Lakierowanie zębów u dzieci i dorosłych – profilaktyka przeciwpróchnicza. Na czym polega?

Lakierowanie zębów u dzieci i dorosłych – profilaktyka przeciwpróchnicza. Na czym polega?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Ładne zęby to coś więcej niż tylko uśmiech
Ładne zęby to coś więcej niż tylko uśmiech
Metamorfoza uśmiechu Agnieszki
Metamorfoza uśmiechu Agnieszki
Metamorfoza uśmiechu Agnieszki
Metamorfoza uśmiechu Agnieszki
By stres nie zjadł nam zębów
By stres nie zjadł nam zębów
Nadwrażliwość zębów - gdy boli nawet oddychanie
Nadwrażliwość zębów - gdy boli nawet oddychanie
Jak zachęcić dzieci do mycia zębów?
Jak zachęcić dzieci do mycia zębów?
Lakierowanie zębów to inaczej fluoryzacja, czyli nałożenie warstwy fluoru chroniącej przed rozwojem próchnicy. Lakierowanie zębów mlecznych powinno zostać przeprowadzone jak najwcześniej, by zabezpieczyć zęby przed szkodliwym działaniem wielu czynników, np. kwasów. Ważne, aby było cykliczne.

Profilaktyka przeciwpróchnicza odgrywa bardzo ważną rolę, dlatego wiele osób decyduje się na specjalne zabiegi chroniące przed atakiem bakterii czy niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Fluoryzację przeprowadza się już u najmłodszych, na stałe wprowadzona została do przedszkoli i szkół. Lakierowanie zębów jest zabiegiem przeprowadzanym w gabinetach stomatologicznych, jest bezbolesne i nie wymaga specjalnych przygotowań.

Lakierowanie zębów u dzieci

Pierwszą fluoryzację należy przeprowadzić u dzieci w wieku przedszkolnym. Lakierowanie zębów mlecznych chroni przed rozwojem próchnicy, a także przed zbyt wczesnym wypadnięciem mleczaków, które z kolei może prowadzić do rozwoju poważnych wad rozwojowych zgryzu wymagających specjalistycznego leczenia. Zabieg lakierowania polega na nałożeniu na oczyszczone zęby warstwy lakieru – fluoru, który po kilku minutach wysycha.

Odpowiedni rodzaj lakieru do fluoryzacji wybiera stomatolog – może to być preparat kolorowy lub bezbarwny, o różnym zapachu, a także konsystencji. Lakierowanie zębów u dzieci powinno być przeprowadzane regularnie, najlepiej co 3 miesiące, ponieważ zawarty w preparacie fluor, którym pokrywa się zęby, uwalnia się stopniowo przez określony czas, po czym ochrona przestaje działać. W zaleceniach Polskiego Towarzystwa Stomatologii ściśle określone zostały zasady wykonywania fluoryzacji u najmłodszych – uważa się, że najlepszym rodzajem lakieru do zębów dla dzieci jest ten zawierający 5% fluorku sodu. Ile kosztuje lakierowanie zębów? Na zabieg fluoryzacji refundowany przez NFZ mogą się wybrać rodzice z dziećmi do 18. roku życia.

Lakierowanie zębów stałych

Fluoryzację wykonuje się również u osób dorosłych, po dokładnym oczyszczeniu zębów. Na czym polega lakierowanie zębów? Na początek zaleca się przeprowadzenie piaskowania i skalingu, a więc pozbycie się osadu i kamienia z zębów. Dopiero na tak przygotowane, oczyszczone zęby nakłada się zabezpieczającą warstwę fluoru, używając najczęściej specjalnych pędzelków. Częstotliwość wykonywania fluoryzacji zależy od indywidualnej podatności na występowanie zmian próchniczych – jeśli zostanie ona oceniona na wysoką, zabieg warto wykonywać średnio co 3 miesiące, jeśli zaś jest niska lub średnia, na lakierowanie zębów można zgłaszać się co pół roku.

Dentyści zalecają także fluoryzację osobom, które cierpią z powodu nadwrażliwości zębów spowodowanej odsłonięciem korzeni. Fluoryzacja może pomóc w walce z dolegliwościami bólowymi podczas spożywania zimnych i gorących potraw. Myśląc o założeniu aparatu ortodontycznego, warto rozważyć przeprowadzenie fluoryzacji odpowiednio wcześniej – dobrze jest skonsultować problem ze stomatologiem.

Zalecenia po lakierowaniu zębów

Aby fluoryzacja zębów przyniosła efekty, należy przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących postępowania po zabiegu. Jednym z najczęściej pojawiających się pytań jest kwestia, czy po lakierowaniu zębów można jeść. Zazwyczaj po przeprowadzonej fluoryzacji należy powstrzymać się od spożywania pokarmów i płynów przez 2–4 godziny – lekarz poinformuje, ile należy odczekać. W dniu, w którym został wykonany zabieg lakierowania zębów, należy także unikać określonych produktów, jak kwaśne soki i napoje, mleko, a także twarde pokarmy.

Pacjenci powinni zrezygnować z picia napojów gazowanych oraz jedzenia cytrusów. Często specjaliści zalecają nie szczotkować tego dnia zębów, najlepiej odczekać 12 godzin do kolejnego mycia. Warto jednak porozumieć się w tej kwestii z lekarzem, który udzieli szczegółowych instrukcji, co do postępowania po zabiegu fluoryzacji.

Lakierowanie zębów – przeciwwskazania i skutki ubocze

Czasem należy zrezygnować z lakierowania zębów, głównie w przypadku pojawienia się owrzodzeń w jamie ustnej, stanów zapalnych. Przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegów fluoryzacji nie jest ciąża, ponieważ zastosowany fluor nie przenika przez łożysko. Należy jednak uważać na duże dawki fluoru, które mogą być szkodliwe. Zbyt duża ilość fluoru dostarczana organizmowi może powodować skutki uboczne, przypadłość zwaną fluorozą. Objawia się ona uszkodzeniami szkliwa – nadżerkami w postaci ciemnych plam.

U wielu osób fluoroza powoduje także uszkodzenia nerwów. Z tego też powodu należy zwracać uwagę na stosowane pasty do zębów, czasem lepiej wybierać te z mniejszą dawką fluoru. Rodzice powinni również pilnować, aby dzieci wypluwały nadmiar pasty, zamiast ją połykać. W razie wątpliwości można przedyskutować z lekarzem kwestię wyboru najlepszej i najbezpieczniejszej pasty do zębów oraz częstotliwość przeprowadzania fluoryzacji.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości