Zespół Angelmana - co to za choroba? 15 lutego obchodzi międzynarodowy dzień

Dziecko robiące pierwsze kroki
Międzynarodowy Dzień Zespołu Angelmana obchodzony jest 15 lutego - co to za choroba?
Źródło: scyther5/Getty Images
Międzynarodowy Dzień Zespołu Angelmana obchodzony jest 15 lutego od 2013 roku. Obchodzenie tego dnia ma na celu podniesienie świadomości na temat tej rzadkiej choroby układu nerwowego. Jak się objawia i na czym polega?

Chore dzieci

Źródło: Dzień Dobry TVN
Operacja serca w łonie matki
Operacja serca w łonie matki
Badanie USG u dzieci
Badanie USG u dzieci
Dzięki polskim lekarzom zrobił swój pierwszy krok
Dzięki polskim lekarzom zrobił swój pierwszy krok
Polski lekarz od lat pomaga w Rwandzie
Polski lekarz od lat pomaga w Rwandzie
Omikron u dzieci
Omikron u dzieci
Uwaga! TVN: "Choroba pojawiła się z dnia na dzień". WOŚP gra na rzecz okulistyki dziecięcej
Uwaga! TVN: "Choroba pojawiła się z dnia na dzień". WOŚP gra na rzecz okulistyki dziecięcej
Siła dobrych ludzi
Siła dobrych ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce

Międzynarodowy Dzień Zespołu Angelmana

Luty to miesiąc chorób rzadkich, a 15 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Zespołu Angelmana. Jest to choroba genetyczna dotykająca przede wszystkim układu nerwowego. Objawy świadczące o jej istnieniu pojawiają się w pierwszym roku życia. Choroba ta uznawana jest za niedziedziczną. Pierwszy raz została opisana w 1965 roku przez Harrego Angelmana, pediatrę z Warringtonu. Dzieci, które zdiagnozował, nazwał puppet children, czyli marionetkowymi. Pod tym tytułem (Dzieci marionetki) napisał artykuł, w którym przedstawił swoich pacjentów - uśmiechniętych i wykonujących nietypowe ruchy. 

W języku angielskim dzień ten nazywa się International Angelman Day i znany jest pod skrótem IAD. Choroba ta wywołuje opóźnienie intelektualne i rozwojowe, chociaż osoby dotknięte nią żyją tak samo długo, jak osoby zdrowe. Szacuje się, że choroba dotyka 1 na 20 000 dzieci. 

Zespół Angelmana - co to za choroba?

Zespół Angelmana jest spowodowany mikrodelecją 15 chromosomu, jednorodzicielską disomią chromosomu (kiedy nieprawidłowy chromosom pochodzi od obojga rodziców) bądź nieprawidłowym imprintingiem (nieprawidłowości w kodzie DNA). Charakterystyczne cechy tego zespołu wynikają z utraty funkcjo genu UBE3A.

Objawy występujące przy tej chorobie są głównie neurologiczne, takie jak: niepełnosprawność intelektualna, ataksja (zaburzenia ruchów ciała) oraz padaczka, która ujawnia się przed 3. rokiem życia. Osoby chore cierpią na napady śmiechu bez powodu oraz wykonują charakterystyczne ruchy, kojarzone z ruchami marionetek. Ponadto często towarzyszą temu zespołowi konkretne cechy wyglądu jak duże usta, wystający język oraz szeroko rozstawione zęby. Dzieci, u których rozpoznano chorobę, mają różnego rodzaju sensoryzmy, czyli przejawy zaburzeń w odbiorze i przetwarzaniu bodźców zmysłowych, najczęściej przejawiającym się jest fascynacja wodą.

Zespół Angelmana - leczenie

Na Zespół Angelmana nie ma lekarstwa, a leczenie ma charakter podtrzymujący. Osoby te dostają leki przeciwpadaczkowe i często potrzebują fizjoterapii. W przypadku osób, które mają problemy z chodzeniem, stosowane są również szyny. Często stosowane i polecane są zajęcia w wodzie, która bardzo fascynuje osoby z tą chorobą. Potrzebne jest także wsparcie psychologiczne i logopedyczne leczonych osób.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: poradnik zdrowie

Źródło zdjęcia głównego: scyther5/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości