Dramat najmłodszych w kłodzkim domu dziecka. "Słychać było tłuczenie, krzyki, płacz"
W sobotnim odcinku Uwagi! TVN opowiedziano dramatyczną historię podopiecznych domu dziecka w Kłodzku. Przez lata liczne pociechy były w karygodny sposób traktowane przez tamtejszą panią dyrektor, która w dodatku podobno nadużywała alkoholu. Przez lata nikt nie potrafił odmienić losu najmłodszych.
Grupa maluchów z ukraińskich domów dziecka przybyła do Polski. Jak można im pomóc?
Dom Wczasów Dziecięcych w Dusznikach Zdroju stał się schronieniem dla prawie setki maluchów uciekających z ogarniętej wojną Ukrainy, także niepełnosprawnych. Pracownicy i wolontariusze robią wszystko, by ich podopieczni jak najszybciej wrócili do względnej normalności. Dyrektorka ośrodka Aneta Łosiewicz w rozmowie z Dagmarą Kowalczyk opowiedziała, w jakim dzieci trafiły do Polski. Jakie są bieżące potrzeby placówki?
Wśród setek tysięcy osób, które w związku z inwazją Rosji zostały ewakuowane z Ukrainy, są wychowankowie domów dziecka. Ich dramat potęguje fakt, że maluchy już wcześniej straciły swój dom i rodziców. Dach nad głową znalazły m.in. w Krakowie. Opiekunowie starają się, by choć na chwilę oderwały się od wojennej traumy.
"Dzieci proszą, żeby zabrać je ze sobą". Boże Narodzenie w domach dziecka
Boże Narodzenie to dla wielu z nas czas radości, miłości i spotkań z bliskimi. Niestety każdego roku w domach dziecka zostaje garstka podopiecznych, którzy nie mogą liczyć na wsparcie rodziny. Pani Małgorzata, która od ponad 20 lat pracuje w takim miejscu opowiedziała nam, jak święta wpływają na wychowanków.
Światowy Dzień Sierot. Ile dzieci w Polsce wychowuje się w domach dziecka i rodzinach zastępczych?
14 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Sierot. Inicjatorem dnia jest organizacja The Stars Foundation, a celem zwrócenie szczególnej uwagi na problem osieroconych dzieci i różnych sposobów na jego rozwiązywanie. Dlaczego jedne państwa odchodzą od sierocińców, a inne otwierają kolejne?
Podopieczny domu dziecka relacjonuje, jak wygląda życie w placówce. "Początki były bardzo ciężkie"
Michał w wieku 12 lat trafił do domu dziecka. Od pewnego czasu nagrywa filmiki na TikToku, na których relacjonuje życie w placówce. Zaciekawieni internauci zadają mu pytania, a on skrupulatnie na nie odpowiada. Wychowawcy wiedzą o jego działalności w Internecie. - Są zadowoleni, że mówię prawdę – deklaruje.
Kto decyduje o szczepieniu wychowanków domów dziecka i zakładów poprawczych? Wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia
Do tej pory przeciwko COVID-19 mogła się szczepić młodzież od 16. roku życia. Teraz do grupy uprawnionych włączono również nastolatków w wieku 12-15 lat. Zapisy trwają od poniedziałku 7 czerwca. Do kogo należy decyzja o szczepieniu wychowanków domów dziecka i zakładów poprawczych?
Siła jest kobietą. 30-letnia Polka prowadzi dom dziecka w Kenii. "Często nawet nie wiemy, w którym roku się urodziły"
Agata Mwende Tylkowska od przeszło 10 lat samotnie przemierza świat z 5-kilogramowym plecakiem, integrując się z lokalnymi społecznościami. Wzdłuż i wszerz zwiedziła Stary Kontynent, Australię i Azję, aż w końcu dotarła do małej afrykańskiej wioski w Kenii, gdzie… powierzono jej prowadzenie domu dziecka.
Sąd zabrał matce dziewięcioro dzieci z powodu zdalnych lekcji? "W domu jest słaby zasięg"
Sąd Rejonowy w Głogowie - na wniosek kuratora - odebrał Ewie Bryle dziewięcioro dzieci. Jednym z powodów miło być nieregularne uczestniczenie ich w zdalnym nauczaniu. Sprawą zainteresował się wiceminister zdrowia Michał Woś, który obiecał, że zostanie ona szczegółowo zbadana i wyjaśniona.
Mieszkał w domu dziecka, pracował na budowie i w kebabie. Dziś obserwują go miliony. Kim jest Ciapur?
Ciapur, czyli jeden z najpopularniejszych tiktokerów w Polsce, ma wyjątkowo trudną przeszłość. Jego kanał obserwują dwa miliony obserwatorów, a on sam wciąż ma problem z tym, żeby mówić o sobie, że jest influencerem. Choć jak sam przyznaje - żyje z TikToka.
Śmierć trzylatka w domu dziecka. "Personel zauważył, że chłopiec nie oddycha"
W placówce opiekuńczo-wychowawczej we Włocławku zmarł niespełna trzyletni chłopiec. Wezwano pogotowie, ale lekarzom nie udało się go uratować. Sprawę śmierci dziecka wyjaśnia policja.
Wychowankowie spalonego domu dziecka pomagają w jego odbudowie. "Żal mi cioci i wujka, nie widziałam ich jeszcze w takim stanie"
22 kwietnia 2021 roku spłonął Rodzinny Dom Dziecka w Rębiszowie. Dorobek ludzi, którzy całe swoje życie poświęcili innym, poszedł z dymem. To, co się nie spaliło, zostało zalane w czasie akcji gaśniczej. Dziś wychowankowie państwa Puchaczewskich chcą pomóc znów stanąć im na nogi.
Powstanie mieszkanie treningowe dla wychowanków domu dziecka. "Zapewniamy młodzieży bezpieczną przystań"
Wchodzenie w dorosłość nie jest proste, zwłaszcza dla młodych ludzi, którzy wychowywali się w domu dziecka. Aby ułatwić im start fundacja CHCEmisie stworzyła tzw. mieszkanie treningowe. Wychowankowie Ośrodka Wspomagania Dziecka i Rodziny w Kołaczkowie, którzy w nim zamieszkają będą się uczyć samodzielnego życia.
Matka oddała dzieci do domu dziecka. "Nie słuchały mnie"
Pani Małgorzata oddała troje swoich dzieci do domu dziecka. Twierdzi, że sprawiały kłopoty, nie chciały z nią być i nie słuchały się jej. W programie UWAGA! TVN wstrząsające relacje dwóch synów i córki kobiety. Dziś mają 14, 16 i 18 lat. Jak relacje z nimi opisuje pani Małgorzata?
Wypadek w domu dziecka. Trzylatek wypadł przez okno na drugim piętrze
Do nieszczęśliwego wypadku doszło domu dziecka w Nagłowicach w województwie świętokrzyskim. Trzyletni chłopiec wypadł z okna na drugim piętrze. Przeżył, jednak został przewieziony do szpitala z urazem nogi.
Dyrektorka domu dziecka latami miała znęcać się nad dziećmi. "To był szczyt sadyzmu"
W Domu Dziecka przy ul. Żeromskiego w Mysłowicach przez wiele lat miało dochodzić do przypadków psychicznego znęcania się nad wychowankami, a także dręczenia pracowników. Za dokonanie tych czynów podejrzane są dyrektorka placówki oraz psycholog. Sprawą zajął się prezydent miasta, Dariusz Wójtowicz.
Z domu dziecka na piłkarski szczyt. "Nie mam wpływu na to, co się stało, ale mogę mieć na to, co dalej"
Dominik Dziąbek udowadnia, jak wielką siłę sprawczą mają w życiu marzenia i determinacja. Chłopak od 9 roku życia wychowywał się w domu dziecka. Tam zaczął trenować piłkę nożną. Jego talent został dostrzeżony, a dzięki ciężkiej pracy dziś jest zawodnikiem pierwszoligowego klubu Chrobry Głogów. Poznaj historię Dominika, któremu sport odmienił życie.
Chcą zabrać babci wnuczkę i umieścić ją w austriackim domu dziecka. "Powrót tam będzie dla niej nieszczęściem"
Nicoletta trafiła do austriackiego domu dziecka po tym, jak została odebrana matce. Babcia 8-latki zrobiła wszystko, aby ją odzyskać i dać jej pełen miłości dom. Sąd pierwszej instancji przychylił się do jej wniosku, uznając, że to babcia powinna sprawować opiekę nad wnuczką. Dlaczego Sąd Apelacyjny nakazał powrót dziewczynki do placówki w Austrii?
Domy dziecka pękają w szwach. Do którego roku życia można adoptować dzieci?
W Polsce najczęściej adoptowane są dzieci, które nie ukończyły pierwszego roku życia. Im starsze, tym trudniej jest im znaleźć dom. Kiedy jednak ostatecznie im się uda, mają szansę dorastać w otoczeniu kochających ludzi. Naszym gościem była Magdalena Kruk-Rogucka, psychoterapeutka z Ośrodka Adopcyjnego TPD w Warszawie, która przedstawiła naszym widzom adopcyjne realia w Polsce.
Boże Narodzenie w domu dziecka. "W wigilię jest najtrudniejszy moment"
"Chata" to placówka opiekuńczo-wychowawcza mieszcząca się w Świdnicy. Dla wychowanków nie jest jednak zwykłym domem dziecka, a domem, w którym większość z nich spędza święta. O czym marzą, pisząc listy do św. Mikołaja?
19-letni bokser wywalczył życie. "Warto było nie zmarnować tego, że dostałem szansę"
Paweł Nowaczyński ma 19 lat. Gdy był w szkole podstawowej, trafił do palcówki opiekuńczo-wychowawczej. Jego życie zmieniło się, gdy zaczął trenować boks. Ma już na swoim koncie udział w zawodowej gali. Zobacz, jak walczy o swoją przyszłość.
Joanna Jędrzejczyk ambasadorką akcji #notebookchallenge. "Poruszyłam niebo i ziemię, sama wpłaciłam dużą kwotę"
W czasach pandemii komputery są niezbędne każdemu uczniowi. Niestety brakuje ich nie tylko w wielu polskich domach, ale także w placówkach takich jak domy dziecka i ośrodki opiekuńczo-wychowawcze. W celu niesienia pomocy powstał projekt #notebookchallenge. Na czym polega? O tym opowiedział nam jeden z pomysłodawców Robert Motyka oraz ambasadorka akcji Joanna Jędrzejczyk.