Potrójny stres
Badanie przeprowadzone przez amerykański portal todaymoms.com wykazało, że wśród ponad 7 tysięcy ankietowanych matek, najbardziej zestresowane są te, które maja pod opieką troje dzieci. Wyniki testu nie pozostawiały złudzeń - potrójne mamy były najbardziej podatne na trudne sytuacje i poddane największej presji. Co ciekawe, 60 procent badanych stwierdziło, że bardziej stresuje je wychowywanie córek niż synów, zaś 46 procent twierdzi, że to ich partnerzy przyczyniają się do nerwowych sytuacji bardziej, niż ich pociechy. Ponadto z badań wynika, że poczwórne matki są o wiele bardziej odporne na stres, prawdopodobnie ze względu na fakt, iż mają już opracowany system opieki nad większą gromadką pociech, przez co są dla siebie nieco bardziej wyrozumiałe.
Co wpływa na rozwój dziecka?
Poza argumentami wynikającymi z badań powód stresogenności potrójnego rodzicielstwa może być dość prozaiczny – po narodzinach kolejnej pociechy mamy orientują, że mają tylko jedną parę rąk do zaopiekowania się aż trójką małych ludzi. Trzecie dziecko, zwykle to najstarsze, musi często szybko nauczyć się samodzielności, a mama - jeszcze większej podzielności uwagi.
Jak poradzić sobie z trójką dzieci?
Choć gospodarowanie czasem, gdy ma się pod opieką kilkoro dzieci, jest wyjątkowo trudne, warto zastanowić się, w jaki sposób można łatwo ułatwić sobie codzienne obowiązki...
W ramach możliwości spróbuj robić jedne duże zakupy raz w tygodniu, gotuj od razu większość ilość jedzenia, porcjuj i zamrażaj na nadchodzący tydzień. Podobną zasadę można zastosować w przypadku prania, czy porządków. Niech każdy w domu ma obowiązki dostosowane do swoich możliwości. Starsze dzieci mogą już same zapanować nad swoimi zabawkami, a partner może być odpowiedzialny na przykład za sprzątanie łazienki i prasowanie. Planowanie poszczególnych obowiązków w konkretne dni może dać poczucie panowania nad domowym chaosem.
Spróbuj nosić dziecko w chuście. Ta metoda jest coraz popularniejsza, bo dzięki niej będziesz miała dwie wolne ręce. Rozwiązanie wydaje się oczywiste, ale nadal wiele mam obawia się, czy ta metoda noszenia maluszka sprawdzi się w praktyce. Warto przekonać się, czy tobie będzie to odpowiadać.
Nie musisz być perfekcyjna. Nakładanie na siebie zbyt dużej presji może być przytłaczające, a na dłuższą metę - szkodliwe dla naszej psychiki. Nikt nie jest idealny, a opieka nad gromadką dzieci, "ogarnianie" domu i niekończąca się lista codziennych obowiązków to praca na pełen etat. Zastanów się, co jest dla ciebie priorytetem, dawaj z siebie wszystko, ale nie krytykuj samej siebie za każde potknięcia. Jesteśmy tylko ludźmi.
Zadbaj o swoje granice i własny dobrostan. To może być bardzo trudne, jednak każda mama potrzebuje, choć chwili wytchnienia. Choć wydaje się to oczywiste – głodna i niewyspana nie będziesz miała siły na nic. W wirze obowiązków domowych łatwo zapomnieć o podstawowych sprawach. Jeśli nie jesteś już w stanie czegoś zrobić, nie bój się prosić o pomoc.
Wiele mam nadal ma obawy przed zwróceniem się do babci, przyjaciółki, cioci czy niani. Wsparcie z zewnątrz nie świadczy o twojej słabości, wręcz przeciwnie – pozwoli ci zadbać o siebie. Jeśli dzieci są już na tyle duże, że mogą zająć się sobą, ustal z partnerem czas "tylko dla siebie", kiedy on zadba o bezpieczeństwo pociech.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak poznać dziecko z nowym partnerem? O tym opowiedziały doświadczone mamy
- Mama pokazała obowiązki 10-letniego syna. Chłopiec wiedział, jak je sobie ułatwić. "To jest genialne"
- To imię nadano zaledwie 100 dziewczynkom w Polsce. Składa się tylko z trzech liter
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło: mamadu.pl
Źródło zdjęcia głównego: Getty/Halfpoint Images