rozwój dziecka

  rozwój dziecka

  Nocny wypoczynek ma niebagatelny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka, w tym także na kondycję jego mózgu. Naukowcy z University of Maryland odkryli, że niedobory snu u najmłodszych mogą prowadzić do poważnych szkód.

  Płacz to naturalna reakcja. Małe dzieci w ten sposób wyrażają swoje emocje i sygnalizują, że coś jest nie w porządku. Specyficznym jego rodzajem jest tzw. purpurowy płacz. Co oznacza? Jak go rozpoznać i czy powinien niepokoić rodziców?

  Zabawa klockami nie tylko rozwija zdolności manualne dziecka, lecz i twórcze myślenie. Dlaczego warto pobudzać kreatywność? Co ona daje maluchowi? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Przemysławem Staroniem, psychologiem, autorem książek, Nauczycielem Roku 2018.

  Chyba każdy rodzic choć raz usłyszał pytanie, które wprawiło go w zakłopotanie. Jednak wcale nie trzeba być fizykiem, by udzielić na nie odpowiedzi.

  Huggy Wuggy to pluszowa przytulanka zyskująca popularność wśród wielu dzieci na całym świecie. "Miłośnik przytulania" stanowi jednak niebezpieczeństwo. Na czym polega? Przed czym przestrzegają pedagodzy?

  Dzieci, które mają tego rodzaju trudności najprawdopodobniej zmagają się z dyspraksją. Czym jest ta przypadłość?

  Mama wyznała, że ubiera swojego syna wyłącznie w rzeczy o neutralnych kolorach. Internauci skrytykowali jej decyzję.

  Chemikalia mogą mieć wpływ na nasze zdrowie. Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców ze Szwecji pokazują, że kontakt z nimi może zaburzać również rozwój dzieci. Maluchy, których matki w czasie ciąży były narażone na kontakt z chemicznymi zanieczyszczeniami, wolniej uczą się mówić.

  Mariusz Szczygieł dziś jest niezwykle cenionym reportażystą, który swoją drogę w tym kierunku zawodowym rozpoczął już jako nastolatek. Okazuje się, że prowadził wówczas w zeszycie skrupulatne zapiski dotyczące bieżących wydarzeń. Teraz opowiedział o tym w Dzień Dobry TVN.

  Zabawa lalkami jest nieodłącznym elementem dziecięcych aktywności. Maluchy czeszą im włosy, przebierają, karmią i dbają o nie. Wchodzą też w różnego rodzaju role, udając, że lalka jest mamą, nauczycielką czy też panią w sklepie. Jak dowiedli naukowcy, zabawa lalkami rozwija wiele umiejętności interpersonalnych. W Dzień Dobry TVN opowiedziały o tym Marielle Tourel, specjalistka z zakresu rozwoju dzieci oraz Lara Gessler, mama półtorarocznej Neny.

  Pandemia koronawirusa nie zwalnia tempa. Związany z nią stres rodziców i izolacja społeczna obijają się negatywnie na zdolnościach rozwojowych najmłodszych - wynika z badań naukowców z Advanced Baby Imaging Lab na Brown University. Czy możemy temu zapobiec?

  Dzieci mają bujną wyobraźnię. Czasem zdarza się, że mijają się z prawdą. Jak rozpoznać kłamstwo i rozmawiać o nim dzieckiem? Na ten temat z Sonią Michalik, psychologiem dziecięcym rozmawiała dziennikarka serwisu dziendory.tvn.pl Katarzyna Oleksik.

  Dzieci uwielbiają dostawać nowe zabawki. Wbrew pozorom takie rozpieszczanie malucha nie musi się wiązać z dużymi wydatkami. Kreatywne zabawki można wykonać samemu w domu. Jak to zrobić? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Ewą Wojtan, blogerką i pisarką.

  Nadeszła jesień, pogoda za oknem nie rozpieszcza, a my większość czasu mamy ochotę spędzać w domu pod kocem. Niestety dzieci potrzebują ruchu i to najlepiej w formie zabawy. Jak więc połączyć przyjemne z pożytecznym? O tym opowiedziały nam Anna Nowak oraz doktor Aleksandra Piotrowska, psycholog.

  Drobny podarunek może pomóc dziecku w prawidłowym rozwoju

  Szerzenie tolerancji nie jest wcale łatwym zadaniem. Literatura pozostaje w tej kwestii nieugięta i promuje człowieka bez podziałów i oceniania. Szczególne znaczenie mają tu książki adresowane do młodych ludzi, którzy dopiero poznają świat.

  Dzień Kropki to niezwykłe święto. Jego celem jest rozbudzenie w dzieciach kreatywności, a także wzmocnienie ich pewności siebie. W Polsce święto zyskało popularność dzięki Jolancie Okuniewskiej, nauczycielce z Olsztyna.

  Początek roku szkolnego to trudny czas także dla tych dzieci, które po raz pierwszy pójdą do przedszkola. Jak przygotować malucha na ten dzień? Co zrobić, aby ułatwić mu adaptację w nowym miejscu? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Edytą Pazurą, mamą trójki dzieci oraz pedagogiem, dr Moniką Just.

  Znalezienie dobrego obuwia dla dziecka nie jest takie proste. Na co zwrócić uwagę podczas zakupów? W jakim obuwiu dziecko powinno chodzić w domu, a może w ogóle go nie potrzebuje? Wszelkie wątpliwości na ten temat rozwiewa Rita Calderaro-Poczmańska, fizjoterapeutka.

  Samodzielne siadanie jest bardzo ważne dla każdego dziecka. Nie jest, co prawda, tak znaczące, jak raczkowanie czy stawianie pierwszych kroków, jednak dzięki temu maluch może spojrzeć na świat z innej perspektywy. Kiedy dziecko zaczyna siadać? Kiedy powinniśmy mu pomóc, a kiedy pozwolić działać samodzielnie?

  Wchodzenie w dorosłość nie jest proste, zwłaszcza dla młodych ludzi, którzy wychowywali się w domu dziecka. Aby ułatwić im start fundacja CHCEmisie stworzyła tzw. mieszkanie treningowe. Wychowankowie Ośrodka Wspomagania Dziecka i Rodziny w Kołaczkowie, którzy w nim zamieszkają będą się uczyć samodzielnego życia.

  Jak zrobić tablicę manipulacyjną? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców, którzy poszukują idealnej zabawki dla dziecka. Jak się okazuje, zwykła tablica z narzędziami i przedmiotami użytku codziennego może dać maluchom o wiele więcej radości niż wyszukane zabawki ze sklepu. Co warto zatem na niej umieścić? I o czym należy pamiętać?

  W polskim systemie oświaty dzieci w wieku 3–6 lat mogą uczęszczać do przedszkola. Najczęściej udają się tam 4-latki. Maluchy w tym wieku nabyły już podstawowe umiejętności i ruszają do placówki przedszkolnej, aby je doskonalić i uczyć się nowych rzeczy. Zatem co powinien umieć 4-latek?

  Wielu rodziców zastanawia się, w jakim wieku posłać dziecko do przedszkola. Czy warto inwestować w zajęcia dodatkowe? Jak znaleźć dla malucha równowagę między nauką a zabawą? O tym mówił w naszym programie dr Mikołaj Marcela - pisarz i nauczyciel akademicki, współautor książki pt. "Jak zapewnić swojemu dziecku najlepszy start".

  Rodzice, którzy szukają nosidełka dla swojego dziecka nie mają łatwego zadania. Rynek oferuje im różnego rodzaju akcesoria, które mają przede wszystkim pozwolić na bezpieczne przemieszczanie się z dzieckiem. Czy faktycznie tak jest? Na co zwrócić uwagę przy zakupie nosidełka, a może zamiast niego wybrać chustę? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Pawłem Zawitkowskim, fizjoterapeutą.

  Każdy rodzic z niecierpliwością czeka na moment, w którym jego pociecha wypowie swoje pierwsze słowo. Wydarzenie to należy do najbardziej przełomowych chwil w rozwoju małych dzieci. W programie rozmawialiśmy o tym, kiedy maluchy zaczynają mówić i jakie są etapy rozwoju ich umiejętności.

  Ojciec w życiu dziecka jest niezwykle ważny. Jego rola polega między innymi na dawaniu poczucia bezpieczeństwa, budowaniu tożsamości i motywowaniu do działania. Co się zatem dzieje z psychiką dziecka, kiedy ojciec znika? Jak ten brak wpływa na dalsze losy młodego człowieka? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN psycholog Magdalenę Chorzewską.

  Rodzicom wydaje się, że zabawa tabletem lub smartfonem rozwija małe dzieci. Okazuje się, że jest to tylko złudzenie. Jak zatem urządzenia multimedialne wpływają na nasze pociechy? Czym je zastąpić? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN psycholog dziecięcą Justynę Korzeniewską.

  Dlaczego dzieci nie przesypiają całej nocy? Czy można dziecko tego nauczyć? Jak dostosować się do rytmu dobowego dziecka? O komentarz w studiu Dzień Dobry TVN poprosiliśmy fizjoterapeutę Pawła Zawitkowskiego, autora wielu publikacji na temat wspomagania rozwoju dziecka.

  Do ośrodka Tuli Luli trafiają dzieci w wieku od 3 dni do roczku, które zostały porzucone przez rodziców. Tu jednym dzieckiem opiekują się trzy osoby. W Dzień Dobry TVN gościliśmy pomysłodawczynię placówki psycholog Jolantę Kałużną. Kim są osoby, które pracują w ośrodku Tuli Luli? Jak ważne dla porzuconych dzieci jest tulenie? Czym różnią się zachowania dzieci przytulanych od tych, które nie zaznały ciepła od najbliższych? Kim są osoby, które pracują w ośrodku Tuli Luli?