Sezon infekcji w pełni. Wielu chorych testuje się na COVID-19, a pozytywny jest średnio co czwarty wynik. We znaki dają się Polakom również wirus RSV oraz grypa. Według ekspertów liczba przypadków koronawirusa w Polsce jest znacznie większa, niż wynika to z oficjalnych danych. Niektóre szpitale zakazały odwiedzin oraz wstrzymały przyjęcia. Czy w związku z tym grozi nam powrót maseczek i sanitarnych obostrzeń?
Ministerstwo Zdrowia raportuje coraz więcej przypadków zakażeń koronawirusem w naszym kraju. Eksperci twierdzą, że należy wprowadzić ponownie obowiązek noszenia maseczek i zaostrzonych zasad sanitarnych.
Ile jest zakażeń koronawirusem w Polsce? - raport Ministerstwa Zdrowia
Od początku pandemii zdiagnozowano w Polsce 6 650 782 przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Z powodu tej choroby od marca 2020 roku w naszym kraju zmarło 120 439 osób.
Ministerstwo Zdrowia nadal monitoruje sytuację i codziennie publikuje raporty dotyczące liczby zakażeń. Według danych z 23 stycznia 2024 roku, w ciągu poprzedniej doby wykonano 5 266 testów na obecność koronawirusa. z czego 980 dało pozytywny wynik.
Z dokumentu MZ możemy się również dowiedzieć, ile z wykrytych tego dnia przypadków to były zakażenia nowe, a ile ponowne. W raporcie z 23 stycznia czytamy, że stwierdzono 937 zakażenia koronawirusem, w tym 653 nowych i 284 ponownych. To o 254 przypadków więcej niż w piątek 19 stycznia.
Z powodu COVID-19 zmarło w ciągu poprzedniej doby 8 osób, z których 4 miały choroby współistniejące.
Liczba zakażeń koronawirusem w poszczególnych województwach:
- dolnośląskie – 43,
- kujawsko-pomorskie – 77,
- lubelskie – 135,
- lubuskie – 27,
- łódzkie – 29,
- małopolskie – 77,
- mazowieckie – 136,
- opolskie – 12,
- podkarpackie – 87,
- podlaskie – 30,
- pomorskie – 35,
- śląskie – 80,
- świętokrzyskie – 21,
- warmińsko-mazurskie – 25,
- wielkopolskie – 76,
- zachodniopomorskie – 38.
Czy wróci obowiązek noszenia maseczek?
Wiele osób z pewnością zastanawia się, czy tak wysoka liczba zakażeń będzie przesłanką do wprowadzenia nakazu noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Ministerstwo Zdrowia nie ma jednak w planach wprowadzać takiego obowiązku, nawet w przychodniach, szpitalach i innych placówkach ochrony zdrowia. Mimo iż postulat taki przedstawiło Stowarzyszenia Pacjent Europa, które złożyło w tej sprawie petycję do szefowej resortu Izabeli Leszczyny.
- Przy aktualnej liczbie zakażeń nie ma takich planów. Obecnie przepisy żadnej z ustaw ani żadnego rozporządzenia nie nakładają obowiązku noszenia maseczek – pisze MZ w informacji przekazanej portalowi stronazdrowia.pl.
Z powodu rosnącej liczby zakażeń COVID-19 niektóre szpitale postanowiły ograniczyć wizyty osób, które odwiedzają pacjentów. Kilka placówek zdecydowało się nawet wprowadzić zakaz wizyt oraz wstrzymać przyjęcia.
Jak myślicie, czy obowiązek noszenia maseczek ochronnych powinien wrócić?
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak wykorzystać pozostałe po pandemii maseczki ochronne? Nie musisz wyrzucać ich do kosza
- Czy kawa może poprawić naszą odporność i chronić przed COVID-19? Ekspert wyjaśnia
- Mało szczepionek na COVID-19. "Niewiele aptek może szczepić"
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: nowiny24.pl, stronazdrowia.pl
Źródło zdjęcia głównego: Catherine Delahaye/GettyImages