Który test na COVID-19 wybrać? "Mamy dwa parametry, na które musimy zwracać uwagę"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Darmowe testy na COVID-19 w aptekach. Jak to działa?
Darmowe testy na COVID-19 w aptekach. Jak to działa?
Przewodnik po testach na COVID-19
Przewodnik po testach na COVID-19
Omikron – co o nim wiemy?
Omikron – co o nim wiemy?
Jednoczesne zakażenie koronawirusem i wirusem grypy
Jednoczesne zakażenie koronawirusem i wirusem grypy
Wariant IHU – co o nim wiemy?
Wariant IHU – co o nim wiemy?
Premier Mateusz Morawicki obiecał, że od 27 stycznia w aptece będzie można wykonać test na obecność koronawirusa. Jak to wygląda w praktyce? Ile jest aptek, w których można się przebadać? Marcin Sawicki postanowił to sprawdzić.

Czy w aptece można zrobić test na obecność koronawirusa?

Od 27 stycznia w każdej aptece można bezpłatnie wykonać test na obecność koronawirusa. Niestety w Warszawie takich aptek jest zaledwie kilka. Marcin Sawicki wybrał się do punktu przy ulicy Pańskiej. Czy dużo ludzi chce się przebadać? - Bardzo dużo, z tego względu, że są to testy bezpłatne. W zasadzie realizujemy wszystkie potrzeby bez żadnych zapisów. Największy tłok jest rano i oczywiście wieczorem. Na ten moment dziennie wykonujemy ok. 250 testów - mówił Hubert Klepacki, farmaceuta.

Następnie Marcin Sawicki wybrał się do apteki przy ulicy Siedmiogrodzkiej. Tu również można się przebadać, jednak testy wykonywane są wyłącznie w sobotę i w niedzielę od 9 do 17. Dlaczego tylko wtedy? - Musimy zapewnić bezpieczeństwo pacjentom zdrowym, nie może to być wykonywane w godzinach czynności apteki, dlatego postanowiliśmy spróbować w weekend, bo w sobotę i w niedziele mamy zamknięte, aby się nie mieszali pacjenci chorzy potencjalnie ze zdrowymi - mówiła Martyna Łach, farmaceutka. Na badanie w tej aptece nie trzeba się zapisywać.

Warto dodać, że do programu nie może przystąpić każda apteka. Odpowiednio przygotowanych było zaledwie 200, a i tak nie brakuje niespodzianek. - Ministerstwo nie zadbało nawet o to, żeby nam dostarczali razem z testami odzież ochronną. To już leży w naszej gestii, jak się zabezpieczymy. [...] O testowaniu w aptekach dowiedzieliśmy się z telewizji. Nie było żadnych ustaleń - mówiła Agnieszka Krasoń, farmaceutka z apteki przy ulicy Puławskiej.

Jaki test na obecność koronawirusa wykonać?

- Najskuteczniejsze są oczywiście te wykonywane w laboratorium, czyli testy PCR. Testy antygenowe cechują się dość dużą swoistością. Oznacza to [...] ryzyko, że wynik testu będzie fałszywie pozytywny, jest niewielkie. Mamy dwa parametry, na które musimy zwracać uwagę - czułość i swoistość. Czułość oznacza to ile tych wyników pozytywnych otrzymujemy naprawdę i nie są fałszywie ujemne. A drugi parametr, czyli swoistość to jest z kolei na odwrót, czyli [...] ile fałszywie prawdziwych mamy wyników [...] - mówiła Paulina Front, farmaceutka.

W ocenie specjalistki, jeśli decydujemy się kupić test w aptece, musimy zwrócić uwagę na te dwa parametry. - Im wyższa ta wartość, im bardziej zmierza ku 100 proc., tym lepiej - dodała.

Który test wybrać? O co warto zapytać farmaceutę? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Marcin Sawicki, Alicja Myśliwiec

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości