Odmrożenia u dzieci. Jak je rozpoznać?
Niska temperatura zwężą naczynia krwionośne. Obkurcza je i sprawia, że przepływ krwi w danym obszarze nie jest do końca prawidłowy. - To powoduje, owszem tracimy mniej ciepła, co jest pożądane, ale czasami ten naskórek, skóra właściwa może się - powiedzmy - obkurczyć przez to, że naczynia są zwężone - tłumaczyła Monika Działowska.
O tym, że doszło do odmrożenia, może świadczyć fakt, że dziecko skarży się na pieczenie, swędzenie, mrowienie lub ból. - Kiedy mówi, że mu trudno ruszać paluszkami, to na pewno są to niepokojące objawy - wyjaśniła pediatra. Warto dodać, że kiedy dziecko wraca do domu zmarznięte, dobrze jest - przez chwilę - nic nie robić. Pozwolić, żeby organizm sam wyrównał temperaturę. Przygotowywanie dziecku gorącej kąpieli nie będzie najlepszym pomysłem. - Cały czas mówimy o naczyniach [krwionośnych - przyp. red.], zawsze to jest niekorzystna dla nich sytuacja, kiedy one się kurczą - bardzo rozszerzają, kurczą - rozszerzają. Możemy ewentualnie [włożyć dziecko - przyp. red.] do lekko ciepłej wody i powolutku ją ogrzewać - wyjaśniła Monika Działowska.
Jak zabezpieczyć dziecko przed zimnem?
Ochronę zapewni krem. Dobrze jest go nałożyć na skórę dziecka trochę wcześniej, nie przed samym wyjściem na dwór. - Kremy mają różne składy, czasem jest tam sporo wody, my chcemy, żeby woda troszkę odparowała ze skóry, a poza tym, żeby się krem wchłonął - wyjaśniła Monika Działowska.
Duże znaczenie ma to, jak dziecko jest ubrane. - Sztandarowa zasada: ubieramy na cebulkę, żeby ciepło było lepiej izolowane od środowiska. Bardzo lubię odzież termiczną, [...] ona dobrze izoluje, a nie przepoci dziecka. Na pewno skarpetki, rękawiczki, to są miejsca, gdzie jest duża powierzchnia parowania plus takie drobne naczynia. Te wszystkie końcówki łącznie z nosem będą się szybciej schładzały - tłumaczyła lekarka.
O czym jeszcze pamiętać? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Co może stać za nagłą śmiercią łóżeczkową? Badacze mają nowe ustalenia
- Groźny wirus w akcji. Brakuje miejsc w szpitalach. "Apelujemy, żeby dzieci przedszkolne zostały w domu"
- Dlaczego niektóre małe dzieci rodzą się już z zębami? "Pod uwagę brane jest podłoże genetyczne i hormonalne"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News