Mimo że większość z nas zapomniała już koronawirusie SARS-CoV-2 i pandemii, to wirus nie zniknął i wciąż stanowi zagrożenie. Dr Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny przyznał, że mamy do czynienia z kolejnym uderzeniem choroby. Specjalista wskazał również jakie objawy wywołuje u zakażonych obecnie dominujący wariant wirusa.
Winny jest koronawirus?
Jak to możliwe?
4 lata temu świat usłyszał o koronawirusie, a nasze życie zmieniło się o 180 stopni. Wybuchła pandemia i zaczęto wprowadzać kolejne zakazy, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się groźnego wirusa. Jak wspominamy tamten czas?
W środę 24 stycznia pisaliśmy m.in. o intymnym wyznaniu Olgi Kalickiej. Aktorka wyznała, co czuje, gdy widzi osoby całujące się na ulicy. Dowiedzieliśmy się też, że duchowni z parafii w Limanowej i w Domaniowie nie zgodzili się, by wolontariusze zbierali pod kościołami środki dla WOŚP. W mediach pojawiła się również informacja o śmierci aktora znanego ze "Star Treka". Więcej poniżej.
Jest odpowiedź Ministerstwa Zdrowia.
Lech Wałęsa trafił do szpitala, o czym poinformował za pośrednictwem Facebooka. Były prezydent Polski od kilku dni przebywał nad morzem, w Ustce. Sekretarz Lecha Wałęsy twierdzi, iż polityk chorobę "przechodzi ciężko".
Najnowsze badania pokazują, że picie kawy może zmniejszyć ryzyko zachorowania na COVID-19. W jaki sposób ten popularny trunek rozprawia się z groźnym dla nas wirusem? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział dr n. med. Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw walki z COVID-19.
Przełom jesień i zimy to czas częstych przeziębień. Nic więc dziwnego, że obserwowany jest wzrost zachorowań na covid-19. Dziennikarka TVN24 Dagmara Kaczmarek-Szałkow przybliżyła ten temat podczas przeglądu newsów w Dzień Dobry TVN. O czym jeszcze wspominała dziennikarka?
O czym jeszcze pisaliśmy 19 listopada w dziendobry.tvn.pl?
Najważniejsze newsy przedstawiła w Małgorzata Kukuła z TVN24.
"Żebyście nie tracili nerwów na politykę".
Od kiedy i dla kogo?
Kto i za co ją dostał?
Informacje o wzroście zachorowań płyną m.in. z Wielkiej Brytanii.
Naukowcy z Japonii opracowali szczepionkę doustna na koronawirusa.
Na kiedy przewidywany jest szczyt jesiennej fali?
Mimo że większość z nas już zapomniała o pandemii COVID-19, to groźny wirus nie ma zamiaru odpuścić. W wielu krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, pojawił się nowy wariant koronawirusa o nazwie Eris. Jakie są objawy? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Zakażenie wirusem MERS uznawane jest za "najbardziej śmiercionośną chorobą na świecie". Taką infekcję wykryto u młodego mężczyzny. Głos w tej sprawie zabrała Światowa Organizacja Zdrowia. Czy są powody do niepokoju?
W niedzielę (30 kwietnia) weszło w życie rządowe rozporządzenie w sprawie zniesienia obowiązku zasłaniania ust i nosa w apteka. Nadal jednak maseczki musimy nosić w przychodniach oraz szpitalach.
Liczba nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 oraz wirusem grypy systematycznie spada. Dlatego resort zdrowia przymierza się do zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce. Minister zdrowia Adam Niedzielski na ostatniej konferencji podał konkretną datę. Kiedy na dobre pożegnamy się pandemią?
Kto może się ponownie zaszczepić?
Wysoka gorączka, kaszel i zapalenie spojówek - to zaledwie część objawów, jakie stwierdzono u pacjentów zarażonych nowym podwariantem omikrona. Arcturus, oficjalnie nazywany XBB.1.16, występuje już w 22 państwach świata.
Na co najczęściej chorowali Polacy i jak długo?
Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może prowadzić do wielu poważnych powikłań, w tym także do prozopagnozji, czyli utraty zdolności rozpoznawania twarzy osób z bliskiego otoczenia. Udowadniają to wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Darthmouth College w USA.
Choć wszelkie obostrzenia związane z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 zostały zniesione, to wirus nie zniknął i wciąż jest bardzo niebezpieczny. Dlatego też Ministerstwo Zdrowia rozważa możliwość podawania piątej dawki szczepionki przeciwko COVID-19. Kto miałby ją otrzymać w pierwszej kolejności?
Lagevrio - lek opracowany przez firmę Merck - miał pomagać pacjentom chorym na COVID-19. Niestety najnowsze badania pokazują, że farmaceutyk może sprawić, że koronawirus SARS-CoV-2 zacznie mutować w nieznany dotąd sposób. Czy grozi nam wybuch kolejnej pandemii? Jak groźne mogą być nowe warianty wirusa?
"Prawdopodobnie najgorszy, z jakim mierzy się teraz świat".
Kraken to kolejny, ultra zakaźny podwariant koronawirusa SARS-CoV-2 Omikron. Najszybciej rozprzestrzenia się w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Jakie są najczęściej odnotowywane objawy COVID-19 XBB.1.5 Kraken?
W Stanach Zjednoczonych dominującym szczepem koronawirusa jest jego nowy wariant, XBB.1.5 Jak donosi dziennik "Washington Post" odpowiada on za ponad 70 procent przypadków zakażenia COVID-19 w północno-wschodniej części kraju.