Warto podkreślić, że każde chudnięcie w ciąży powinno być skonsultowane z lekarzem prowadzącym. Artykuły w Internecie dają jedynie ogólny pogląd na sprawę i nie mogą zastąpić wizyty u specjalisty.
Tycie i chudnięcie w czasie ciąży – od czego zależy waga?
Warto zaznaczyć, że zarówno tycie, jak i chudnięcie w tym okresie jest kwestią indywidualną i bardzo trudno przewidzieć, jak zmieni się waga ciężarnej. Należy pamiętać, że każda ciąża jest inna i przytycie w pierwszej nie oznacza, że kobieta nie schudnie w kolejnej. Waga w czasie ciąży, jej przyrost (lub jego brak) zależy od wielu czynników. Wśród najważniejszych z nich wymienić można: wagę i dietę przed ciążą, a także wzrost przyszłej matki. Znaczenie mają również choroby, uwarunkowania genetyczne i wiek kobiety. Nie warto sugerować się kalkulatorami wagi w ciąży, ponieważ bazują one jedynie na schematach i nie biorą pod uwagę indywidualnych uwarunkowań ciężarnej.
Czy można schudnąć w ciąży i urodzić zdrowe dziecko?
Spadek wagi w ciąży jest powszechniejszy, niż może się to wydawać. Najczęściej dochodzi do chudnięcia na początku. Za taki stan odpowiedzialne są nudności i wymioty męczące przyszłą matkę, które przyczyniają się do zmniejszonej ilości przyjmowanych kalorii. Niewielki spadek wagi w młodej ciąży nie stanowi zagrożenia dla rozwoju dziecka. Dotyczy to zarówno kobiet szczupłych, jak i tych z lekką nadwagą. Wzrost wagi najczęściej rozpoczyna się w drugim trymestrze ciąży. Jeżeli przyszłą matkę wciąż męczą wymioty i nudności, może ona otrzymać od lekarza receptę na środki przeciwwymiotne. W skrajnym przypadku konieczne bywa podanie kroplówek wzmacniających w szpitalu. Wagę w ciąży należy kontrolować regularnie co tydzień, a wszelkie zastrzeżenia oraz niepokojące symptomy omawiać ze swoim ginekologiem. Szczególnie istotne jest zwrócenie uwagi na chudnięcie w ciąży w trzecim trymestrze, kiedy to całkowity przyrost wagi pod koniec ciąży powinien wynosić od 9 do 15 kg – dziecko waży około 3,5 kg, macica 2 kg, płyn owodniowy 3 kg, łożysko od 0,5 do 1,5 kg, piersi 1–3 kg, a tłuszcz od 2 do 5 kg. W przypadku chudnięcia w ciąży konieczne jest stałe monitorowanie rozwoju płodu w celu szybkiego wykrycia ewentualnych zaburzeń w jego rozwoju i przybieraniu na wadze.
Chudnięcie w ciąży na diecie cukrzycowej
Omawiając temat chudnięcia w trakcie ciąży, należy wspomnieć o kwestii diety cukrzycowej. Cukrzyca ciążowa to nietolerancja węglowodanów u kobiet, które wcześniej nie miały problemów z poziomem cukru we krwi. Wynika z wahań hormonalnych i najczęściej ustępuje po porodzie. Nieleczona cukrzyca ciążowa może być niebezpieczna zarówno dla matki, jak i dla płodu, ponieważ wpływa na przebieg ciąży i zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań okołoporodowych. Aby móc z nią walczyć, trzeba przestrzegać właściwej diety. Konieczne jest wykluczenie z jadłospisu słodyczy, cukru, miodu i potraw o wysokim indeksie glikemicznym. W diecie powinno się znajdować 30% białka, 20–30% tłuszczów i 40–50% węglowodanów (w większości złożonych). Dieta musi zostać ułożona przez dietetyka lub diabetologia, aby zapewnić kobiecie i rozwijającemu się płodowi optymalny poziom składników odżywczych. Taki sposób żywienia bardzo często powoduje spadek masy ciała, głównie poprzez utratę tkanki tłuszczowej, bez szkody dla dziecka.
Chudnięcie podczas ciąży – właściwa dieta kluczem do sukcesu
Nieprawdą jest twierdzenie, że kobieta w ciąży powinna jeść za dwoje. Musi przede wszystkim dbać o zbilansowaną, zdrową dietę. W pierwszym trymestrze zapotrzebowanie na kalorie jest takie jak przed ciążą. Na kolejnych etapach zwiększa się stopniowo – o około 360 kcal w stosunku do zapotrzebowania sprzed ciąży w II trymestrze i o dodatkowe 115 kcal w III trymestrze. Wzrost kaloryczności ogółem nie powinien przekraczać 475 kcal. Wśród produktów polecanych dla kobiet w ciąży są te zawierające dużo:
- kwasu DHA – ryby morskie, olej rybi oraz owoce morza,
- jodu i witaminy D – ryby,
- kwasu foliowego – warzywa, np. brokuły, buraki, kapusta, kalafior, szpinak, ziarna, orzechy, pełnoziarniste pieczywo, owoce cytrusowe, drożdże,
- żelaza – czerwone mięso, podroby, mięso z indyka, mleko, produkty mleczne, jaja.
Żadne z wymienionych wyżej składników odżywczych nie mogą być suplementowane bez konsultacji z lekarzem. Kobiety ciężarne muszą spożywać owoce, warzywa oraz białko, a zrezygnować z przetworzonych produktów, słodyczy i słonych przekąsek. W tym okresie istotne jest regularne spożywanie posiłków. Należy zaznaczyć, że radykalne odchudzanie się w ciąży jest zakazane, warto jednak dbać o prawidłową wagę na każdym etapie życia.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Po 8. porodzie jej uda nabrały niesymetrycznego kształtu. "Nawet jak napinam, to tłuszcz się przemieszcza"
- Ta dieta wpływa na upodobania dziecka do słonych smaków. Może być przyczyną rozwoju otyłości
- Po porodzie założono jej 200 szwów, dziecko ważyło 5 kilogramów. "Myśleli, że waga się zepsuła"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Dougal Waters/GettyImages