ADHD u osób dorosłych
O rzeczywistości osób z ADHD rozmawiamy z naszymi gośćmi: Agnieszką Zieman (u której diagnozę postawiono późno, bo gdy miała 39 lat) oraz z Małgorzatą Walęcką (psychologiem i psychoterapeutą diagnostą). Czy jest więc choć ziarno prawdy w myśleniu, że u dorosłych zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi objawia się inaczej niż u dzieci?
- Rdzeń objawów u dorosłych i u dzieci pozostaje ten sam: zaburzenia uwagi i jej kontroli. Natomiast przejawy mogą być różne - zaznacza Małgorzata Walęcka - Bo jeśli mówimy o trudności czy o cechach, które trwają całe życie, to jasne, że nasze funkcjonowanie, to, czego doświadczamy w życiu modyfikuje sposób, w jaki sobie radzimy.
Jak podsumowuje ekspertka: to ta sama trudność, to samo zaburzenie, ale może się prezentować inaczej u dorosłych i u dzieci. To powoduje problemy diagnostyczne. Dorośli zwykle mają różne trudności, objawiające się z większą różnorodnością niż u dzieci.
- Lubię metaforę lekarza amerykańskiego, zajmującego się ADHD. Powiedział, że mózg osoby z ADHD jest trochę jak Ferrari z hamulcami Malucha. Jeśli nauczymy się to auto prowadzić, te problemy będą mniejsze - dodaje.
Codzienność osób z ADHD
Agnieszka Zieman to przykład osoby dorosłej, która musi mierzyć się z codziennością życia z ADHD. Sama jednak diagnozę usłyszała bardzo późno -tj. gdy miała 39 lat.
- Diagnozę mam dzięki mojej córce. To śmieszny paradoks. Moja córka prezentowała pewne objawy (okazało się, że ma ADD, czyli deficyt koncentracji i uwagi, bez nadpobudliwości psychoruchowej), miałyśmy podobne zachowania - tłumaczy Agnieszka Zieman.
Wspomina, że uwagę zwracała przede wszystkim nadpobudliwość kinetyczna. Najbardziej dokuczało jej to w skupianiu się w szkole.
- Przepłakałam wiele nocy. Miałam słabe oceny z matematyki na egzaminach klasowych, ale u pani korepetytorki szło mi świetnie. Nie było dystraktorów - wyjaśnia.
Jak wygląda teraz jej codzienność?
- Ta nadpobudliwość trochę się wypłyca, my się uspołeczniamy - wyjaśnia Agnieszka Zieman - U mnie objawia się ona gadatliwością. Mówi się, że dwie rzeczy są trudne: odmówienie babci posiłku i przegadanie Agi - śmieje się.
Często zdarza jej się przerywać rozmowy z innymi.
- Nie dlatego, że jestem niekulturalna - zaznacza - ja po prostu tak mam.
Zastanawiasz się, czy Twoje objawy i zapominalstwo mogą świadczyć o ADHD? Wysłuchaj rozmowy z naszego studio, by dowiedzieć się, jak zaburzenie jest diagnozowane.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
Intymne listy księżnej Diany trafiły na licytację. Lady Di miała specjalny przydomek do królowej
Autor: Ola Lipecka