Już niebawem, bo 25 października obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Niskorosłości. Z tego powodu postanowiliśmy przyjrzeć się życiu osób z zaburzeniem wzrastania. Jak radzą sobie z codziennością?
Niskorosłość a karłowatość
Niskorośli nie mają łatwego życia. Nie wszystkie popularne miejsca, środki transportu czy nawet przedmioty codziennego użytku są przystosowane do eksploatacji przez niskie osoby. Ponadto bardzo często borykają się z oceniającymi spojrzeniami. A gdzie przebiega granica pomiędzy niskorosłością a karłowatością? Wyjaśnił w naszym studiu Michał Drwięga, ortopeda traumatolog.
Niskorosłość jest takim bardziej ogólnym stwierdzeniem, bo ktoś, kto jest niski, nie musi być karzełkiem. Są rozgraniczenia, jeżeli chodzi o wysokość. (...) Jeśli taki człowiek rośnie, dojrzewa i osiąga wysokość poniżej 166 cm - mężczyzna, a 154 cm - kobieta, to wtedy mówimy, że taka osoba jest niskorosła. Natomiast jeżeli szukamy definicji karłowatości, to te wartości są zdecydowanie niższe
- tłumaczył w Dzień Dobry TVN Michał Drwięga.
Przyczyny niskorosłości
Karłowatość i niskorosłość dzielą się na achondroplazję, karłowatość przysadkową oraz karłowatość tarczycową. Jak mówi ekspert, przyczyn zachorowań jest mnóstwo. Choroba może być dziedziczona, ale także występować u potomków całkowicie zdrowych partnerów - taki przypadek zdarza się raz na 26 tysięcy urodzeń.
Ponieważ nie jest to choroba hormonalna, to takie osoby są normalne intelektualnie i są też osobami płodnymi. Jeśli one mają uszkodzony gen, mogą go przekazać swojemu potomstwu. Ale nie muszą
- mówił ortopeda traumatolog.
Lekarz wyjaśnił również, że istnieją przyczyny zewnętrzne powodujące niskorosłość. Może ona wynikać z niedoboru hormonu wzrostu. Jeśli przysadka mózgowa, która ten hormon wydziela, zostanie uszkodzona (np. w wyniku operacji, urazu, infekcji wewnątrzczaszkowych, naświetlań czy zabiegów chirurgicznych), to choroba może objawić się w późniejszym czasie. Kończyny wówczas są proporcjonalne, ale przestają rosnąć.
Świat ludzi niskorosłych. Zobacz reportaż:
Zobacz też:
- Polacy odkryli tajemniczy wrak statku. Wszystko wskazuje na to, że może się w nim znajdować Bursztynowa Komnata
- Mateusz Waligóra zakończył swoją wyprawę szlakiem Wisły. "Każdy, kto się tego podejmie, przeżyje przygodę życia"
- Wrażliwy rolnik spod Olsztyna łączy pracę w gospodarstwie z kulturystyką. Jego forma robi wrażenie!
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Autor: Sabina Zięba
Reporter: Agnieszka Reczek-Bogacka