rozwój dziecka

  rozwój dziecka

  Nadeszła jesień, pogoda za oknem nie rozpieszcza, a my większość czasu mamy ochotę spędzać w domu pod kocem. Niestety dzieci potrzebują ruchu i to najlepiej w formie zabawy. Jak więc połączyć przyjemne z pożytecznym? O tym opowiedziały nam Anna Nowak oraz doktor Aleksandra Piotrowska, psycholog.

  Jak zrobić tablicę manipulacyjną? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców, którzy poszukują idealnej zabawki dla dziecka. Jak się okazuje, zwykła tablica z narzędziami i przedmiotami użytku codziennego może dać maluchom o wiele więcej radości niż wyszukane zabawki ze sklepu. Co warto zatem na niej umieścić? I o czym należy pamiętać?

  W polskim systemie oświaty dzieci w wieku 3–6 lat mogą uczęszczać do przedszkola. Najczęściej udają się tam 4-latki. Maluchy w tym wieku nabyły już podstawowe umiejętności i ruszają do placówki przedszkolnej, aby je doskonalić i uczyć się nowych rzeczy. Zatem co powinien umieć 4-latek?

  Rodzice, którzy szukają nosidełka dla swojego dziecka nie mają łatwego zadania. Rynek oferuje im różnego rodzaju akcesoria, które mają przede wszystkim pozwolić na bezpieczne przemieszczanie się z dzieckiem. Czy faktycznie tak jest? Na co zwrócić uwagę przy zakupie nosidełka, a może zamiast niego wybrać chustę? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Pawłem Zawitkowskim, fizjoterapeutą.

  Ojciec w życiu dziecka jest niezwykle ważny. Jego rola polega między innymi na dawaniu poczucia bezpieczeństwa, budowaniu tożsamości i motywowaniu do działania. Co się zatem dzieje z psychiką dziecka, kiedy ojciec znika? Jak ten brak wpływa na dalsze losy młodego człowieka? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN psycholog Magdalenę Chorzewską.

  Rodzicom wydaje się, że zabawa tabletem lub smartfonem rozwija małe dzieci. Okazuje się, że jest to tylko złudzenie. Jak zatem urządzenia multimedialne wpływają na nasze pociechy? Czym je zastąpić? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN psycholog dziecięcą Justynę Korzeniewską.

  Dlaczego dzieci nie przesypiają całej nocy? Czy można dziecko tego nauczyć? Jak dostosować się do rytmu dobowego dziecka? O komentarz w studiu Dzień Dobry TVN poprosiliśmy fizjoterapeutę Pawła Zawitkowskiego, autora wielu publikacji na temat wspomagania rozwoju dziecka.

  Do ośrodka Tuli Luli trafiają dzieci w wieku od 3 dni do roczku, które zostały porzucone przez rodziców. Tu jednym dzieckiem opiekują się trzy osoby. W Dzień Dobry TVN gościliśmy pomysłodawczynię placówki psycholog Jolantę Kałużną. Kim są osoby, które pracują w ośrodku Tuli Luli? Jak ważne dla porzuconych dzieci jest tulenie? Czym różnią się zachowania dzieci przytulanych od tych, które nie zaznały ciepła od najbliższych? Kim są osoby, które pracują w ośrodku Tuli Luli?

  Do zabawek, które stymulują rozwój dziecka należą klocki. O ich zaletach dziennikarka Dzień Dobry TVN Ula Chincz rozmawiała z psychologiem dziecięcym Dorotą Maciejec. Jak bawić się z małymi dziećmi, by wspierać ich rozwój?

  Psycholog dr Gordon Neufeld, gość Dzień Dobry TVN, podkreśla, że najważniejsze w rozwoju z dziecka są relacje z rodzicami. Rodzina jest najlepszym źródłem zaspokojenia wszystkich potrzeb dziecka. Jeżeli dziecko jest zbyt szybko oddzielone od rodziców, traci "podatność na bycie wychowywanym". Co z instytucją żłobka lub przedszkola? Co zrobić, by to rodzice byli dla dziecka najważniejsi, a nie rówieśnicy?

  9-letni Kamil Wroński rozpoczyna studia na Politechnice Lubelskiej. Zajęcia na uczelni będzie łączył z lekcjami w szkole podstawowej. Ukierunkowany technicznie chłopiec chciałby w przyszłości stworzyć teleport. jak wychować genialne dziecko? Jak dostrzec u dziecka wyjątkowy talent? I jak stymulować jego rozwój i pielęgnować indywidualizm? Rozmawialiśmy na ten temat z Angeliką Talagą, Intelektualny Rozwój Dzieci.

  Klocki mają wiele zalet - uczą dzieci myślenia przestrzennego, rozwijają twórczość i wyobraźnię. Pomagają również poznawać świat oraz wpływają na rozwój motoryczny maluchów. O ich fenomenie rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z aktorkami: Anną Dereszowską i Anną Czartoryską-Niemczycką.

  Wieczorna kąpiel i masaż dziecka powinny być codziennym rytuałem rodziców. Mama Alberta podczas masażu używa oliwki o zapachu lawendy. Jak mówi, ten zapach uspokaja jej synka. Jak zapachy wpływają na rozwój dziecka? Kiedy zaczyna je rozpoznawać? Co wpływa na to, że dziecko jeden zapach lubi, a drugiego nie toleruje? Gościem Dzień Dobry TVN była Marta Siembab, senselier.

  Wieczorna kąpiel niemowlęcia powinna być czynnością wyciszającą i budującą więź z rodzicem. Jak kąpać malucha, by czuło się bezpiecznie? Jak dotyk rodzica działa na dziecko? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy fizjoterapeutę Pawła Zawitkowskiego.

  Jednoczesna stymulacja zmysłów wzroku, słuchu, zapachu, dotyku ma dobroczynny wpływ na rozwój dziecka. Dzięki temu poznaje ono świat w sposób kompleksowy. Więcej o stymulacji wielozmysłowej podczas masażu malucha powiedziała w Dzień Dobry TVN psycholog i ekspert Johnson's Justyna Korzeniewska.

  Jak pokazują badania UNICEF-u, liczba otyłych dzieci w Polsce w ciągu ostatniej dekady wzrosła dwukrotnie. Jak temu zapobiec? Jak zachęcić dziecko do uprawiania sportu? Dla Pawła Lewickiego sport jest pasją i sposobem na życie. Czy zaszczepił miłość do sportu również u swojego syna i córki? Zobaczcie, dlaczego w rozwoju dziecka tak ważny jest sport.

  Dla prawidłowego rozwoju płodu niezwykle ważne jest dieta przyszłej mamy. Kobiety w ciąży powinny przyjmować nie tylko kwas foliowy i witaminy grupy B, ale ich dieta powinna być bogata w cholinę. Co to takiego i w jakich produktach można ją znaleźć? Jak na organizm dziecka w łonie matki wpływa niedobór choliny? Gościem Dzień Dobry TVN był ginekolog i położnik prof. Romuald Dębski.

  Bohaterka cyklu Słodki ciężar Kinga Szczerbicka jest już w 34-35 tygodniu ciąży. Od ekspertów dowiedzieliśmy się, jak w tym okresie rozwija się dziecko, w szczególności, który z układów jest coraz lepiej rozwinięty i jakie zmiany następują u przyszłej mamy.

  Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego wynika, że mózg jest plastyczny i, by go rozwijać, musimy go ciągle stymulować. O to, w jaki sposób to robić od najmłodszych lat zapytaliśmy gości Dzień Dobry TVN: Angelikę Talagę zajmującą się intelektualnym rozwojem dzieci, psychologa Leona Ciechanowskiego i autora książek dla dzieci Grzegorza Kasdepke. Dowiedzieliśmy się, na czym polega stymulacja brudem.

  Zgodnie z reformą obecnego rządu sześciolatki zostają w przedszkolach, jednak rodzice mają prawo posłać je do pierwszej klasy. Gości Dzień Dobry TVN: psychologa i psychoterapeutę z „Pracowni Dialogu” Katarzynę Semczuk-Dembek oraz nauczycielkę Monikę Sonecką zapytaliśmy o to, jakie umiejętności powinien posiadać sześciolatek, by w szkole dać sobie radę i jak je zweryfikować.

  Niestety coraz więcej dzieci spędza swój wolny czas przed komputerem lub z komórką i tabletem w rękach. Osobami współodpowiedzialnymi za taki stan rzeczy są rodzice, którzy podsuwają dzieciom urządzenia mobilne w chwili, gdy muszą zająć się własnymi sprawami. Z gośćmi Dzień Dobry TVN: psychologiem dziecięcym Martą Żysko-Pałubą i ekspertem Fundacji Dzieci Niczyje Lucyną Kicińską zastawialiśmy się, jak oderwać dzieci od urządzeń elektronicznych. Dowiedzieliśmy się również, jaki wpływ na dziecko ma długie korzystanie z multimediów.