Zespół Roszpunki to zaburzenie, które pojawia się zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Charakteryzuje się tym, że chory wyrwa, a potem zjada swoje włosy. Skąd się bierze to zaburzenie? Jak można sobie z nim poradzić? O tym w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl opowiedziała Agata Kowalska, psycholog PsychoMedic.
Amanda Gryce cierpi na PGAD, czyli zespół uporczywego pobudzenia genitaliów. Ta przypadłość zamieniła jej życie w piekło. - Przestałam liczyć, ile razy dziennie przeżywam orgazm - przyznaje. Czy lekarzom uda się pomóc 22-latce?
Drżenie rąk, czyli mimowolne ruchy tej części ciała – to najczęstsze zaburzenie ruchowe, z którym pacjenci zgłaszają się do neurologa. Drżenie rąk dzieli się na spoczynkowe oraz występujące podczas ruchu.
2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Mimo że zaburzenie może mieć bardzo różne formy i mówi się o nim coraz więcej, to dotknięte nim osoby nadal doświadczają nieprzyjemności. Dzięki programowi "Projekt Cupid" nastawienie i myślenie o osobach z autyzmem powoli się zmienia. Jak show zmieniło życie uczestników? W Dzień Dobry TVN gościliśmy Agatę Mazurek i Sylwestra Kwiatka.
Wyuczona bezradność to zaburzenie, w wyniku którego pacjent nie podejmuje określonych działań, ponieważ jest przekonany, że nie przyniosą one żadnych skutków. Bezradność wynika z przyjętej postawy poznawczej zakładającej, że pewnym nieprzyjemnym doświadczeniom nie można zapobiec.
ADHD jest najczęstszym zaburzeniem neurobehawioralnym diagnozowanym w dzieciństwie. Jak niestety pokazują najnowsze badania, rzadko się z niego wyrasta. Dlatego potrafi uprzykrzać na różne sposoby także dorosłe życie. Są jednak sposoby na to, by nauczyć się nad nim panować.
W powszechnej świadomości ADHD to przypadłość przypisywana dzieciom i młodzieży. Tymczasem mierzą się z nią także dorośli. Ich codzienność bywa trudna. Nie wybacza im się tak łatwo nadpobudliwości, kładąc jej przyczyny na karb wieku. Uważa się ich za kłótliwych, leniwych, roztargnionych. Powszechne myślenie sugeruje przecież, że z ADHD się wyrasta. Z jakimi stereotypami muszą się więc mierzyć dorośli z tą przypadłością?
Już niebawem, bo 25 października obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Niskorosłości. Z tego powodu postanowiliśmy przyjrzeć się życiu osób z zaburzeniem wzrastania. Jak radzą sobie z codziennością?
Od kilku lat obserwuje się wzrost liczby dzieci i młodzieży, które mają objawy cyberzaburzenia, czyli uzależnienia od gier komputerowych i internetu. Jak można im pomóc wyjść z tego nałogu? O tym w Dzień Dobry TVN mówili: socjolog prof. Mariusz Jędrzejko i Krzysztof Piersa, który zmagał się z uzależnieniem od komputera.
Czym różni się norma od zaburzenia w sferze seksualności? Jednym z najpopularniejszych fetyszyzmów jest podofilia czyli zainteresowanie stopami. Przyznawali się do niej m.in. Quentin Tarantino, Andy Warhol czy Elvis Presley?
Keith Stuart pisze o grach video i najnowszych technologiach. Jest ojcem 12-letniego chłopca - autystycznego Zaca. W Polsce ukazała się książka Keith zatytułowana "Chłopiec z klocków", w której opowiada o relacjach z własnym synem. Czy Zac wie, że był inspiracją do napisania książki? Kiedy rodzice chłopca zorientowali się, że chłopiec może być autystyczny? Jak gry komputerowe pomagają Zacowi w rozwoju? Stuartów odwiedziła reporterka Dzień Dobry TVN Anna Senkara.
Kwiecień jest Światowym Miesiącem Wiedzy na Temat Autyzmu. Ma on zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy i potrzeby osób z autyzmem. Co powinniśmy wiedzieć o autyzmie? Czy jest możliwe, aby osoby dotknięte autyzmem żyły normalne? Jak możemy im pomóc? Rozmawialiśmy o tym z psychologiem i terapeutką Joanną Grochowską z Fundacji Synapsis, Izabelą Mingą - mamą chłopca z autyzmem oraz psychologiem i dyrektorką przedszkola dla dzieci z autyzmem Magdaleną Pytel.