Czy bunt 2-latka ma związek z zachowaniem jednego z rodziców? Naukowcy mają nowe ustalenia

dziewczynka, która płacze
Skąd się bierze bunt 2-latka?
Źródło: LSOphoto/Getty Images

Bunt dwulatka to etap w rozwoju dziecka, który wielu rodzicom daje mocno w kość. Badacze z King's Collage postanowili sprawdzić, czy pojawia się u wszystkich dzieci i co przyczynia się do jego wystąpienia. Wnioski, do których doszli mogą zaskakiwać.

Co to jest bunt dwulatka?

Bunt dwulatka to szczególny okres w rozwoju dziecka. Najczęściej pojawia się między 18. a 36. miesiącem życia malucha. W tym czasie dziecko bardzo dobitnie akcentuje swoją odrębność. Uczy się komunikować z rodzicami, a także próbuje nowych rzeczy. Ten okres ma też swoją mniej przyjemną stronę. Bardzo często maluchy w okresie buntu stają się wyjątkowo niegrzeczne. Do tego potrafią zrobić rodzicom z byle powodu.

Co wpływa na rozwój dziecka?

Co wpływa na rozwój dziecka?

dziecko
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak wspomagać rozwój ruchowy malucha?
Jak wspomagać rozwój ruchowy malucha?
Bawimy się we… wspomaganie rozwoju ruchowego malucha
Bawimy się we… wspomaganie rozwoju ruchowego malucha
Wpływ tańca na rozwój dziecka
Wpływ tańca na rozwój dziecka
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?

Choć taka "faza" w rozwoju dziecka jest całkowicie normalna i rodzice muszą po prostu zacisnąć zęby i ją przeczekać, to zdaniem badaczy jej przebieg ogromne znaczenie ma zachowanie ojca. A konkretnie to, jak traktował on dziecko w pierwszych miesiącach życia.

Bunt dwulatka. Czy za jego wystąpienie odpowiada ojciec?

Do takich wniosków doszli naukowcy z Instytutu Psychiatrii, Psychologii i Neuronauki londyńskiego King's Collage. Badacze są zdania, że między niepokojami, które odczuwają ojcowie tuż po narodzinach dziecka, a buntem 2-latka istnieje związek. Na potrzeby badania naukowcy przygotowali specjalne ankiety wypełniło jej 901 ojców i 939 matki. Uczestnicy mieli w 20. stopniowej skali ocenić swój poziom stresu, poczucia utraty kontroli i obciążenia codziennymi problemami (wskazanie wartości powyżej 10. było uznawane za wysokie).

Wyniki ankiet pokazały, że ok. 7 proc. ojców w trzech pierwszych miesiącach po przyjściu dziecka na świat zmagało się z silnym stresem. Co ciekawe, u 10. proc. badanych poziom stresu wrastał ok. 2. roku życia dziecka. Naukowcy są zdania, że napięcie, z którym mierzą się ojcowie przekłada się na zachowanie dziecka. Maluchy, których ojcowie nie potrafi sobie poradzić z napięciem i stres, które towarzyszyło narodzinom dziecka, znacznie częściej przejawiały problematyczne zachowania, a także buntowały się przeciwko rodzicom.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości