dom dziecka

  dom dziecka

  Pani Małgorzata oddała troje swoich dzieci do domu dziecka. Twierdzi, że sprawiały kłopoty, nie chciały z nią być i nie słuchały się jej. W programie UWAGA! TVN wstrząsające relacje dwóch synów i córki kobiety. Dziś mają 14, 16 i 18 lat. Jak relacje z nimi opisuje pani Małgorzata?

  W Polsce najczęściej adoptowane są dzieci, które nie ukończyły pierwszego roku życia. Im starsze, tym trudniej jest im znaleźć dom. Kiedy jednak ostatecznie im się uda, mają szansę dorastać w otoczeniu kochających ludzi. Naszym gościem była Magdalena Kruk-Rogucka, psychoterapeutka z Ośrodka Adopcyjnego TPD w Warszawie, która przedstawiła naszym widzom adopcyjne realia w Polsce.

  W czasach pandemii komputery są niezbędne każdemu uczniowi. Niestety brakuje ich nie tylko w wielu polskich domach, ale także w placówkach takich jak domy dziecka i ośrodki opiekuńczo-wychowawcze. W celu niesienia pomocy powstał projekt #notebookchallenge. Na czym polega? O tym opowiedział nam jeden z pomysłodawców Robert Motyka oraz ambasadorka akcji Joanna Jędrzejczyk.

  Katarzyna Nadolska jest organizatorką warsztatów kulinarnych, które mają na celu nauczenie dzieci z domów dziecka podstaw gotowania, a tym samym zwiększenie ich samodzielności i pewności siebie. Podczas spotkań młodzi ludzie mają okazję gotować pod okiem znanych szefów kuchni. Zobaczcie, jak wyglądają takie warsztaty.

  Dzieci z Domu Dziecka nr 7 w Łodzi marzą, aby na rolkach przemierzyć ulice Barcelony. Skąd wziął się ten pomysł? Co dzieci chciałyby zobaczyć w stolicy Katalonii? Ile potrzebują pieniędzy na tę podróż? W Dzień Dobry TVN gościliśmy młodych rolkarzy i ich wychowawców: Artura Bryńskiego i Wiolettę Kawczyńską.

  O tym, z jakimi problemami borykają się wychowankowie domów dziecka opowiedziały nam - Karolina Kulczycka: "Jak trafia się do placówki to traci się tożsamość(...) Przez wiele lat obwiniałam się, że tam jestem." i Sylwia Mor-Zbucka: "Agata (Młynarska) spotkała mnie w domu dziecka i my wypracowałyśmy sobie relację(...) Ta przyjaźń rosła, rosła, rosła". Czy podopieczni opuszczający placówkę mają do czynienia z wykluczeniem społecznym? Jak społeczeństwo powinno zaangażować się w pomoc takim osobom? Zobaczcie.

  Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Mariolę Mirek, managera ds. komunikacji P&G oraz dr Aleksandrę Piotrowską, psychologa dziecięcego. Akcja Ubrania od serca to wspólny projekt marki Vizir i Towarzystwa Nasz Dom. W ramach tej kampanii fundowane są vouchery na zakup ubrań dla dzieci z domów dziecka. Ważne w tej akcji jest, że to dzieci dokonują wyboru, co chcą kupić za otrzymane pieniądze. Zobaczcie o czym marzą dzieci z domów dziecka.

  Dwuletniego Łukasza Jacek Grabowski poznał w domu dziecka, gdzie pracował jako opiekun. Mężczyzna napisał wniosek o uczynienie go rodziną zastępczą dla chłopca. Sąd przychylił się do pisma, biorąc pod uwagę silną więź między opiekunem i podopiecznym domu dziecka. W 2013 roku Łukasz zamieszkał z nowym tatą. Jak ludzie komentowali to, że Pan Jacek chciał zostać rodziną zastępczą? Mogliśmy przyjrzeć się relacji chłopca i jego taty. Okazało się, że kiedy Łukasz był mniejszy mówił do Pana Jacka" "mamo".

  Dyrektor gdańskich ośrodków opiekuńczych dla dzieci i młodzieży Piotr Wróblewski stworzył niezwykły projekt: otworzył hotel, w którym zatrudniani są wychowankowie jego ośrodków. Pan Piotr i jego żonę Mariannę Sitek-Wróblewską zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby powiedzieli o początkach swojej miłości, wspólnej pracy z młodzieżą i modelu biznesowym, z którego korzystają przy prowadzeniu hotelu i kawiarni. Gratulujemy pomysłu i trzymamy kciuki za powodzenie :)

  Wychowankowie domu dziecka po osiągnięciu pełnoletniości odkładają start w samodzielne życie. Z jakimi problemami muszą się mierzyć? Jak można im pomóc? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym ze sportsmenką i działaczką społeczną Iwoną Guzowską i Tomaszem Polkowskim z Fundacji Dziecko i Rodzina.

  Trzy miesiące temu Pani Katarzyna i jej rodzina - na skutek pożaru - straciła dach nad głową. Obecnie przebywają w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Kobylnicy. Istnieje zagrożenie, że dzieci Pani Kasi trafią do domu dziecka. Aby do tego nie doszło, 13-letnia córka poszkodowanych - Weronika zwróciła się o pomoc do Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska pojechała tam, by sprawdzić, jak wygląda sytuacja rodziny.