Jak rozmawiać z dziećmi o ich zawodowej przyszłości? "Badania mówią, że 16 razy w życiu zmienią profesję"

Autor:
Katarzyna
Lackowska
„Moje dziecko nie wie co chce robić w życiu”

Nastolatkowie, mimo młodego wieku, stają już przed wieloma ważnymi wyborami. Decyzje dotyczące liceum i kierunki studiów w pewnym sensie zdefiniują ich późniejsze życie. Jak pomóc dziecku i jak rozmawiać z nim o przyszłości? Czym jest mapa karier? O tym w Dzień Dobry TVN mówili Edyta Plich, doradczyni edukacyjna oraz Marcin Józefaciuk, nauczyciel i prowadzący program "Nastolatki rządzą kasą".

Mapa kariery - co to jest?

O tym, że dzisiejszy świat pędzi jak szalony, nie trzeba nikogo przekonywać. Młodzi ludzie właściwie już w szkole podstawowej muszą podejmować decyzje, które zaważą na całym ich dorosłym życiu, a wybór nie jest prosty.

- Jest tak, że wszyscy uczą się tego samego, w takiej samej dawce i nagle w 8. klasie nie mogą zdecydować się na klasy ogólne w liceum - zaznaczyła Edyta Plich. - Młodzi ludzie nie wiedzą, co wybrać. Widzą infuencerów, oglądają seriale i z tego czerpią wiedzę na temat poszczególnych zawodów. Dlatego polecam spotkanie z doradcą zawodowym - dodała gościni Dzień Dobry TVN.

Jak zaplanować swoją przyszłość zawodową? Jednym ze sposobów jest z pewnością mapa karier. - To świetne narzędzie, które pomaga znaleźć preferencje. Są filtry, które jasno pokazują, jak nasze zainteresowania i pasje mogą przełożyć się na to, co mogą robić w przyszłości - wyjaśniła ekspertka. - Trzeba też pamiętać, że w żaden sposób nie wybieramy raz na zawsze - podkreśliła doradczyni edukacyjna.

- Prawda jest taka, że w tym momencie przygotowujemy nasze dzieciaki do zawodów, które w tym momencie nie istnieją - przyznał Marcin Józefaciuk. - Fajne jest to, że każda szkoła podstawowa musi mieć tzw. SZOK - szkolny ośrodek kariery, w których nauczyciele są w stanie pokazać dzieciakom, w którą stronę powinny się rozwijać- zaznaczył nauczyciel.

Jak rozmawiać z dzieckiem o wyborze zawodu?

Oczywiście nie tylko szkoła jest miejscem, które powinno ukierunkować młodego człowieka i pomóc w wyborze ścieżki zawodowej. Ogromna odpowiedzialność spoczywa też na rodzicach. Jak pomóc swojemu dziecku dokonać właściwego wyboru?

- To nie jest pojedyncza rozmowa na zasadzie "usiądź, powiedz mi, kim chcesz być, będziemy rozmawiać na temat twojej przyszłości" - podkreślił Marcin Józefaciuk. - Poobserwuj to dziecko, zobacz, czym się interesuje, pozwól mu próbować różnych rzeczy - radził. - Zacznijmy być przykładem dla naszych dzieci - apelował prowadzący program "Nastolatki rządzą kasą".

Co zrobić, kiedy dziecko wprost mówi "nie wiem, co chcę w życiu robić"?

- To jest naturalne. Chodzi o to, żeby budować na naszych zasobach i na tym, w czym jesteśmy dobrzy - tłumaczyła Edyta Plich. - Badania mówią, że oni wielokrotnie w życiu zmienią profesję, dla nas to jest niewyobrażalne - wskazała. - Często zastanawiamy się "gdzie będę dużo zarabiać", to nie jest dobre pytanie. Ważne, żeby zastanowić się, co mnie pasjonuje, w czym jestem dobry - podsumowała doradczyni edukacyjna.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Lackowska

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości