dorosłość

  Dorośli po latach rozliczają się z systemem edukacji. Wskazali, czego nie nauczyli się w szkole. Jakiej wiedzy im zabrakło w dorosłym życiu?

  "Nie zawsze jesteśmy w stanie posiąść takie umiejętności, będąc w szkole".

  "Im bardziej ktoś miał trudne dzieciństwo, tym bardziej musi powalczyć".

  Jak nagradzać, aby to nie miało negatywnego wpływu na dziecko w przyszłości? Czy nasza pociecha, która za każdą czynność dostaje "zapłatę" będzie roszczeniowa w życiu dorosłym? Na te pytania w rozmowie z redaktorką dziendobry.tvn.pl Darią Pacańską odpowiedziała Natalia Supeł, psycholożka dzieci i młodzieży.

  Wchodzenie w dorosłość nie jest proste, zwłaszcza dla młodych ludzi, którzy wychowywali się w domu dziecka. Aby ułatwić im start fundacja CHCEmisie stworzyła tzw. mieszkanie treningowe. Wychowankowie Ośrodka Wspomagania Dziecka i Rodziny w Kołaczkowie, którzy w nim zamieszkają będą się uczyć samodzielnego życia.

  W powszechnej świadomości ADHD to przypadłość przypisywana dzieciom i młodzieży. Tymczasem mierzą się z nią także dorośli. Ich codzienność bywa trudna. Nie wybacza im się tak łatwo nadpobudliwości, kładąc jej przyczyny na karb wieku. Uważa się ich za kłótliwych, leniwych, roztargnionych. Powszechne myślenie sugeruje przecież, że z ADHD się wyrasta. Z jakimi stereotypami muszą się więc mierzyć dorośli z tą przypadłością?

  Antek Królikowski szczerze opowiedział o młodzieńczym buncie i etapie dorastania. W jednym z wywiadów przyznał, że w wieku 22 lat znalazł się na izbie wytrzeźwień. "Było mi strasznie wstyd" - przyznał w rozmowie z "Twoim Stylem".

  Matura, prawo jazdy, wyprowadzka z domu rodzinnego, a może pierwsza praca? Co dla Was jest wyznacznikiem dorosłości? Czy da się na nią przygotować, czy raczej nas zaskakuje?Zobaczcie jak dojrzałość zdefiniowali nasi goście: Anna Karczmarczyk, Bartosz Gelner i Mateusz Banasiuk.

  Na antenie TVN-u pojawiła się nowa pozycja - serial "19+" opowiadający o przygodach nastolatków wkraczających w dorosłość. Czy bohaterowie rzeczywiście mają problemy podobne do tych, z którymi na co dzień spotykają się młodzi ludzie? O przyjaźni, wzlotach i upadkach porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z głównymi aktorami produkcji.

  O tym, czy "magiczna 18-stka" jest wyznacznikiem dorosłości, kiedy przestają nas obowiązywać zakazy rodzicielskie i czy dzisiejsza młodzież różni się od tej sprzed kilkunastu lat, rozmawialiśmy z Marią Konarowską, Jakubem Świderskim i Krzysztofem Skibą: "Dzisiaj działa rewolucja konserwatywna. (...) Dziadkowie i rodzice dzisiejszych osiemnastolatków o wiele więcej imprezowali niż oni".

  Wychowankowie domu dziecka po osiągnięciu pełnoletniości odkładają start w samodzielne życie. Z jakimi problemami muszą się mierzyć? Jak można im pomóc? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym ze sportsmenką i działaczką społeczną Iwoną Guzowską i Tomaszem Polkowskim z Fundacji Dziecko i Rodzina.

  Widzimy pierwszy siwy włos na swojej głowie. I co? Wyrywamy go i z obłędem w oczach szukamy kolejnego. Potem zaczynamy przyglądać się naszej twarzy i z rozżaleniem widzimy drobne zmarszczki wokół oczu. Jak to? Przecież jeszcze wczoraj zdawaliśmy maturę. Tak przynajmniej nam się do tej pory wydawało, ale tak naprawdę nasz egzamin maturalny był 12 lat temu. Czy nadszedł czas, aby w końcu dorosnąć? Czy od tego momentu nic nas w życiu dobrego i szalonego nie czeka? Starość to nie radość? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer.

  Synonimami dorosłości są: odpowiedzialność, stateczność, obowiązkowość. Dzieciństwa: beztroska, zabawa i niefrasobliwość. O plusach i minusach tak dorosłości jak i dziecięctwa, w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z piosenkarką Martą Wiśniewską, mediatorem rodzinnym i prawnikiem Barbarą Falandysz, oraz z aktorką Martą Powałowską.