Powstanie mieszkanie treningowe dla wychowanków domu dziecka. "Zapewniamy młodzieży bezpieczną przystań"

Młodzi ludzie w mieszkaniu
Młodzi ludzie w mieszkaniu
Źródło: Westend61/Getty Images
Wchodzenie w dorosłość nie jest proste, zwłaszcza dla młodych ludzi, którzy wychowywali się w domu dziecka. Aby ułatwić im start fundacja CHCEmisie stworzyła tzw. mieszkanie treningowe. Wychowankowie Ośrodka Wspomagania Dziecka i Rodziny w Kołaczkowie, którzy w nim zamieszkają będą się uczyć samodzielnego życia.

Mieszkanie "treningowe" dla wychowanków domu dziecka

Poznańska fundacja od 2007 roku wspiera osoby w trudnej sytuacji życiowej, Opieką otacza głównie z dzieci i nastolatków z ośrodka w Kołaczkowie, ale także rodziny dysfunkcyjne oraz młodzież zagrożoną wykluczeniem społecznym, która usamodzielnia się w dorosłym życiu.

Pierwsze prowadzone przez fundację mieszkanie treningowe powstało w Poznaniu ponad rok temu. Obecnie mieszka w nim troje młodych ludzi.

Jak powiedział PAP w imieniu fundacji Paweł Kwiatkowski, wychowankowie ośrodka w Kołaczkowie, po osiągnięciu pełnoletności lub po zakończeniu nauki, powinni rozpocząć dorosłe życie na własny rachunek.

- Młody człowiek na początek otrzymuje pewną kwotę, która pozwala, na przykład, umeblować mieszkanie. Jednakże do samodzielności potrzebne jest coś więcej: stałe źródło utrzymania, mieszkanie, kompetencje niezbędne do funkcjonowania w dorosłym życiu oraz osadzenie w środowisku - powiedział.

Jak dodał, młodzieży często brakuje właśnie takich kompetencji jak planowanie domowego budżetu, umiejętność starania się o pracę, samodzielne dbanie o mieszkanie, regularne sprzątanie czy podejmowanie rozsądnych decyzji zakupowych.

- Niektórzy opuszczający domy dziecka, nie mając się gdzie podziać, powracają do swych rodzin biologicznych. To, z wielu względów, nie jest dobre rozwiązanie. Tworząc mieszkanie treningowe zapewniamy młodzieży bezpieczną przystań oraz wsparcie w jej wysiłkach o stabilną przyszłość - podkreślił.

Program "1+1=3 Razem znaczy więcej

Środki na przygotowanie mieszkania pochodzą z programu "1+1=3. Razem znaczy więcej", realizowanego w spółce Volkswagen Poznań. W jego ramach pracownicy przekazują część swojego wynagrodzenia na pomoc dla potrzebujących.

Dzięki środkom przekazanym przez poznańską fabrykę samochodów wystartować ma także program stażowy, który przyśpieszy znajdowanie pierwszej pracy, a zarazem zdobywanie doświadczeń zawodowych przez młodych ludzi.

Paweł Kwiatkowski powiedział, że kolejnym celem realizowanym przez fundację będzie finansowanie kursów zawodowych oraz kursów prawa jazdy dla jej podopiecznych.

Pracownicy firmy motoryzacyjnej wspierają organizacje pozarządowe od przeszło dekady. Każdego roku wybierany jest podmiot, który przez kolejne miesiące otrzymuje wsparcie finansowe. Przystępujący do programu wyrażają zgodę na comiesięczne potrącanie z ich wynagrodzenia zadeklarowanej kwoty. Od początku funkcjonowania programu zebrano w ten sposób niemal 800 tys. zł.

Codzienność domu dziecka w czasie pandemii

Zobacz także:

Miał być rzetelnym fachowcem, ale po przelewie roboty stawały. "Ma duży dar przekonywania"

"Budując marzenia". Anna Dereszowska i jej gospodarstwo agroturystyczna na Mazurach w nowym programie TVN Style

Wydrukuj sobie dom. Para emerytów zamieszkała w pierwszym takim lokum z drukarki 3D

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

podziel się:

Pozostałe wiadomości