Dlaczego niektóre małe dzieci rodzą się już z zębami? "Pod uwagę brane jest podłoże genetyczne i hormonalne"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?
Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Położna na medal
Położna na medal
Trening w ciąży dla początkujących
Trening w ciąży dla początkujących
Kamila Kamińska o duli
Kamila Kamińska o duli
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Szaleństwo hormonów w ciąży
Szaleństwo hormonów w ciąży
Pierwsze zęby u małych dzieci – najczęściej – zaczynają się pojawiać, gdy malec skończy 6 miesięcy. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy maluch już w momencie przyjścia na świat ma jednego lub kilka zębów. Dlaczego tak się dzieje? Jak postąpić w takiej sytuacji? Zapytaliśmy o to lek. Magdalenę Blaszkę-Kasperską, stomatologa z Centrum Medycznego Tysiąclecie w Katowicach.

Dlaczego małe dzieci rodzą się z zębami?

Szacuje się, że zęby u tak małych dzieci pojawiają się raz na 2-4 tysiące urodzeń, głównie u dziewczynek. Dlaczego dzieci przychodzą na świat już z zębami? Nauka nie potrafi udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi.

Lek. Magdalena Blaszke-Kasperska, stomatolog z Centrum Medycznego Tysiąclecie w Katowicach podaje, że może mieć to związek z płytkim położeniem zawiązków zębowych w kości (wyrostka zębodołowego żuchwy) lub wzmożoną aktywnością komórek kościotwórczych w okolicy zawiązka zęba. – Pod uwagę brane jest też podłoże genetyczne i hormonalne, związane z nadczynnością tarczycy bądź przysadki mózgowej. Tego typu sytuacje zdarzają się też w przypadku niektórych wad wrodzonych bądź zespołów chorobowych – tłumaczyła specjalistka w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl.

Zęby u noworodka – co z nimi zrobić?

Rodzice, którzy zaobserwowali u swojego dziecka taką nieprawidłowość, powinni skonsultować się z pediatrą lub stomatologiem. Specjalista po przebadaniu malucha będzie mógł stwierdzić, czy to, co zaniepokoiło rodziców, faktycznie jest zębem, czy też torbielą bądź guzkiem. Od tego będzie zależało dalsze postępowanie.

Jeśli mamy do czynienia z zębem lub zębami, to najczęściej są to siekacze przyśrodkowe. Nie mają one korzenia, a ich korona często wykazuje niedorozwój szkliwa, hipomineralizację. Brak korzenia sprawia, że takie zęby są niestabilnie i mocno się ruszają. Co więcej, bardzo utrudniają karmienie dziecka. Maluch, który posiada takie zęby zazwyczaj nie chce jeść, może mieć też nawracające stany zapalne w jamie ustnej. Jeśli jest karmiony piersią, to u kobiety mogą się pojawić podrażnienia i zranienia brodawki sutkowej. - Jeśli w okolicy zęba pojawia się stan zapalny tkanek miękkich bądź owrzodzenie na części brzusznej języka, ruchomość zęba jest na tyle duża, że grozi połknięciem zęba, bądź aspiracją do dróg oddechowych podejmuje się odpowiednie leczenie, czyli usunięcie zęba – dodała nasza rozmówczyni.

Takie zabiegi wykonuje się w specjalistycznych klinikach pedodontycznych i robią to stomatolodzy wieku rozwojowego. – Zęba usuwa się w znieczuleniu powierzchniowym. Zabiegi te przeprowadza się mniej więcej po dziesiątym dniu życia dziecka – ze względu na wartości witaminy K, które muszą być odpowiednie do tego, aby taki zabieg przeprowadzić – tłumaczyła lek. Magdalena Blaszke-Kasperska.

Czy zęba zawsze trzeba usunąć? 

W sytuacji, gdy wokół zęba w jamie ustnej dziecka nie ma stanu zapalnego, ząb nie wykazuje ruchomości, nie utrudnia on karmienia, zaleca się jedynie obserwację. – Na kolejnych wizytach kontrolnych, jeśli stan zęba nadal jest stabilny i nie pojawiają się żadne komplikacje, ząb funkcjonuje jak normalny ząb mleczny, którym tak de facto jest. Nie jest to ząb nadliczbowy czy przedmleczny. Jeśli zostanie on usunięty, dziecko pozostaje bez zęba – w tym miejscu powstaje luka. Jeśli wszystkie inne zęby wyrżną się prawidłowo, to około trzeciego roku życia dziecko kierowane jest ono na leczenie ortodontyczne – wyjaśniła.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: maciu17/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana