Zespół złamanego serca - kiedy silne emocje powodują realny problem zdrowotny

Kobieta trzymająca się za serce
Zespół złamanego serca - co to za choroba?
Źródło: Tharakorn/Getty Images

Zespół złamanego serca jest chorobą o ostrym charakterze. Kojarzy się z miłością i uczuciami, jednak nie jest to tylko ból psychiczny, a realna choroba serca. Główną przyczyną może być stres oraz silne emocje, nie tylko negatywne. Jak się objawia i jak się ją leczy?

Co to jest zespół złamanego serca?

Zespół złamanego serca nazywany jest w skrócie TTS. Inną jego nazwą jest syndrom takotsubo i kardiomiopatia takotsubo. W obrazie klinicznym łudząco przypomina zawał i polega na nagłym oraz przejściowym zaburzeniu funkcji skurczowej lewej komory serca. Pierwsze opisy choroby pochodzą z 1990 roku z Japonii, gdzie zauważono problemy sercowe wśród kobiet. Podczas echokardiografii oraz angiografii serce, a konkretnie lewa komora, przybierała kształt podobny do dzbana takotsubo, od czego wzięła się nazwa choroby. Nie jest to jeden objaw, a cały zespół stąd też mówi się o syndromie lub zespole - takotsubo lub złamanego serca. 

Zdrowie

Zdrowie

DD_20240108_Fit_rep_REP_napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Zespół złamanego serca - przyczyny

Nazwa jest powiązana z przyczynami powstania choroby. Osoby, u których wykryto objawy tego zespołu często doświadczało dużej ilości stresu, zarówno fizycznego, jak i emocjonalnego. Dodatkowo zauważono, że pacjenci z TTS cierpią na schorzenia psychiatryczne i neurologiczne, a także z ich pogranicza. Badania wskazują, że syndrom może pojawić się u osób doświadczających dużej ilości i silnych emocji, w tym również również pozytywnych. 

Z badań wynika, że najczęściej na zespół złamanego chorują kobiety. Ma to miejsce dziewięć razy częściej niż u mężczyzn, a dodatkowo najczęściej występuje ona po menopauzie oraz wśród kobiet rasy azjatyckiej i kaukaskiej. W związku z tym naukowcy podejrzewają, że przyczyna powstawania choroby może być silnie powiązana z hormonami płciowymi, a konkretnie estrogenem, i ich wpływem na współczulny układ nerwowy, a także reaktywność naczyń wieńcowych. 

Estrogeny mają działanie ochronne na naczynia krwionośne, a obniżający się poziom powoduje dysfunkcję śródbłonków. Dodatkowo mają wpływ na współczulny układ nerwowy i reaktywność naczyń nerwowych. Tłumaczyłoby to większe występowanie choroby u kobiet, zwłaszcza po menopauzie, kiedy w organizmie dochodzi do obniżenia produkcji tego hormonu.

Dodatkowo uważa się, że czynnikami ryzyka mogą być choroby takie jak depresja, uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego oraz obarczenie stresem.

Syndrom Takotsubo, czyli zespół złamanego serca - objawy

Objawy, jak już było wspomniane, przypominają zawał. Ich wystąpienie najczęściej prowadzi do hospitalizacji z powodu nagłego i przejściowego zaburzenia funkcji skurczowej mięśnia sercowego. Pojawia się ból w klatce piersiowej, zmiany w EKG oraz podwyższone stężenie troponin.

W związku z tym, że jednostka ta wciąż nie została dobrze poznana, naukowcy nie są zgodni co do objawów. Badacze japońscy podkreślają, że zaburzenia są przemijające, a naukowcy z Polski na podstawie badań wskazują na stałe i częściowe uszkodzenie mięśnia sercowego lewej komory po przebyciu zespołu.

Leczenie zespołu złamanego serca

Zespół złamanego serca jest rzadką chorobą, a do tego jest równie rzadko wykrywana z powodu niskiego stopnia poznania tejże jednostki. Jeżeli wystąpią objawy choroby osoba jest hospitalizowana, najczęściej z rozpoznaniem zawału serca, w której nie obserwuje się choroby wieńcowej. Jeżeli nie dojdzie do fazy ostrej, to większość objawów ustępuje samoistnie. Jeśli jednak zdarzy się sytuacja, gdzie choroba przejdzie w fazę ostrą mogą pojawić się komplikacje, które leczone są objawowo, ze względu na niski stopień poznania choroby. Najczęściej stosowanymi metodami leczenia są te, które stosuje się przy chorobach wieńcowych i klasycznych zawałach serca.

Powikłania, jakie mogą pojawić się po przejściu zespołu złamanego serca, to: częstoskurcze komorowe, skrzeplina lewej komory oraz pęknięcia lewej komory serca.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości