koronawirus

  Kiedy musimy je zakładać?

  Świat nie poradził sobie jeszcze z pandemią wywołaną przez koronawirusa SARS-CoV-2, a badacze ze Stanów Zjednoczonych informują o nowym wirusie odzwierzęcym, który może być groźny dla ludzi.

  Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas czwartkowej konferencji prasowej poinformował o wprowadzeniu szczepienia 2. dawką przypominającą dla osób powyżej 12 lat.

  Pierwsza dama USA uzyskała pozytywny wynik testu na COVID-19. Biały Dom poinformował, że Jill Biden jest w pełni zaszczepiona i odczuwa łagodne symptomy choroby. W związku z zakażeniem koronawirusem, pozostanie w izolacji przez co najmniej pięć dni.

  Trwa właśnie czwarta fala zakażeń koronawirusem. Wiele osób zastanawia się też, czy na jesieni powrócą obostrzenia covidowe. Rząd już zapowiedział, że kolejną, czwartą już, dawkę szczepionki będzie mogła przyjąć kolejna grupa osób. Kiedy i kto będzie mógł się zaszczepić?

  Dr Paweł Grzesiowski ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19 wyjaśnia niedawne rewelacje.

  "Zarażają się osoby, które już chorowały, nawet w pełni zaszczepione"

  Sprawdź, na czym polega.

  Kiedy będą wysyłane e-skierowania?

  Mimo że rząd zdecydował się znieść praktycznie wszystkie obostrzenia wprowadzone wraz z wybuchem pandemii COVID-19, to zagrożenie nie minęło. Z danych prezentowanych przez Ministerstwo Zdrowia wyraźnie widać, że nowych zakażeń przybywa. Co gorsza, badacze informują, że wykryto kolejny podwariant Omicrona. Czy jest się czego obawiać? Czy jesienią czeka nas "powtórka z rozrywki"? Na ten temat rozmawialiśmy z prof. Joanną Zajkowską, z Kliniki Chorób Zakaźnych UMB.

  Centaurus, nowy subwariant koronawirusa, dotarł już do Europy. Poinformował o tym Massimo Ciccozzi, szef departamentu badań statystyki medycznej i epidemiologii molekularnej. Jest tak samo zaraźliwy jak omikron.

  Wirus nadal stanowi ogromne zagrożenie.

  W niektórych regionach liczba zakażeń znowu rośnie.

  Jak wynika z najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia, we wtorek 12 lipca potwierdzonych zostało 2035 przypadków zakażeń koronawirusem w Polsce. To największa liczba od początku kwietnia. Tydzień temu, 5 lipca, poinformowano o 1075 zakażeniach COVID-19.

  Ujawnił, z jakimi objawami mierzył się w ostatnich dniach. Jak się teraz czuje?

  W polskich szpitalach ze względu na koronawirusa przebywa około 450 chorych.

  Wielu myślało, że maseczki to pieśń przeszłości. Tymczasem koronawirus nie powiedział jeszcze ostatniego słowa, a obostrzenia mogą powrócić.

  Dziennikarka zdradziła, jak się czuje.

  Wraz z wyciszeniem się pandemii coraz więcej krajów znosi obostrzenia. Na taki ruch zdecydowała się również Portugalia, która z początkiem lipca zniosła wszystkie ograniczenia wprowadzone wraz z pojawieniem się koronawirusa. Są jednak miejsca, w których restrykcje nadal obowiązują.

  Tajlandia w dobie pandemii koronawirusa miała jedne z najbardziej restrykcyjnych sposobów rejestracji turystów i osób wjeżdżających do kraju. Spotkało się to z ogromną krytyką i wkrótce ma zostać zniesione. Kiedy zmienią się zasady wjazdu do Tajlandii?

  W większości krajów obostrzenia związane z koronawirusem zostały już poluzowane lub zdjęte. We Włoszech zmiany dotyczą obowiązku noszenia maseczek. Do kiedy będą obowiązywać nowe zasady?

  Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzje, dla kogo może zostać podana czwarta, przypominająca dawka szczepionki przeciwko COVID-19. Kiedy będzie można się po nią zgłosić? Czy będzie zwiększać odporność na wariant Omikron?

  Pomimo wysokiego wskaźnika szczepień w Portugalii rośnie liczba zachorowań na COVID-19. Ponad 80 proc. nowych przypadków zakażeń to subwariant omikronu BA.5. Co o nim wiemy?

  Maseczki ochronne towarzyszą nam od wybuchu pandemii COVID-19. Okazuje się, że mimo zniesienia większości obostrzeń, wciąż warto mieć je w zanadrzu.

  Co zmienia zniesienie "zasady 3G"?

  Grecki rząd wydał nowe rozporządzenia w związku z pandemią koronawirusa. Główna zmiana dotyczy zakrywania ust i nosa. Co zatem czeka podróżnych, którzy zdecydują się na odpoczynek w tej części Europy?

  W Szanghaju trwa twardy lockdown. Chińskie miasto cały czas mierzy się z wysoką liczbą zakażeń koronawirusem. O sytuacji epidemicznej rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN ze studentką Weroniką Truszczyńską, która mieszka w Szanghaju oraz z dr. Pawłem Grzesiowskim, ekspertem Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19. Czy Polskę czeka podobny scenariusz?

  Przechorowanie COVID-19 może chronić nie tylko przed kolejnym zakażeniem koroanwirusem SARS-CoV-2. Badacze z amerykańskiego Scripps Research Institute są zdania, że przeciwciała, które pojawiają się w organizmie po przejściu COVID-19 zapobiegają rozwojowi innych infekcji. W jaki sposób??

  Stan epidemii zostanie przekształcony w stan zagrożenia epidemicznego. Zmiana wejdzie w życie od 16 maja. To informacja, którą przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski.

  Niemal wszystkie kraje luzują obostrzenia covidowe. W wielu miejscach nie ma już obowiązku noszenia maseczek. Już wkrótce zaczną się wakacje. Gdzie można wjechać bez paszportu covidowego? Gdzie można wjechać bez testów? Sprawdzamy aktualne obostrzenia w najpopularniejszych destynacjach podróżniczych.