zainteresowanie stopami. Przyznawali się do niej m.in. Quentin Tarantino, Andy Warhol czy Elvis Presley?

  Keith Stuart pisze o grach video i najnowszych technologiach. Jest ojcem 12-letniego chłopca - autystycznego Zaca. W Polsce ukazała się książka Keith zatytułowana "Chłopiec z klocków", w której opowiada o relacjach z własnym synem. Czy Zac wie, że był inspiracją do napisania książki? Kiedy rodzice chłopca zorientowali się, że chłopiec może być autystyczny? Jak gry komputerowe pomagają Zacowi w rozwoju? Stuartów odwiedziła reporterka Dzień Dobry TVN Anna Senkara.

  Kwiecień jest Światowym Miesiącem Wiedzy na Temat Autyzmu. Ma on zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy i potrzeby osób z autyzmem. Co powinniśmy wiedzieć o autyzmie? Czy jest możliwe, aby osoby dotknięte autyzmem żyły normalne? Jak możemy im pomóc? Rozmawialiśmy o tym z psychologiem i terapeutką Joanną Grochowską z Fundacji Synapsis, Izabelą Mingą - mamą chłopca z autyzmem oraz psychologiem i dyrektorką przedszkola dla dzieci z autyzmem Magdaleną Pytel.