Nie ma jednej złotej recepty na to, jak nauczyć dziecko chodzić. Każde nabywa umiejętności samodzielnego stawiania kroków w innym czasie i na różne sposoby ten sukces osiąga. Jedne uczą się metodą prób i błędów, inne dzięki gadżetom, które ten proces nieco ułatwiają. O czym pamiętać, kiedy dziecko się uczy chodzić? Oto kilka cennych wskazówek.
Jak zachęcić dziecko do chodzenia?
Rozwój dziecka, zanim skończy ono rok, jest jak krok milowy w jego osiągnięciach. To właśnie w tym czasie nabiera najwięcej umiejętności. Tuż po ich opanowaniu przychodzi pora na kolejną, czyli naukę chodzenia. Ta trudna sztuka wymaga od malucha wiele wytrwałości. Najpierw bowiem uczy się raczkować, potem wstawać, chodzić przy meblach, by w końcu pokonać pewną odległość w pełni samodzielnie.
Dzieci
Ćwiczenie z dzieckiem chodzenia na siłę może sprawić, że maluch będzie taki trening kojarzył z przykrym obowiązkiem, a nie czystą przyjemnością. Zdecydowanie lepszym posunięciem będzie zorganizowanie przestrzeni w pokoju dziecka tak, aby malec mógł ten teren samodzielnie, ale bezpiecznie odkrywać. Należy więc zabezpieczyć kanty mebli oraz umieścić w gniazdkach elektrycznych specjalne zaślepki. Potem wystarczy rozłożyć zabawki w różnych punktach pokoju i pozwolić, aby sam do nich dotarł. Maluch na pewno dołoży wielu starań w drodze do upragnionego celu, a tym samym zaangażuje do pracy wiele mięśni, których będzie potem używał do samodzielnego chodzenia. Ponadto poprawi także swoją koordynację ruchowo-wzrokową.
Pediatrzy często podkreślają także, że w chodzeniu nie pomogą maluszkowi buciki. Powinien on jak najczęściej ćwiczyć na bosaka. W swobodnym przemieszczaniu się pomoże natomiast na pewno komfortowe, nieograniczające ruchów ubranko.
Kiedy dziecko powinno zacząć chodzić?
Rodzice małych dzieci często tak bardzo nie mogą doczekać tego ważnego momentu w życiu ich pociechy, że kiedy maluch nie pali się do chodzenia, zaczynają się martwić, że coś jest nie tak. W takiej sytuacji dla pewności warto zasięgnąć opinii pediatry. Wielu z nich często jest zdania, że tego etapu rozwoju nie wolno ponaglać na siłę, a najlepszym rozwiązaniem jest poczekanie, aż maluch sam będzie na to gotowy. U każdego proces ten przebiega w innym czasie, lepiej więc nie porównywać własnej pociechy z rówieśnikami i niepokoić się, gdy ten jest za nimi jeszcze daleko w tyle. Zwykle przyjmuje się, że dzieci rozpoczynają naukę chodzenia między 12. a 18. miesiącem życia.
Rodzice często, poszukując sposobu na to, jak nauczyć dziecko chodzić, podtrzymują je za rączki. To powoduje nienaturalny odruch stawania na palcach, co w przyszłości może powodować wady postawy. Do tego takie działanie zaburza reakcję obronnego podporu w razie upadku. Rodzice, którzy próbują w ten sposób nauczyć dziecko chodzić, robią więcej złego niż dobrego i zwiększają ryzyko urazów, zamiast je minimalizować. Dziecko nie uczy się, jak się asekurować, gdy się potknie. Wie, że zrobią to za nie jego opiekunowie.
Zabawki do nauki chodzenia – czy to dobry pomysł?
Rodzice małych pociech często sięgają po zabawki do nauki chodzenia. Nie wszystkie z nich jednak spotykają się z przychylnością pediatrów czy ortopedów, a wielu z nich sądzi, że nawet prowadzą one do zaburzeń rozwoju psychomotorycznego.
Dotyczy to zwłaszcza chodzików. Wielu specjalistów uważa, że korzystając z nich, maluch źle operuje nóżkami, które zwykle są podkurczone lub wręcz przeciwnie – nadmiernie wyciągnięte, przez co stąpa na palcach zamiast na całych stopach. Dziecko jest w nim zawieszone na kroczu, a stopy, zamiast wykonywać ruch, do którego zaangażowane są mięśnie nóg, jedynie odpychają się od ziemi. Takie zabawki nie uczą też dziecka dobrego wyczucia odległości. Skonstruowane są bowiem tak, że jeśli maluch zbliża się do jakiegoś obiektu, obudowa zatrzymuje je w pewnej odległości od niego. Dzięki temu brzdąc jest bezpieczny, bo się nie uderzy, jednak z drugiej strony nie nabywa zdolności asekurowania się rączkami w razie niebezpieczeństwa. Dziecko nie ma więc możliwości wyszkolenia naturalnych reakcji obronnych w razie utraty równowagi.
Poszukując sposobu na to, jak nauczyć dziecko chodzenia z pomocą zabawek, lepiej więc postawić na pchacze. Dzięki nim maluch nauczy się samodzielnie wstawać i potem podążać za przyrządem, podtrzymując się rączkami i wykonując naprzemienną pracę nóg. Poza tym tego rodzaju zabawki mają często różnego rodzaju akcesoria np. grzechotki, liczydła czy podświetlane lub muzyczne przyciski. Sprawdzą się też szelki, zwłaszcza podczas spacerów na świeżym powietrzu.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Podzieliła się nagraniem z porodu pod prysznicem w sieci. Internauci nie kryją oburzenia
- Rodzina pięcioraczków z Horyńca już w Tajlandii. Co kupili od razu po przyjeździe?
- Kobieta urodziła czworaczki. Od szpitala dostała rachunek, który zwalił wszystkich z nóg
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Prostock-Studio/Getty Images