Jak poznać dziecko z nowym partnerem? O tym opowiedziały doświadczone mamy

Autor:
Nastazja
Bloch
Kiedy poznać dziecko z nowym partnerem?
Kiedy poznać dziecko z nowym partnerem?Dzień Dobry TVN
wideo 2/18

Nowy partner to wyzwanie i dla nas i dla naszego dziecka. Jak ich ze sobą poznać? Kiedy to zrobić? O tym opowiedziały nam Olga Legosz, specjalistka od HR i influencerka, Odeta Moro, dziennikarka oraz Marzena Mawricz, psycholożka.

Kiedy poznać dziecko z nowym partnerem?

Wiele małżeństw i długoletnich związków, mimo posiadania potomstwa, podejmuje decyzję o rozstaniu. Najważniejsze dla rodziców jest jednak dobro dziecka. Co robić, gdy po czasie poznajemy drugą połówkę? Czy nowy partner powinien zastępować ojca? A przede wszystkim, jak wprowadzić go do świata malucha, by ten nie czuł się przytłoczony?

- Ja to zrobiłam dwa razy i moja rada jest taka, żeby się tym specjalnie nie przejmować. Nadajemy tej aktywności zbyt dużej atencji. Nasze dziecko poznaje partnera w neutralnym miejscu. I mówię, że to jest mój przyjaciel. Ja jestem zwolennikiem, żeby dziecka nie informować, tylko z dzieckiem rozmawiać. To następuje krok po kroku. Mija czas, który spędzamy razem, ten związek się rozwija. A my często demonizujemy rolę partnera, myśląc, co to będzie, gdy związek się rozpadnie - powiedziała Olga Legosz.

- Też jestem zwolennikiem rozmowy, ale pewne rzeczy przychodzą naturalnie. Jak ktoś staje się elementem środowiska, w którym funkcjonujmy, to się przyzwyczajasz – powiedziała Odeta.

Zdaniem psycholog, najpierw najlepiej spotkać się z partnerem i dziećmi na neutralnym gruncie, poza domem. W ten sposób dziecko nie będzie obawiało się, że ktoś wkracza na jego teren. Dla malucha poznawanie nowej osoby to zawsze wydatek energetyczny, czasem lęk, jak ta osoba się zachowa. Co więcej, na początkowym etapie znajomości warto powiedzieć dziecku, że to kolega. Starszemu, np. 8-10-latkowi, że to ważna dla nas osoba. To nie będzie przekłamanie. Ponadto podczas spotkania obserwujmy, czy mężczyzna jest gotowy na relację z dzieckiem, czy się z nim bawi, czy wpada szybko w zniecierpliwienie, złość. Zaprośmy nowego partnera do domu, dopiero wtedy, gdy jesteśmy pewne, że chcemy się z nim związać. Gdy my dobrze się z nim czujemy. 

Życie z dziećmi i nowym partnerem pod jednym dachem

Poinformowanie dziecka o nowym "przyjacielu" to jedna z najtrudniejszych rozmów, jaka ciąży na rodzicu. Kolejny krok to wspólne życie pod jednym dachem. Czas, kiedy obcy sobie ludzie poznają swoje przyzwyczajenia, bywa trudny.

- Poinformowanie to jest jeden krok, a potem bardzo długi proces nauki funkcjonowania ze sobą. Trzeba nauczyć się chodzić swoimi ścieżkami. Ciekawy jest też pierwszy etap obwąchiwania. Potem jest etap "lubimy się", potem zaczyna się relacja, która staje się niebezpieczna dla mnie, czyli knucie - dodała Odeta Moro.

 - W tych trójkątach budujemy sojusze, to jest naturalne. Nie można demonizować, tylko podążać za uczuciami i emocjami. Trzeba jasno podkreślić, że wybór partnera należy do matki, nie do dziecka. Jeśli kobieta jest spokojna, to daje też poczucie bezpieczeństwa dziecku - podsumowała Marzena Mawricz, psycholożka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego:  Paweł Wodzyński/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości