Młode pokolenie nie zna świata bez telefonów komórkowych czy Internetu. Choć dzięki nim życie jest znacznie prostsze, to łatwo się w tym zatracić. Jak nauczyć dziecko mądrego korzystania z sieci?
Nie od dziś wiadomo, że najlepszy sposób na naukę to edukacja przez zabawę. Współczesne zabawki edukacyjne to świetne uzupełnienie dla wiedzy zdobywanej na co dzień w przedszkolu czy szkole. Dzięki nim dzieci mogą nauczyć się literek, ćwiczyć logiczne myślenie czy utrwalać tabliczkę mnożenia.
Rozwój sensoryczny jest jednym z najważniejszych aspektów wczesnego dzieciństwa. Każdy maluch powinien nauczyć się prawidłowo odbierać i przetwarzać bodźce zewnętrzne. Jak stworzyć dziecku idealne warunki do odkrywania świata wszystkimi zmysłami?
Wśród wielu rodzajów smoczków – kauczukowych, silikonowych, okrągłych i spłaszczonych – znajdziemy specjalny smoczek uspokajający imitujący pierś, który pomaga dbać o prawidłowy rozwój aparatu mowy i zapobiegać wadom zgryzu. Stosowany prawidłowo stymuluje odruch ssania i nie zaburza laktacji.
Raczkowanie jest jedną z najważniejszych faz w rozwoju dziecka. Wpływa pozytywnie na kręgosłup, mięśnie i współpracę obu półkul mózgowych malucha. Pominięcie etapu raczkowania może skutkować późniejszymi problemami z koncentracją, czytaniem, pisaniem czy liczeniem. Kiedy dokładnie dziecko zaczyna raczkować?
Bunt dwulatka to etap w rozwoju dziecka, który wielu rodzicom daje mocno w kość. Badacze z King's Collage postanowili sprawdzić, czy pojawia się u wszystkich dzieci i co przyczynia się do jego wystąpienia. Wnioski, do których doszli mogą zaskakiwać.
Język angielski stał się uniwersalnym sposobem komunikacji na całym świecie – nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Nie trzeba też z pewnością nikogo przekonywać, że rozpoczęcie nauki na wczesnym etapie znacząco zwiększa szanse na sukces. Co jednak zrobić, żeby zainteresować malucha poznawaniem nowego języka? Na pomoc rodzicom przyjść może sympatyczny miś.
Nocny wypoczynek ma niebagatelny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka, w tym także na kondycję jego mózgu. Naukowcy z University of Maryland odkryli, że niedobory snu u najmłodszych mogą prowadzić do poważnych szkód.
Płacz to naturalna reakcja. Małe dzieci w ten sposób wyrażają swoje emocje i sygnalizują, że coś jest nie w porządku. Specyficznym jego rodzajem jest tzw. purpurowy płacz. Co oznacza? Jak go rozpoznać i czy powinien niepokoić rodziców?
Zabawa klockami nie tylko rozwija zdolności manualne dziecka, lecz i twórcze myślenie. Dlaczego warto pobudzać kreatywność? Co ona daje maluchowi? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Przemysławem Staroniem, psychologiem, autorem książek, Nauczycielem Roku 2018.
Huggy Wuggy to pluszowa przytulanka zyskująca popularność wśród wielu dzieci na całym świecie. "Miłośnik przytulania" stanowi jednak niebezpieczeństwo. Na czym polega? Przed czym przestrzegają pedagodzy?
Chemikalia mogą mieć wpływ na nasze zdrowie. Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców ze Szwecji pokazują, że kontakt z nimi może zaburzać również rozwój dzieci. Maluchy, których matki w czasie ciąży były narażone na kontakt z chemicznymi zanieczyszczeniami, wolniej uczą się mówić.
Mariusz Szczygieł dziś jest niezwykle cenionym reportażystą, który swoją drogę w tym kierunku zawodowym rozpoczął już jako nastolatek. Okazuje się, że prowadził wówczas w zeszycie skrupulatne zapiski dotyczące bieżących wydarzeń. Teraz opowiedział o tym w Dzień Dobry TVN.
Zabawa lalkami jest nieodłącznym elementem dziecięcych aktywności. Maluchy czeszą im włosy, przebierają, karmią i dbają o nie. Wchodzą też w różnego rodzaju role, udając, że lalka jest mamą, nauczycielką czy też panią w sklepie. Jak dowiedli naukowcy, zabawa lalkami rozwija wiele umiejętności interpersonalnych. W Dzień Dobry TVN opowiedziały o tym Marielle Tourel, specjalistka z zakresu rozwoju dzieci oraz Lara Gessler, mama półtorarocznej Neny.
Pandemia koronawirusa nie zwalnia tempa. Związany z nią stres rodziców i izolacja społeczna obijają się negatywnie na zdolnościach rozwojowych najmłodszych - wynika z badań naukowców z Advanced Baby Imaging Lab na Brown University. Czy możemy temu zapobiec?
Dzieci mają bujną wyobraźnię. Czasem zdarza się, że mijają się z prawdą. Jak rozpoznać kłamstwo i rozmawiać o nim dzieckiem? Na ten temat z Sonią Michalik, psychologiem dziecięcym rozmawiała dziennikarka serwisu dziendory.tvn.pl Katarzyna Oleksik.
Dzieci uwielbiają dostawać nowe zabawki. Wbrew pozorom takie rozpieszczanie malucha nie musi się wiązać z dużymi wydatkami. Kreatywne zabawki można wykonać samemu w domu. Jak to zrobić? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Ewą Wojtan, blogerką i pisarką.