Przymusowe odbieranie dziecka. Są nowe wytyczne dla kuratorów sądowych

Przymusowe odbieranie dziecka. Są nowe wytyczne
Przymusowe odbieranie dziecka. Są nowe wytyczne
Źródło: GettyImages/LightFieldStudios

Podpisano nowe wytyczne i zalecenia, do których dostosować się będą musieli kuratorzy sądowi i psychologowie w procesie przymusowego odebrania dziecka. Jak podkreślają autorzy dokumentu, potrzebne jest opracowanie bezpiecznych procedur uwzględniających perspektywę nieletnich.

Dalsza część tekstu pod wideo:

DD_20240322_Rodziny_rep_REP_napisy
Rodzina zastępcza, ale prawdziwa - napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nowe wytyczne dla kuratorów sądowych

W środę 16 kwietnia 2025 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości podpisano nowe wytyczne i zalecenia w kwestii przymusowego odebrania dziecka dla kuratorów sądowych i psychologów. Jak zaznaczono, dobro dziecka musi być priorytetem także wtedy, gdy sąd decyduje o jego przymusowym odebraniu.

Wzór bezpiecznej procedury podpisali przedstawiciele kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a także m.in. MSWiA, policji, Krajowej Rady Kuratorów i Sekcji Psychologii Sądowej Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Czego dotyczą nowe wytyczne?

W dokumencie przypomniano, że "czynność przymusowego odebrania dziecka w celu przekazania go osobie uprawnionej ma na ogół trudny przebieg wymagający bardzo dobrego przygotowania ze strony kuratora sądowego oraz osób, od których zażądał pomocy w realizacji czynności".

Autorzy dokumentu wskazują, że potrzebne jest opracowanie bezpiecznych procedur uwzględniających perspektywę dziecka jako podmiotu, a nie przedmiotu postępowania.

Nowe wytyczne dla kuratorów sądowych dotyczą czynności przygotowawczych przymusowego odebrania dziecka oraz etapu realizacji czynności. Wskazane są też przeszkody w realizacji orzeczenia sądu. Ponadto opisano także zalecenia dotyczące udziału psychologa w tej procedurze.

W dokumencie umieszczono również wzory pism m.in. do powiatowego centrum pomocy rodzinie, policji czy notatki z przebiegu czynności przymusowego odebrania dziecka i wniosku kuratora sądowego o dokonanie przeszukania.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości