dom dziecka

  dom dziecka

  Jak dziś wygląda jego życie?

  W sobotnim odcinku Uwagi! TVN opowiedziano dramatyczną historię podopiecznych domu dziecka w Kłodzku. Przez lata liczne pociechy były w karygodny sposób traktowane przez tamtejszą panią dyrektor, która w dodatku podobno nadużywała alkoholu. Przez lata nikt nie potrafił odmienić losu najmłodszych.

  Dom Wczasów Dziecięcych w Dusznikach Zdroju stał się schronieniem dla prawie setki maluchów uciekających z ogarniętej wojną Ukrainy, także niepełnosprawnych. Pracownicy i wolontariusze robią wszystko, by ich podopieczni jak najszybciej wrócili do względnej normalności. Dyrektorka ośrodka Aneta Łosiewicz w rozmowie z Dagmarą Kowalczyk opowiedziała, w jakim dzieci trafiły do Polski. Jakie są bieżące potrzeby placówki?

  Wśród setek tysięcy osób, które w związku z inwazją Rosji zostały ewakuowane z Ukrainy, są wychowankowie domów dziecka. Ich dramat potęguje fakt, że maluchy już wcześniej straciły swój dom i rodziców. Dach nad głową znalazły m.in. w Krakowie. Opiekunowie starają się, by choć na chwilę oderwały się od wojennej traumy.

  Procedury nie są proste.

  "Pod tym dachem mieszkają najwspanialsze dzieciaki na świecie".

  Boże Narodzenie to dla wielu z nas czas radości, miłości i spotkań z bliskimi. Niestety każdego roku w domach dziecka zostaje garstka podopiecznych, którzy nie mogą liczyć na wsparcie rodziny. Pani Małgorzata, która od ponad 20 lat pracuje w takim miejscu opowiedziała nam, jak święta wpływają na wychowanków.

  Najgorsze świąteczne "prezenty" przekazane do domu dziecka.

  Wszystko dla najmłodszych z domów dziecka.

  8 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Sierot. Inicjatorem dnia jest organizacja The Stars Foundation, a celem zwrócenie szczególnej uwagi na problem osieroconych dzieci i różnych sposobów na jego rozwiązywanie. Dlaczego jedne państwa odchodzą od sierocińców, a inne otwierają kolejne?

  Michał w wieku 12 lat trafił do domu dziecka. Od pewnego czasu nagrywa filmiki na TikToku, na których relacjonuje życie w placówce. Zaciekawieni internauci zadają mu pytania, a on skrupulatnie na nie odpowiada. Wychowawcy wiedzą o jego działalności w Internecie. - Są zadowoleni, że mówię prawdę – deklaruje.

  Do tej pory przeciwko COVID-19 mogła się szczepić młodzież od 16. roku życia. Teraz do grupy uprawnionych włączono również nastolatków w wieku 12-15 lat. Zapisy trwają od poniedziałku 7 czerwca. Do kogo należy decyzja o szczepieniu wychowanków domów dziecka i zakładów poprawczych?

  Agata Mwende Tylkowska od przeszło 10 lat samotnie przemierza świat z 5-kilogramowym plecakiem, integrując się z lokalnymi społecznościami. Wzdłuż i wszerz zwiedziła Stary Kontynent, Australię i Azję, aż w końcu dotarła do małej afrykańskiej wioski w Kenii, gdzie… powierzono jej prowadzenie domu dziecka.

  Sąd Rejonowy w Głogowie - na wniosek kuratora - odebrał Ewie Bryle dziewięcioro dzieci. Jednym z powodów miło być nieregularne uczestniczenie ich w zdalnym nauczaniu. Sprawą zainteresował się wiceminister zdrowia Michał Woś, który obiecał, że zostanie ona szczegółowo zbadana i wyjaśniona.

  Ciapur, czyli jeden z najpopularniejszych tiktokerów w Polsce, ma wyjątkowo trudną przeszłość. Jego kanał obserwują dwa miliony obserwatorów, a on sam wciąż ma problem z tym, żeby mówić o sobie, że jest influencerem. Choć jak sam przyznaje - żyje z TikToka.

  W placówce opiekuńczo-wychowawczej we Włocławku zmarł niespełna trzyletni chłopiec. Wezwano pogotowie, ale lekarzom nie udało się go uratować. Sprawę śmierci dziecka wyjaśnia policja.

  22 kwietnia 2021 roku spłonął Rodzinny Dom Dziecka w Rębiszowie. Dorobek ludzi, którzy całe swoje życie poświęcili innym, poszedł z dymem. To, co się nie spaliło, zostało zalane w czasie akcji gaśniczej. Dziś wychowankowie państwa Puchaczewskich chcą pomóc znów stanąć im na nogi.

  Wchodzenie w dorosłość nie jest proste, zwłaszcza dla młodych ludzi, którzy wychowywali się w domu dziecka. Aby ułatwić im start fundacja CHCEmisie stworzyła tzw. mieszkanie treningowe. Wychowankowie Ośrodka Wspomagania Dziecka i Rodziny w Kołaczkowie, którzy w nim zamieszkają będą się uczyć samodzielnego życia.

  Pani Małgorzata oddała troje swoich dzieci do domu dziecka. Twierdzi, że sprawiały kłopoty, nie chciały z nią być i nie słuchały się jej. W programie UWAGA! TVN wstrząsające relacje dwóch synów i córki kobiety. Dziś mają 14, 16 i 18 lat. Jak relacje z nimi opisuje pani Małgorzata?

  Do nieszczęśliwego wypadku doszło domu dziecka w Nagłowicach w województwie świętokrzyskim. Trzyletni chłopiec wypadł z okna na drugim piętrze. Przeżył, jednak został przewieziony do szpitala z urazem nogi.

  W Domu Dziecka przy ul. Żeromskiego w Mysłowicach przez wiele lat miało dochodzić do przypadków psychicznego znęcania się nad wychowankami, a także dręczenia pracowników. Za dokonanie tych czynów podejrzane są dyrektorka placówki oraz psycholog. Sprawą zajął się prezydent miasta, Dariusz Wójtowicz.

  Dominik Dziąbek udowadnia, jak wielką siłę sprawczą mają w życiu marzenia i determinacja. Chłopak od 9 roku życia wychowywał się w domu dziecka. Tam zaczął trenować piłkę nożną. Jego talent został dostrzeżony, a dzięki ciężkiej pracy dziś jest zawodnikiem pierwszoligowego klubu Chrobry Głogów. Poznaj historię Dominika, któremu sport odmienił życie.

  Nicoletta trafiła do austriackiego domu dziecka po tym, jak została odebrana matce. Babcia 8-latki zrobiła wszystko, aby ją odzyskać i dać jej pełen miłości dom. Sąd pierwszej instancji przychylił się do jej wniosku, uznając, że to babcia powinna sprawować opiekę nad wnuczką. Dlaczego Sąd Apelacyjny nakazał powrót dziewczynki do placówki w Austrii?

  W Polsce najczęściej adoptowane są dzieci, które nie ukończyły pierwszego roku życia. Im starsze, tym trudniej jest im znaleźć dom. Kiedy jednak ostatecznie im się uda, mają szansę dorastać w otoczeniu kochających ludzi. Naszym gościem była Magdalena Kruk-Rogucka, psychoterapeutka z Ośrodka Adopcyjnego TPD w Warszawie, która przedstawiła naszym widzom adopcyjne realia w Polsce.

  "Chata" to placówka opiekuńczo-wychowawcza mieszcząca się w Świdnicy. Dla wychowanków nie jest jednak zwykłym domem dziecka, a domem, w którym większość z nich spędza święta. O czym marzą, pisząc listy do św. Mikołaja?

  Paweł Nowaczyński ma 19 lat. Gdy był w szkole podstawowej, trafił do palcówki opiekuńczo-wychowawczej. Jego życie zmieniło się, gdy zaczął trenować boks. Ma już na swoim koncie udział w zawodowej gali. Zobacz, jak walczy o swoją przyszłość.

  W czasach pandemii komputery są niezbędne każdemu uczniowi. Niestety brakuje ich nie tylko w wielu polskich domach, ale także w placówkach takich jak domy dziecka i ośrodki opiekuńczo-wychowawcze. W celu niesienia pomocy powstał projekt #notebookchallenge. Na czym polega? O tym opowiedział nam jeden z pomysłodawców Robert Motyka oraz ambasadorka akcji Joanna Jędrzejczyk.

  Takie historie naprawdę poruszają. Małżeństwo Domańskich stworzyło niezwykłe miejsce, w którym dzieci odnajdują miłość i ciepło. Choć sami mają trójkę pociech, rodzicielską opieką otoczyli szóstkę kolejnych.

  Zdalna nauka to ogromne wyzwanie dla wychowanków domów dziecka. Wielu z nich nie ma bowiem dostępu do komputerów. Choć rok szkolny się skończył, prośby o pomoc nadal napływają. Omenaa Foundation organizuje więc kolejną akcję. Sprawdź, jak można ją wesprzeć.

  Katarzyna Nadolska jest organizatorką warsztatów kulinarnych, które mają na celu nauczenie dzieci z domów dziecka podstaw gotowania, a tym samym zwiększenie ich samodzielności i pewności siebie. Podczas spotkań młodzi ludzie mają okazję gotować pod okiem znanych szefów kuchni. Zobaczcie, jak wyglądają takie warsztaty.