Nie od dziś wiadomo, że najlepszy sposób na naukę to edukacja przez zabawę. Współczesne zabawki edukacyjne to świetne uzupełnienie dla wiedzy zdobywanej na co dzień w przedszkolu czy szkole. Dzięki nim dzieci mogą nauczyć się literek, ćwiczyć logiczne myślenie czy utrwalać tabliczkę mnożenia.
Jednak zabawki edukacyjne to pojęcie zarezerwowane nie tylko dla dzieci starszych. Rynek obfituje w wiele ciekawych propozycji nawet dla kilkutygodniowych maluchów. Na każdym etapie życia i rozwoju dzieci mają więc możliwość czerpania radości z nauki, dzięki odpowiedniemu doborowi zabawek edukacyjnych.
Zabawki edukacyjne dla niemowląt – jakie warto wybrać?
Nie jest prawdą, że zabawki edukacyjne dla dzieci najmłodszych, nawet kilkutygodniowych, nie mają sensu. Niemowlęta nie tylko jedzą lub śpią. Wzrok malucha już po dwóch tygodniach od narodzin staje się ostry, a sam malec potrafi wyróżnić kilka barw – kolor pomarańczowy, czerwony, zielony i żółty. Ostrości nabiera także słuch dziecka. Tak więc edukacyjne zabawki dla niemowląt powinny mieć za zadanie rozwijać trzy zmysły – wzrok, słuch oraz dotyk. W tym okresie warto zawiesić nad łóżeczkiem karuzelę z pozytywką lub girlandę z kolorowymi balonikami. Natomiast pod koniec drugiego miesiąca życia niemowlę potrafi już utrzymać w rączce przedmiot i przypatrywać mu się. Jest to sygnał, że dobrze podarować dziecku różnego rodzaju grzechotki. Maluch do trzeciego miesiąca życia upodoba sobie także z pewnością zabawki w kontrastowych barwach czy przemieszczające się na ścianie cienie rzucane przez projektor. Po upływie trzeciego miesiąca życia warto zaopatrzyć się w specjalną matę. Pomoże ona maluchowi nie tylko obracać się, ale z racji tego, że maty to zabawki edukacyjne o charakterze interaktywnym – zachęci niemowlę do poznawania świata. Świetnymi zabawkami edukacyjnymi dla półrocznego dziecka okażą z pewnością wszelkiego rodzaju gryzaki czy pierwsze książeczki. Z każdym kolejnym miesiącem maluch będzie coraz bardziej wymagający, więc zabawki edukacyjne dla rocznego dziecka będą musiały pobudzać coraz więcej bodźców.
Najlepsze zabawki edukacyjne dla 2-latka
Warto wykorzystać, w przypadku dziecka dwuletniego, fakt, że malec coraz lepiej radzi sobie pod względem motorycznym. Dlatego świetnymi zabawkami edukacyjnymi dla 2-latka okażą się wszelkiego rodzaju "pchacze", za którymi dziecko będzie chodziło. Można tu wymienić chodziki czy wózki dla lalek. Nie należy także zapominać o tym, by zabawki pobudzały malucha intelektualnie. Dużą popularnością cieszą się nadal drewniane zabawki edukacyjne, dlatego warto połączyć dwie powyższe kwestie i wybrać dla dziecka drewniane liczydło, literki z drewna, figurki geometryczne, klocki lub domino. Dzięki nim dwulatek nie tylko będzie ćwiczył swoją pamięć, ale pozna także podstawy czytania, liczenia oraz zgłębi wiedzę na temat kształtów.
Jakie zabawki edukacyjne wybrać dla przedszkolaka? Co spodoba się 3-latkowi, 4-latkowi czy 5-latkowi?
U przedszkolaka nadal warto stosować zasadę nauki poprzez zabawę. Zastosowanie zabawek edukacyjnych u 3-latka, 4-latka czy 5-latka zaprocentuje w przyszłości. Na rynku znaleźć można całą masę pobudzających do logicznego myślenia czy utrwalających wiedzę zabawek edukacyjnych. Wystarczy wspomnieć tutaj gry planszowe, klocki, memory, puzzle czy różnego rodzaju łamigłówki. Dzięki nim dzieci nauczą się przewidywania, rozwiną wyobraźnię przestrzenną, poszerzą zasób słów, poznają nowe literki i przygotują się do nauki czytania. Dobry pomysł na zabawki edukacyjne dla przedszkolaka to także wszelkie zabawki pozwalające odgrywać rolę. Dzieci uwielbiają wcielać się w przedstawicieli różnych zawodów. Można zatem dla dziecka w tym wieku wybrać np. zestaw fryzjerski, kuchnię, kasę sklepową, narzędzia czy zestaw małego lekarza.
Zabawki edukacyjne dla dziecka szkolnego. Co wybrać dla 6-latka, 7-latka czy 10-latka?
Dziecko starsze, w wieku szkolnym, dysponuje już z pewnością dużą liczbą zabawek. Jego półki obfitują w puzzle, klocki, samochody czy lalki. Jakie zatem zabawki edukacyjne wybrać dla 6-latka, 7-latka, 8-latka lub 10-latka? Przede wszystkim takie, które rozwiną jego wiedzę i umiejętności oraz będą zgodne z zainteresowaniami coraz bardziej wymagającego już dziecka. Świetnym pomysłem dla młodego człowieka w tym wieku okażą się tematyczne edukacyjne gry planszowe, dzięki którym dziecko podczas zabawy pozna przyrodę, geografię czy historię. Równie interesujące będą zestawy zachęcające dziecko do eksperymentowania czy konstruowania, dzięki którym zbuduje np. baterię ekologiczną. Dobrym wyborem okażą się także zabawki edukacyjne poszerzające wiedzę dziecka na temat zasad gramatycznych, ortografii czy słownictwa. Mogą to być gry i quizy nie tylko związane z językiem polskim, ale też obcym, np. angielskim. Za sprawą zabawek edukacyjnych dla dziecka szkolnego przemycić można również to, co nie sprawia na co dzień uczniowi przyjemności czy powoduje trudność, np. grę utrwalającą tabliczkę mnożenia. Poprzez zabawę dziecko będzie miało okazję opanować konfiguracje liczb bez konieczności tradycyjnego uczenia się na pamięć lub bezmyślnego powtarzania.
Zobacz także:
- Na świat przyszedł gigantyczny noworodek. Ile waży? Szpital zbiera pieniądze na większe ubranka
- Taki poród zdarza się raz na 100 tys. przypadków. "Niektórzy to są w czepku urodzeni"
- Matka udawała martwą, żeby sprawdzić reakcję dziecka. Nieoczekiwany obrót spraw
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Evgeniia Siiankovskaia/Getty Images