Międzynarodowy Dzień Zespołu Angelmana obchodzony jest 15 lutego od 2013 roku. Obchodzenie tego dnia ma na celu podniesienie świadomości na temat tej rzadkiej choroby układu nerwowego. Jak się objawia i na czym polega?
Co może zaradzić współczesna medycyna?
Kobieta odkryła swoją przypadłość przez przypadek.
Bohater programu "Nie do uwierzenia!" poddał się skomplikowanej operacji, by uniknąć całkowitego zaniku mięśni i tkanek. Skrajnie wychudzony mężczyzna przez lata nie mógł przyjmować stałych pokarmów, bo zapadł na gastroparezę.
Dynamiczny postęp medycyny sprawia, że coraz więcej chorób przestaje być dla pacjentów wyrokiem śmierci. Jednocześnie na świecie wciąż nie brakuje osób, którym lekarze nie potrafią udzielić pomocy. Najlepszym tego dowodem jest historia Kayli Hansen. Bohaterka programu "Nie do uwierzenia!" cierpi na kompleksowy zespół bólu regionalnego, określany też mianem choroby samobójców. W jaki sposób objawia się ta rzadka przypadłość?
Międzynarodowy Dzień Zespołu Angelmana obchodzony jest 15 lutego od 2013 roku. Obchodzenie tego dnia ma na celu podniesienie świadomości na temat tej rzadkiej choroby układu nerwowego. Jak się objawia i na czym polega?
Zespół złamanego serca jest chorobą o ostrym charakterze. Kojarzy się z miłością i uczuciami, jednak nie jest to tylko ból psychiczny, a realna choroba serca. Główną przyczyną może być stres oraz silne emocje, nie tylko negatywne. Jak się objawia i jak się ją leczy?
Dwa i pół roku temu przedstawiliśmy w Dzień Dobry TVN historię Zuzi Machety, dziewczynki cierpiącej na bardzo rzadką chorobę genetyczną - pęcherzowe oddzielanie się naskórka. Jej ciało pokrywało się bolesnymi, niegojącymi się ranami. Dzięki wsparciu 80 tys. osób udało się zebrać 6 mln zł na operację, która dała Zuzi nowe życie. Na czym polegała terapia przeprowadzona w Stanach Zjednoczonych? Kto był dawcą skóry i szpiku kostnego? Czy dłonie dziewczynki zostały zrekonstruowane? Jak obecnie wygląda życie Zuzi i jej rodziny?
16-letnia Martyna Koteluk cierpi na zespół kabuki - rzadką chorobę genetyczną, która obniża napięcie mięśniowe. Przez to porusza się na wózku. Jak to możliwe, że Martyna została zdiagnozowana dopiero w wieku 15 lat, choć ma charakterystyczny dla tej choroby wygląd twarzy? W "Zielonych Drzwiach" Anna Maruszeczko gościła nastolatkę wraz ze swoją mamą, Heleną Horobą i prof. Robertem Śmigielem, który wytłumaczył na czym dokładnie polega schorzenie Martyny.
W Polsce istnieje problem z leczeniem chorób rzadkich. Dlaczego? Czy jest szansa na zmianę? O tym gość Dzień Dobry TVN: przewodniczący Krajowego Forum na Rzecz Chorób Rzadkich ORPHAN Mirosław Zieliński.
W Polsce, aż 2 mln ludzi choruje na choroby rzadkie. Szpitale dysponują odpowiednią aparaturą i lekarzami specjalistami. Wydawałoby się, że nie ma problemów, aby leczyć takich chorych. Niestety rzeczywistość jest inna. Dlaczego osoby chorujące na rzadkie choroby mają ograniczony dostęp do leczenia i jak można im pomóc? O tym w Dzień Dobry TVN Mirosław Zieliński - przewodniczący Krajowego Forum na rzecz chorób rzadkich Orphan i psycholog Dorota Korycińska.